REPI - Fundacja Rozwoju Edukacji - Pracy - Integracji
GŁÓWNAAKTUALNOŚCIO FUNDACJI1%WARSZTATJAK POMÓC?KONTAKT
nowsze - aktualności
 
 

29.11.2015

SREBRNY TORUŃ!

 
       
 

29 października trzech reprezentantów naszego Warsztatu wzięło udział w  XV Toruńskich Zawodach we Wspinaczce Sportowej Osób Niepełnosprawnych. Był to pierwszy raz kiedy nasi podopieczni mieli okazję wystartować podczas tej corocznej imprezy.

Ciężka praca naszych wspinaczy na treningach oraz trud związany z daleką drogą na zawody został sowicie nagrodzony w postaci znakomitych osiągnięć. Nasza drużyna w składzie Kamil Cedrowski, Ernest Zbylut oraz Sławomir Kantor swoje pierwsze uczestnictwo w tej imprezie zakończyła na drugim miejscu, zdobywając srebro i tworząc spore zamieszanie wśród nie znających jej możliwości przeciwników. 

Warto również dodać o indywidualnym osiągnięciu jednego z naszych podopiecznych, Kamil Cedrowski jako jedyny ze startujących zawodników złamał barierę 11 sekund osiągając najlepszy czas zawodów.

Pragniemy serdecznie podziękować organizatorom Fundacji Arkadia za zaproszenie oraz gościnę w pięknym mieście Toruniu, a zawodnikom gratulujemy osiągniętych wyników i życzymy dalszych sukcesów.

Zdjęcia z Zawodów znajdą Państwo tutaj.

 
 
 

16.10.2015

V OGÓLNOPOLSKI MITYNG PŁYWACKI OSÓB Z NIEPEŁNA SPRAWNOŚCIĄ

 
       
 

Już po raz piąty Fundacja REPI oraz Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II miały zaszczyt zaprosić na Ogólnopolski Mityng Pływacki Osób z Niepełną Sprawnością. Współorganizatorem Mityngu była Państwowa Wyższa Szkołą Zawodowa w Tarnowie. Tegoroczne zmagania pływaków były rekordowe zarówno pod względem ilości zawodników oraz biorących udział placówek.

Swą obecnością zaszczyciło nas aż 105 pływaków z 23 ośrodków. Warto dodać, że zasięg imprezy poszerzył się do 4 województw; w zawodach wzięły udział drużyny z województwa małopolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego oraz śląskiego.

Rywalizacja odbywała się w 3 kategoriach:

 • 25 metrów stylem dowolnym,
 • 50 metrów stylem dowolnym oraz 25 metrów stylem grzbietowym.

Jak co roku nie zabrakło również atrakcji dla osób nie umiejących pływać, które także chciały zasmakować sportowej rywalizacji. Specjalnie dla nich zorganizowano sztafetę 3x14 metrów na płytkim basenie.

Nasi zawodnicy w składzie Tomasz Krzysiak, Adrian Buchacz oraz Kamil Cedrowski po raz kolejny udowodnili swoją wysoką formę, czego odzwierciedleniem są medalowe miejsca każdego z nich.

Oto ich końcowe osiągnięcia:

 • Tomasz Krzysiak - 3 miejsce i brąz w stylu dowolnym na 25 metrów w swojej kategorii,
 • Adrian Buchacz - 3 miejsce i brąz w stylu dowolnym na 25 metrów w swojej kategorii,
 • Kamil Cedrowski - 3 miejsce i brąz w stylu dowolnym na 25 metrów w swojej kategorii oraz 2 miejsce i srebro w stylu grzbietowym na 25 metrów.

Wszyscy zawodnicy mogli cieszyć się z otrzymanych nagród rzeczowych i dyplomów, a najlepsi w swoich konkurencjach z medali i dodatkowo i pucharów. Organizatorzy przygotowali także bufet kawowy oraz ciepły posiłek dla wszystkich zawodników i opiekunów.

Przygotowanie tak dużej imprezy bez konieczności ponoszenia opłat przez zawodników było możliwe dzięki sponsorom i darczyńcom:

Dziękujemy za pomoc.

Dziękujemy serdecznie wszystkim placówkom za ogromne zainteresowanie naszymi zawodami oraz gratulacje dla wszystkich zawodników za wspaniałą rywalizacje oraz miło spędzony czas.

Przepraszamy tych, którym musieliśmy odmówić przyjęcia zgłoszenia ze względu na ograniczoną ilość zawodników.

Do zobaczenia i GRATULACJE.

Aby zobaczyć zdjęcia z Mityngu wystarczy kliknąć tutaj.

 
 
 
 

10.10.2015

PODZIĘKOWANIE ZA JEDEN PROCENT PODATKU

 
       
 

Bardzo dziękujemy za jeden procent podatku, który zdecydowali się Państwo przekazać na naszą rzecz.

Z rozliczeń podatkowych za 2014 rok dokonywanych w roku bieżącym otrzymaliśmy 77 wpłat na łączną kwotę 10 603,80 zł. O przeznaczeniu tych środków, a także środków z lat ubiegłych, zdecyduje trzyosobowa komisja, w skład której wchodzą terapeuci zatrudnieniu w Fundacji.

Jeden procent Państwa podatku to dla nas wyraz ogromnego zaufania, wiary w to co robimy, motywacji. Także potwierdzenia słuszności kierunków działań i świadomość tego, że oprócz nas jeszcze inne osoby widzą głęboki sens naszej pracy.

Jeden procent w powszechnym odbiorze to tak niewiele, nie zawracamy sobie nim głowy, nie bierzemy pod uwagę, pomijamy. Jednak dla nas jeden procent ma zupełnie inne znaczenie. To pełnia. Pełnia rozwoju naszych podopiecznych. 

Mamy też świadomość, że nasza praca zostanie przez Państwa zweryfikowana. Zapewniam - nie zawiodą się Państwo. Pracownicy Fundacji REPI dokładają wszelkich starań, aby rozwój naszych podopiecznych był ukierunkowany.

Dziękujemy bardzo wszystkim osobom, które nam zaufały. Imiennie możemy podziękować tym z Państwa, którzy poprosili o ujawnienie ich danych osobowych - prześlemy im ręcznie wykonane kartki przez uczestników Warsztatu. Jest też grupa osób, która nie ujawniła swoich danych osobowych im również bardzo gorąco dziękujemy. 

Bardzo dziękujemy za wsparcie.

 
 
 

10.10.2015

9. URODZINY WARSZTATU

 
       
 

Dziś obchodzimy 9-tą rocznicę rozpoczęcia działalności naszego Warsztatu. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do jego powstania, wspierali i wspierają nas oraz tym, którzy powierzyli nam swoje dzieci. Dziękujemy terapeutom za ich pracę.

 
 
 

05.10.2015

WERNISAŻ WYSTAWY "PRZEMINĘŁO Z WIATREM"

 
       
 

W poniedziałek, 5 października miało miejsce otwarcie wystawy "Przeminęło z wiatrem" w Galerii Aniołowo. Wystawa powstała przy współpracy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundacje REPI , Pałacu Młodzieży i Galerii Aniołowo.

Wystawa w dużej mierze przedstawia motywy kwiatowe, dziecięce aczkolwiek część prac utrzymana jest w klimacie retro, vintage. Prezentowane  prace malarskie, formy użytkowe, biżuteria oraz ozdoby dekoracyjne wykonane są różnymi technikami pracy i stylami zdobniczymi przez co staja się unikatowe i zyskują ciekawy efekt.

Zapraszamy do odwiedzania wystawy oraz dokonywania zakupów w każdy roboczy dzień października w godz. od 9:00 do 16:00 w Galerii Aniołowo przy ul. Żydowskiej 2 w Tarnowie.

Zdjęcia z Wernisażu mogą Państwo obejrzeć tutaj.
 
 
 

24.09.2015

WSPANIAŁE WYNIKI NASZYCH PŁYWAKÓW!

 
       
 

Czwórka naszych uczestników, regularnie biorących udział w treningach na basenie sportowym,  wzięła udział w Małopolskim Mityngu Pływackim, który odbył się na basenie Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Ciężka praca w basenie przyniosła oczekiwane skutki, czego odzwierciedleniem są medalowe miejsca wszystkich startujących pod skrzydłami naszego klubu olimpiad specjalnych "Kometa" zawodników. Oto klasyfikacja naszych pływaków w kategoriach, w których startowali:

 • Kamil Cedrowski
  miejsce 2 i srebro na 25m stylem grzbietowym oraz miejsce 1 i złoto na 25 m stylem dowolnym w swojej kategorii czasowej.

 • Adrian Buchacz
  miejsce 1 i złoto na 25m stylem dowolnym w swojej kategorii czasowej.

 • Tomasz Krzysiak
  miejsce 2 i srebro na 25m stylem dowolnym w swojej kategorii czasowej.

 • Edward Luszyn
  miejsce 3 i brąz na 25m stylem dowolnym w swojej kategorii czasowej.

Dziękujemy organizatorom za wspaniałą imprezę oraz pamieć, a wszystkim zawodnikom życzymy dalszych sukcesów w wodzie!

Zdjęcia z zawodów można zobaczyć tutaj.

 
 
 

21.09.2015

PRZEMINĘŁO Z WIATREM

 
       
 

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy "PRZEMINĘŁO Z WIATREM", który odbędzie się dnia 5 października o godz. 13:00 w Galerii Aniołowo.

Wystawa powstaje przy współpracy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundację REPI oraz Pałacu Młodzieży w Tarnowie.

Prezentowane ozdoby dekoracyjne, formy sztuki użytkowej, prace malarskie i graficzne, ceramika oraz biżuteria w dużej mierze nawiązują do kultury i sztuki z minionych lat. W pracach wykorzystaliśmy techniki i style łączące elementy oraz motywy z ubiegłych epok, ale w całkiem nowej odsłonie.

Wystawa czynna w dniach:
od 5 do 31 października od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 16:00.

Wernisaż wystawy:
poniedziałek, 5 października o godz. 13:00.

Miejsce wystawy:
Galeria Aniołowo, ul. Żydowska 2, Tarnów.

Projekt współfinansowany z budżetu Miasta Tarnowa.

 
 
 

19.09.2015

JESIENNA SPARTAKIADA W STRÓŻACH

 
       
 

Uczestnicy naszego warsztatu wzięli udział w Jesiennej Zintegrowanej Spartakiadzie Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej "Złota Jesień Osób Niepełnosprawnych". Organizatorami imprezy już tradycyjnie była Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach wraz Warsztatami Terapii Zajęciowej w Stróżach.

Tegoroczne zmagania miały miejsce na Obiektach Hipoterapii w Stróżach oraz znajdujących się w sąsiedztwie budynkach Zakładów Aktywizacji Zawodowej. Czternaścioro naszych uczestników miało okazję zmierzyć się z podopiecznymi placówek z całego województwa małopolskiego w 4 konkurencjach indywidualnych oraz 3 drużynowych.  Znakomitym wynikiem może poszczycić się nasza sztafeta 4x50 m, która ukończyła zmagania  na 3 miejscu zdobywając brąz. Gratulacje!!

Serdecznie dziękujemy organizatorom za zaproszenie oraz wszystkim sportowcom za wspaniałe zawody, zaangażowanie i walkę do końca.

 
 
 

18.09.2015

WYPRAWA - POPRAWA

 
       
 

To tegoroczne hasło towarzyszące akcji Sprzątanie Świata - Polska. Bieżąca edycja kampanii zwraca uwagę na rolę, jaką  możemy odegrać w tworzeniu i funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.

Od wielu lat koordynacją akcji zajmuje się Fundacja "Nasza Ziemia" natomiast w Tarnowie nad jej przebiegiem czuwa Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta.

Jak co roku grupa podopiecznych z Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II aktywnie włączyła się w tą akcję.  Tradycyjnie wybraliśmy się porządkować ulicę Hodowlaną.

Na co dzień w trakcie zajęć terapeuci również prowadzą działania zmierzające do pogłębienia świadomości ekologicznej uczestników. Terapeuci przypominają o podstawowych zasadach dbania o środowisko, oszczędzania energii jak również o konieczności segregowania odpadów.

 
 
 

17.07.2015

V MITYNG PŁYWACKI - ZAPROSZENIE

 
       
 

V MITYNG PŁYWACKI - ZAPROSZENIE

Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II, Fundacja Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie serdecznie zapraszają na V Ogólnopolski Mityng Pływacki Osób z Niepełną Sprawnością.

Mityng odbędzie się 16 października 2015 r. (piątek) w godz. od 09:00 do 14:00.

W tym roku ponownie zapraszamy na basen pływacki znajdujący się na terenie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie przy ul. Mickiewicza 8.

Oferujemy wszystkim przybyłym zawodnikom jak i ich opiekunom komfortowy, nowoczesny basen w pełni dostosowany do potrzeb osób z ograniczoną sprawnością, obiekt w centrum miasta, komfortowe szatnie, dogodnie usytuowaną widownię, punkt medyczny, węzły sanitarne, bezpłatny parking przy samym budynku oraz poczęstunek.

Prosimy o wypełnienie poniższego formularza zgłoszeniowego i wysłanie na adres e-mail: mityng.plywacki.wtzjp2@interia.pl.

Wszystkie Państwa wątpliwości rozwieje i na pytania odpowie pan Maciej Żak pod numerem telefonu 14 627 35 03 i drogą elektroniczną pod adresem mityng.plywacki.wtzjp2@interia.pl.

Oczekujemy na  Państwa przybycie i udział w zawodach.

Jak zwykle będzie dobra zabawa, rywalizacja w duchu fair play i niezapomniane chwile emocji i wzruszeń.

 
 
 

24.06.2015

XXII TARGI PRACY

 
       
 

W minioną środę odbyły się kolejne Targi Pracy zorganizowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie. Podczas Targów swoją ofertę przedstawiły firmy z różnych branż: budowlanej, gastronomicznej, mechanicznej czy ubezpieczeniowej. Wśród ofert nie zabrakło również tych skierowanych dla osób niepełnosprawnych.

Grupa podopiecznych z Warsztatów Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II również wzięła udział w tym przedsięwzięciu. Uwagę naszych uczestników przykuła między innymi oferta edukacyjna szkół z terenu miasta Tarnowa.

Aktywizacja zawodowa uczestników w Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II jest prowadzona w różnych formach w zależności od indywidualnych umiejętności zawodowych podopiecznych. Podstawowymi działaniami jest nauka prostych czynności, które są przydatne do pracy na specjalistycznych stanowiskach oraz kształtowanie cech dobrego pracownika takich jak punktualność, sumienność, odpowiedzialność itp. Uczestnicy również regularnie biorą udział w szkoleniach zawodowych podczas których uczą się pisania dokumentów aplikacyjnych, zachowania podczas rozmowy kwalifikacyjnej czy też poznają sposoby poszukiwania pracy.

 
 
 

23.06.2015

NIEZWYKŁA MOC ZWYKŁEGO CZYTANIA

 
       
 

Grupa podopiecznych z Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II wzięła udział w I Międzypowiatowym Konkursie Pięknego Czytania "Niezwykła moc zwykłego czytania". Organizatorami tego przedsięwzięcia były Powiatowa Biblioteka Publiczna z siedzibą w Brniu, Centrum Polonii Ośrodek Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej w Dąbrowie Tarnowskiej.

W zmaganiach wzięło udział 22 uczestników z 6 placówek terapeutycznych. Poszczególne osoby prezentowały wybrane przez siebie wiersze a także fragmenty utworów literackich.

Podczas konkursu nasi uczestnicy zaprezentowali dwa utwory. Pierwszy "Bajka o uczuciach", który interpretowali Wojciech Wojtaszek, Anna Molecka oraz Klementyna Gaudyn. Drugi "O małomównym kawalerze", który odczytali Wojciech Wojtaszek, Anna Molecka oraz Andrzej Dyngosz. 

Za występy indywidualne każdy z naszych uczestników otrzymał wyróżnienie oraz książkę. Jury przyznawało również puchary za ogólny wyraz artystyczny dla placówki. Nasi podopieczni w tej kategorii wywalczyli III miejsce.

Organizatorom serdecznie dziękujemy za zaproszenie.

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z Konkursu. Można to zrobić klikając tutaj.

 
 
 

30.05.2015

WSPINACZKA W KRAKOWIE

 
       
 

Uczestnicy naszego Warsztatu wzięli udział w  IX Małopolskich Zawodach Wspinaczkowych Osób Niepełnosprawnych, które były częścią obchodów Tygodnia Osób Niepełnosprawnych "Kocham Kraków z Wzajemnością".

Impreza miała miejsce na terenie klubu sportowego "Bronowianka" w Krakowie. Sześciu naszych zawodników stanęło do walki w kategorii A1 (wspinanie mężczyzn na czas). Już w fazie eliminacyjnej rywalizacja była zacięta, a o awansie do finałowej szóstki decydowała suma czasów z dwóch przygotowanych tras.

Z naszej "szóstki" aż trójka awansowała do rundy finałowej, w której do pokonania były 3 drogi.

Te doskonałe wyniki są nasi zawodnicy zawdzięczają ciężkiej pracy i treningom wspinaczkowym odbywającymi się w ramach projektu "Droga na szczyt" współtworzonego prze Fundację REPI oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie.

Oto końcowe wyniki naszych sportowców w IX Małopolskich Zawodach Wspinaczkowych Osób Niepełnosprawnych:

 • Ernest Zbylut - miejsce 2 i srebrny medal
 • Edward Lusztyn - miejsce 4
 • Sławomir Kantor - miejsce 5
 • Adrian Buchacz - miejsce 10
 • Kamil Cedrowski - miejsce 12
 • Marek Śledź - miejsce 15

Gratulacje!

Tutaj mogą Państwo zobaczyć zdjęcia z Zawodów.

 
 
 

18.05.2015

KONTROLA Z BARDZO DOBRYM WYNIKIEM

 
       
 

Dobiegła końca kontrola działalności Warsztatu za rok 2014 r. prowadzona przez pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej będącego dysponentem środków PFRON w Tarnowie. Wynik kontroli sprawia dużo radości pracownikom Warsztatu, kierownictwu i jednostce prowadzącej - jest bardzo dobry.

Kontroli działalności Warsztatu podlegały w między innymi prawidłowość prowadzonej dokumentacji dotyczącej:  uczestników, działalności merytorycznej warsztatu, w tym działalności rady programowej, współpracy z rodzicami lub opiekunami uczestników; prawidłowość w zakresie zatrudnienia i kwalifikacji kadry warsztatu; zgodność postanowień umowy ze stanem faktycznym; zgodność organizacji pracy i zajęć w warsztacie z postanowieniami rozporządzenia, regulaminu organizacyjnego warsztatu oraz z umową; prawidłowość realizacji planu działalności warsztatu i indywidualnych programów rehabilitacji; prawidłowość wykorzystania środków PFRON i Gminy Miasta Tarnowa.

W toku przeprowadzanych czynności kontrolnych nieprawidłowości nie stwierdzono.

 
 
 

09.05.2015

MDON - FESTYN NA ZAKOŃCZENIE

 
       
 

Na zakończenie obchodów Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych odbył się Festyn Rodzinny w Parku Strzeleckim, uroczyście otwarty przez władze naszego miasta. Impreza adresowana była nie tylko dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin, ale także do wszystkich mieszkańców subregionu tarnowskiego.

Do wspólnej zabawy zachęcał obecnych w parku znakomity animator, a ponadto czas umilał zespół wokalny Monk. Nasi podopieczni wzięli udział w pokazie fryzur i mody wiosennej zorganizowanym przez Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Tarnowie, a ich metamorfozy były dla wszystkich bardzo zaskakujące.

Jak zawsze przy takiej okazji ośrodki terapeutyczne mogły pochwalić się swoim dorobkiem rękodzielniczym. Na stoiskach obok pięknych prac nie zabrakło pysznych smakołyków i orzeźwiających napojów, a uzyskane z ich sprzedaży pieniądze pozwolą na realizację działań z zakresu rehabilitacji społecznej podopiecznych.

 
 
 

06.05.2015

MDON - ZAWODY PŁYWACKIE

 
       
 

W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej odbyły się "Ogólnopolskie Integracyjne Zawody Pływackie". W imprezie wzięło udział około 100 zawodników z 21 placówek.

Przyjechali zawodnicy z województwa małopolskiego i podkarpackiego. W czasie zawodów przeprowadzono 31 biegów w stylu dowolnym i grzbietowym na dystansie 25 i 50 metrów. Dopisali goście, wspaniały doping publiczności oraz ogromne emocje, które wywoływały łzy wzruszenia i radości. Uroczystości w ramach Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych odbywały się w dniach od 4-9 maja.

Współorganizatorami zawodów byli Fundacja REPI i TZSN Start.

Zdjęcia z zawodów można obejrzeć GALERIA - link (dodatkowe fotografie) tutaj.

 
 
 

04.05.2015

OTWARCIE MAŁOPOLSKICH DNI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

 
       
 

Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych zainaugurowała uroczysta msza święta w intencji osób niepełnosprawnych i ich rodzin, która odbyła się w Bazylice Katedralnej w Tarnowie. Następnie ulicami miasta przeszedł kolorowy "Marsz Godności", w którym wzięły udział osoby niepełnosprawne, ich rodziny, przyjaciele i znajomi, a także mieszkańcy miasta Tarnowa. W ten sposób chciano zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy i potrzeby osób niepełnosprawnych.

Po oficjalnym otwarciu odbył się happening "Burzymy mury pod niebem Tarnowa" organizowany przez "Galerię Aniołowo", który miał na celu podkreślenie, iż wszyscy jesteśmy tacy sami i jesteśmy pełnowartościowymi obywatelami społeczeństwa. Nikt nie powinien przechodzić obok drugiego człowieka obojętnie, zwłaszcza obok człowieka z różnymi ograniczeniami i należy pamiętać, że pełnosprawność bywa bardzo krucha.

Na tarnowskim Rynku urządzony został kiermasz z wyrobami wykonanymi przez osoby niepełnosprawne w warsztatach terapii zajęciowej. Były na nim m.in. obrazy, ikony, biżuteria, ceramika. Występowały także zespoły artystyczne z udziałem osób niepełnosprawnych, nie zabrakło wspólnych rozmów, gier i zabaw integracyjnych oraz pamiątkowych zdjęć.

Uczestnicy naszego Warsztatu w części artystycznej zaśpiewali piosenkę "Barcelona" z repertuaru zespołu Pectus oraz przedstawili choreografię tańca limbo.

 
 
 

14.04.2015

NIEPEŁNOSPRAWNI NA SZCZYCIE

 
       
 

W Tarnowie po raz czwarty odbyły się Ogólnopolskie zawody wspinaczkowe osób z niepełną sprawnością. Na zawody przyjechało 87-miu zawodników z 17 ośrodków w Polsce. Miejscem zmagań była hala sportowa Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.

Impreza, podobnie jak trzy poprzednie, była bardzo udana. Fundacja Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa zapewnili najwyższy poziom zawodów. Organizatorzy pomyśleli o wszystkich niezbędnych sprawach, posunęli się nawet dalej zapewniając masaże dla zmęczonych mięśni zawodników. Zapewniono także ciepły posiłek i nocleg dla gości z Torunia.

Wojciech Nowak Kierownik sekcji wspinaczki sportowej AZS PWSZ w Tarnowie mówi, że - Już po raz drugi mamy możliwość włączyć się w organizację zawodów wspinaczkowych dla osób niepełnosprawnych i robimy to z dużą chęcią, również dzięki ubiegłorocznym doświadczeniom.

Zawody otworzyli Prezes Zarządu Fundacji REPI Tomasz E. Wardzała, Zastępca Dyrektora Instytutu Ochrony Zdrowia dr Mariusz Pociecha oraz Kierownik sekcji wspinaczki sportowej AZS PWSZ w Tarnowie Wojciech Nowak. Dr Mariusz Pociecha, zadowolony z rozwoju imprezy, w czasie powitania gości zasugerował, aby kolejne zawody miały charakter nie ogólnopolski a międzynarodowy.

Na organizacji zawodów korzystają wszyscy, zarówno zawodnicy, ich opiekunowie, środowisko lokalne a także tarnowscy studenci. Studenci tarnowskiej PWSZ mogą nie tylko pomóc w organizacji rywalizacji sportowej osób niepełnosprawnych, ale zdobywają niezwykle cenne doświadczenie w zakresie pracy z osobami o niepełnej sprawności - dla studentów kierunków związanych z ochroną zdrowia czyli fizjoterapii, pielęgniarstwa i wychowania fizycznego jest to niezwykle ważne. Przecież z osobami niepełnosprawnymi na pewno zetkną się w swojej przyszłej pracy zawodowej - dodaje Wojciech Nowak.

Maciej Żak z Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II mówi, że - IV Ogólnopolskie zawody wspinaczkowe dla osób z niepełną sprawnością to znakomita okazja dla uczestników naszych warsztatów oraz placówek podobnych do naszej na integrację poprzez sport. Sam próbowałem różnych dyscyplin, i zawsze uważałem że najlepszym rodzajem aktywności sportowej jest ten z elementami rywalizacji z innymi osobami.

Zawody były zarówno walką jak i bardzo miłym spotkaniem znajomych z innych placówek, z poprzednich zawodów. Już w czasie rejestracji drużyn dało się odczuć bardzo sympatyczną atmosferę. Zawodnicy cieszyli się na swój widok, nie patrzyli na siebie jak na konkurentów. Po prostu chcieli się spotkać, powitać, porozmawiać.

Od niedawna uczestnicy naszych warsztatów biorą udział w zajęciach na ściance wspinaczkowej będących wspólną inicjatywą fundacji REPI oraz PWSZ - mówi prezes zarządu Fundacji Tomasz Eliasz Wardzała. Dlatego dla naszych uczestników to idealna okazja, aby naprężyć muskuły i zaprezentować nabyte umiejętności  jednocześnie stanąć w szranki z innymi zawodnikami, nie tylko z subregionu tarnowskiego ale całej Polski.

Zwycięzców zawodów dekorowali Dorota Krakowska Zastępca Prezydenta Tarnowa, Małgorzata Proszowska Dyrektor MOPS oraz prof. Wacław Rapak Prorektor PWSZ. Pani Prezydent Dorota Krakowska mówiła do zawodników: - Choć widzę z jaką łatwością wspinacie się po tej ściance to nie mogę w to uwierzyć. W głowie się kręci, gdy patrzy się na tę wysokość, a Wy z łatwością i uśmiechem zdobywacie te szczyty. Mogę się od Was wiele uczyć. Rektor Wacław Rapak zwrócił uwagę na hasło zawodów mówiąc, że - tak naprawdę wszyscy wygrywają te zawody, ponieważ wszyscy biorą udział pokonując swoje słabości, a ostatecznym zwycięzcą jest ten, kto czerpie z wysiłku najwięcej radości. Dyrektor MOPSu Małgorzata Proszowska podsumowała zawody:  - z zachwytem patrzę jak rozwija się tam impreza, jak wiele osób przyjechało, z różnych stron, nawet całymi rodzinami. W zeszłym roku, pamiętam, widownia była o połowę mniejsza. Mam nadzieję, że za rok spotkamy się w jeszcze liczniejszym gronie.

Zwycięzcami zawodów w swoich kategoriach zostali:

 • Łukasz Jurak (Toruń),
 • Adrian Kaleta (Nowy Sącz),
 • Mateusz Rączka (Kolbuszowa),
 • Kamil Cedrowski (WTZ JP2 Tarnów),
 • Paweł Rusin (Radwanowie),
 • Edward Lusztyn (WTZ JP2 Tarnów),
 • Mariusz Arabasz (Nowodworze - terapeuta),
 • Anna Piszczek (Szczawnica),
 • Katarzyna Gorlicka (Szczawnica),
 • Beata Lizak (Radwanowie),
 • Klaudia Wołochow (Kolbuszowa - terapeutka).

Fundacja REPI wraz z Warsztatem z Torunia i Krakowa planują w przyszłym roku zorganizować Puchar Polski we wspinaczce dla osób z niepełną sprawnością. Tomasz E. Wardzałą wyjaśnia: - zawody te będą miały nieco zmienioną formułę. Będziemy chcieli zrobić podział dla amatorów tzw. freestyle oraz konkurencje dla zawodników, którzy trenują wspinanie. Wierzymy, że znajdziemy sponsora na te zawody. Mamy także nadzieję, na dalszą współpracę z bardzo przychylnymi i przyjaźnie nastawionymi władzami uczelni.

Zawody Patronatem Honorowym objęli:

 • Roman Ciepiela Prezydent Tarnowa
 • Marek Sowa Marszałek Województwa Małopolskiego.

Bez sponsorów zawody nie mogłyby się odbyć. Byli nimi:

 • Urząd Miasta Tarnowa,
 • Bruk-Bet,
 • Centrum Ubezpieczeń Dajako,
 • Pizzeria Bujani,
 • Mado,
 • Mlektar
 • Auto Biedroń.

Patronatem medialnym zawody objęli:

 • imav.tv,
 • Radio Eska,
 • niepelnosprawni.pl,
 • Magazyn Integracjia.

Organizację takich imprez sportowych można wesprzeć przez przekazanie 1% podatku, tj. wpisanie w swoim rozliczeniu podatkowym numeru KRS Fundacji REPI 0000340823.

Zdjęcia z zawodów mogą Państwo obejrzeć klikając tutaj.

 
 
 

13.04.2015

MINISTROWIE W WARSZTACIE

 
       
 

Pani Urszula Augustyn Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. bezpieczeństwa w szkołach, pan Marek Michalak Rzecznik Praw Dziecka oraz prof. Adam Solak Społeczny doradca Rzecznika Praw Dziecka gościli w prowadzonym przez Fundację REPI Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie.

Ministrowie nie kryli zachwytu i nie szczędzili słów uznania dla efektów pracy uczestników Warsztatu. Docenili także zaangażowanie i atmosferę stwarzaną przez terapeutów. Pani Minister Urszula Augustyn zaznaczyła, że takich miejsc jak ten Warsztat nie ma wiele.

Pan Minister Marek Michalak zauważył, że uczestnicy Warsztatu wykonują prace, które są potrzebne i na które jest zapotrzebowanie, dodał, że jest sens prowadzenia placówek takich jak nasza.

Prof. Adam Solak podkreślił wartość pracy osób z niepełną sprawnością w sferze intelektu dla nich samych oraz dla społeczności lokalnej i regionalnej. Profesor zwrócił też uwagę na aspekt wychowania do pracy i wychowania przez pracę osób z ograniczoną sprawnością intelektualną w strukturach Warsztatu.

Fotorelację z wizyty gości mogą Państwo znaleźć tutaj.
 
 
 

01.04.2015

ŻYCZENIA WIELKANOCNE

 
       
 

 
 
 

21.03.2015

WIELKANOCNE OZDOBY

 
       
 

W Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II trwają intensywne przygotowania do kiermaszy wielkanocnych. Uczestnicy z sześciu pracowni "produkcyjnych" w pocie czoła i z uśmiechem na ustach przygotowują dla Państwa ozdoby na ten czas.

Będą mogli Państwo zakupić drewniane, papierowe oraz metalowe kurki, jajka, zajączki, stroiki. Wszystkie elementy będą jedyne i niepowtarzalne, każda praca będzie wykonana ręcznie. To prawdziwe arcydzieła, których wartość jest znacznie wyższa niż cena ich sprzedaży. Uczestnicy stosują różne techniki pracy, aby każdy klient mógł znaleźć dla siebie coś atrakcyjnego oraz zakupić coś dla przyjaciół. 

Prace będzie można kupić w następujących dniach i miejscach:  

 • 24.03 (wtorek)w godz. 9-13 - Turon - ul. Lwowska 72-96B,

 • 25.03 (środa)w godz. 9-13 - ZUS - ul. Kościuszki 37,

 • 26.03 (czwartek)w godz. 10-18 - Hala Bazar - ul. Hodowlana 6,

 • 27.03 (piątek)w godz. 10-18 - Hala Bazar - ul. Hodowlana 6,

 • 28.03 (sobota)w godz. 10-18 - Hala Bazar - ul. Hodowlana 6,

 • 28.03 (sobota)w godz. 10-12 - Muzeum Etnograficzne - ul. Krakowska 14.

Serdecznie zapraszamy.

 
 
 

20.03.2015

PISANKI - MALOWANKI

 
       
 

Uczestnicy z Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundacje Rozwoju Edukacji Pracy Integracji wzięli udział w konkursie plastycznym "PISANKI - MALOWANKI" organizowanym przez Galerię Aniołowo.

Każdą pracę w konkursie uczestnicy przygotowywali według własnych pomysłów i z niewielką pomocą terapeutów. Wśród prac znalazły się pisanki wykonane różnymi technikami przy użyciu naturalnych, ale i nietradycyjnych materiałów. Przygotowania trwały kilka tygodni i łącznie zostało zgłoszonych aż 12 prac.

Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce w Galerii Aniołowo. Jury doceniło prace i zaangażowanie naszych podopiecznych. Uczestniczka naszego Warsztatu Justyna Pałka zdobyła IV miejsce, a wyróżnienie powędrowało do Marcina Machety także z naszej placówki.

Każdy uczestnik konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom oraz drobne nagrody rzeczowe.
Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Galerię z wręczenia nagród można zobaczyć tutaj.

 
 
 

16.03.2015

LUBIANE PIŁKARZYKI

 
       
 

W naszym Warsztacie odbył się Turniej Piłkarzyków Stołowych. Do gry zgłosiło się 12 uczestników oraz 9 uczestniczek Warsztatu. W kategorii mężczyzn dwunastu graczy na drodze losowania podzielono na cztery trzyosobowe grupy. W kategorii kobiet na tych samych zasadach wydzielono trzy trzyosobowe grupy. Pojedynki w fazie grupowej oraz dalszych etapach składały się z dwóch połów trwających odpowiednio po 2 minuty. Po zaciekłych pojedynkach zarówno w fazie grupowej jak i dalszych etapach turnieju wyłonili się zwycięzcy w obu kategoriach.

Kategoria Kobiet:

 1. miejsce Anna Molecka
 2. miejsce Joanna Bąk
 3. miejsce Monika Rasińska

Kategoria Mężczyzn:

 1. miejsce Dawid Nieć
 2. miejsce Wojciech Wojtaszek
 3. miejsce Ernest Zbylut

Gratulacje dla zwycięzców oraz podziękowania dla wszystkich uczestników i wiernych kibiców!

Klikając tutaj można oglądną zdjęcia z Turnieju.

 
 
 

11.03.2015

WYBORY MISS I MISTERA WARSZTATU

 
       
 

W taki właśnie sposób w Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II uczciliśmy Dzień Kobiet i Mężczyzn.
Konkurs został poprowadzony przez panie Karolinę Setlak i Klaudię Padoł.  O tytuł najpiękniejszej i najprzystojniejszego walczyło 6 kandydatek i 6 kandydatów. Ubiegający się o tytuł musieli wykazać się inteligencją, sprytem i poczuciem humoru.

Rywalizacja składała się z oddzielnych konkurencji dla kobiet i mężczyzn. Kandydatki musiały pomysłowo zawiązać krawat, pokroić cebulę i nie uronić przy tym ani jednej łzy, a także z gracją przejść po wybiegu z książką na głowie.

Panowie musieli pomalować paznokcie swoim koleżankom, wykazać się sprawnością kręcąc hula hop i umiejętnie wybrnąć z nietypowych sytuacji wykorzystując swój urok osobisty i poczucie humoru.

Tytuł Miss Warsztatu 2015 otrzymała Anna Molecka a tytuł Mistera powędrował do Edwarda Lusztyna.
Swojego wyboru mogła dokonać też publiczność, która przyznała tytuł Miss i Mistera Publiczności. Nagroda powędrowała do Joanny Bąk i Dawida Niecia.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wyborów. Wystarczy kliknąć tutaj.

 
 
 

04.03.2015

DROGA NA SZCZYT

 
       
 

Dzięki wspólnej inicjatywie Fundacji REPI oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie nasi uczestnicy realizują projekt "Droga na szczyt". W każdą środę mają oni okazję brać udział w zajęciach wspinaczki sportowej.

Zajęcia odbywają się w hali sportowej ze ścianką wspinaczkową należącej do PWSZ przy ulicy Mickiewicza 8. Organizatorzy zapewniają licencjonowanego instruktora wspinaczki sportowej oraz komplet potrzebnego profesjonalnego sprzętu.

Warto dodać również, że w zajęciach uczestniczą studenci III roku fizjoterapii w ramach przedmiotu Sport osób niepełnosprawnych, znajdującego się w ich programie studiów.

Jest to znakomita forma rehabilitacji ruchowej oraz społecznej. Dla naszych uczestników to świetna okazja na połączenie aktywności fizycznej z interakcją z przyszłymi fizjoterapeutami, dla studentów natomiast to znakomita forma zdobywania doświadczenia w kontaktach z osobami niepełnosprawnymi, jakże potrzebnego w ich przyszłym fachu.

 
 
 

24.02.2015

ZAPROSZENIE NA ZAWODY WSPINACZKOWE

 
       
 

Zapraszamy wszystkich chętnych na IV Ogólnopolskie Zawody we wspinaczce osób z niepełną sprawnością, zarówno miłośników wspinaczki jak i osoby, które mają niewielkie lub żadne doświadczenie w tej dziedzinie sportu.

Zawody odbędą się 14 kwietnia 2015 r. (wtorek) w godz. od 09:00 do 15:00 na najlepszej w Polsce ściance wspinaczkowej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie przy ul. Mickiewicza 8.

Prosimy o wypełnienie załączonego formularza zgłoszeniowego i wysłanie na adres e-mail: wspinaczka.wtzjp2@interia.pl w terminie do dnia 02 kwietnia 2015 r.

Wszystkie Państwa wątpliwości rozwieje i na pytania odpowie pan Maciej Żak. Wystarczy napisać maila na adres wspinaczka.wtzjp2@interia.pl lub zadzwonić pod numer telefonu 14 627 35 03.

Liczymy, że będziemy mogli wspólnie z Państwem przeżywać sportowe emocje.

POBIERZ:


 
 
 

10.02.2015

KARNAWAŁ W KASYNIE

 
       
 

Fundacja REPI i Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II wraz z telewizją imav.tv oraz Restauracją Kasyno zorganizowała dla osób z niepełną sprawnością huczną zabawę karnawałową. Impreza zgromadziła ponad 350 osób z 11 placówek z województw małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. W tym roku mieliśmy przyjemność gościć w Restauracji Kasyno w Mościcach, które nieodpłatnie przyjęło gości oraz zapewniło posiłek i napoje. W karnawałowy nastrój wprowadzili nas znani DJ Poaa oraz Łukasz Podraza.

Podczas imprezy, oprócz tańca w rytm znanych i lubianych przebojów, nie zabrakło również zabaw integrujących wszystkich gości. Wybory króla i królowej balu, konkurs taneczny dla par, nauka układów tanecznych to tylko nieliczne z atrakcji jakie zostały przygotowane dla uczestników. Każda osoba, która wzięła udział w konkursach została obdarowana nagrodami i gadżetami przekazanymi przez sponsorów: Urząd Miasta Tarnowa, telewizja imav.tv, Redruk, Teatr im. L. Solskiego, Starostwo Powiatowe w Tarnowie, ks. Władysław Pachota.

Impreza była okazją do nawiązania nowych znajomości, integracji oraz oderwania się od codziennych zajęć.

 
 
 

02.02.2015

PRAKTYKANTKA UNIWERSYTETU PEDAGOGICZNEGO IM. KEN W WARSZTACIE

 
       
 

Fundacja Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji w ramach swoich działań statutowych wspiera rozwój młodych osób. Między innymi poprzez przyjmowanie na, niepłatne ze strony uczelni, praktyki zawodowe.

Od 19 stycznia br. jest z nami Studentka Instytutu Pedagogiki Specjalnej Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie pani Aneta Patyk. Ma ona okazję odbycia praktyki w Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonym przez Fundację REPI w Tarnowie. Dzięki prowadzeniu zajęć i współpracy z uczestnikami, zdobywa bogate i cenne doświadczenie, które zaowocuje w przyszłości w pracy w zawodzie terapeuty. Podczas praktyk, ma możliwość obserwowania przygotowań  do przedstawienia świąteczno-noworocznego, wzięcia udziału w dyskotece imieninowej.

Ponadto jest to również czas zmiany pracowni dla poszczególnych grup, dzięki czemu praktykantka może prowadzić zajęcia z uczestnikami z różnym stopniem niepełnosprawności intelektualnej. Jak mówi pani Aneta -Czuję się usatysfakcjonowana będąc tutaj, ponieważ czas spędzony z uczestnikami uświadomił mi, że świetnie odnajduję się w pracy z osobami niepełnosprawnymi, a rozmowy z terapeutami utwierdziły mnie w przekonaniu, że to ciężki, ale bardzo szlachetny zawód.

 
 
 

30.01.2015

ZAPROSZENIE NA KARNAWAŁ DO KASYNA

 
       
 

 

 

 

Z ogromną przyjemnością zapraszamy Szanownych Państwa na zabawę "Karnawał w Kasynie".

Imprezę integracyjną organizują:

 • Fundacja Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji - jednostka prowadząca Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II,
 • telewizja imav.tv,
 • Restauracja Kasyno.

Zabawa będzie miała miejsce we wtorek, 10 lutego 2015 r. w Restauracji Kasyno przy ulicy Kwiatkowskiego 20 w Tarnowie-Mościcach. Rozpocznie się ona o godz. 9:30 i potrwa do 13:30.

Każdą grupę prosimy o przygotowanie dwóch zabaw, gier czy konkurencji oraz o przywiezienie placka.

Udział w zabawie jest bezpłatny. Zapewniamy też skromny, ciepły posiłek.

Prosimy o przesłanie potwierdzenia przyjęcia zaproszenia do piątku, 6 lutego 2015 r. do godziny 13:30 na adres biuro@repi.pl. Decyduje kolejność zgłoszeń.Decyduje kolejność zgłoszeń, które przyjmujemy pod adresem e-mail Decy

 
 
 

29.01.2015

SPOTKANIE NOWOROCZNE Z WŁADZAMI MIASTA

 
       
 

"Na próżno Chrystus rodzi się w żłobie, jeśli się nie narodzi w Tobie" - to myśl przewodnia, która towarzyszyła nam podczas spotkania noworocznego zorganizowanego przez Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundację REPI.

W uroczystości wzięli udział rodzice naszych podopiecznych, a także przedstawiciele władz - zastępca  prezydenta Tarnowa ds. polityki społecznej pani Dorota Krakowska oraz konsultant ds. osób niepełnosprawnych pan Andrzej Ziembowski.

Na tę okazję uczestnicy pod opieką pań Karoliny Setlak i Klaudii Padoł przygotowali montaż słowno-muzyczny połączony z przedstawieniem skłaniającym do refleksji nad stosunkiem człowieka do Boga i bliźniego oraz własnym postępowaniem.

Pani prezydent Dorota Krakowska w swoim wystąpieniu skierowała słowa uznania dla kadry Warsztatu za prowadzenie go na tak wysokim poziomie oraz doceniła trud i wysiłek wkładany przez terapeutów w codzienną pracę z osobami niepełnosprawnymi. Pochwały otrzymali także nasi podopieczni za ogromne zaangażowanie i doskonałe przygotowanie do występu. Obecność pani prezydent Doroty Krakowskiej była okazją dla rodziców do podzielenia się problemami i trudnościami związanymi z wychowaniem i sprawowaniem opieki nad swoimi niepełnosprawnymi dziećmi. Rodzice uzyskali również zapewnienie o stałej współpracy i udzielaniu im pomocy oraz wsparcia.

Również pan Andrzej Ziembowski zadeklarował swoje zainteresowanie i zaangażowanie w rozwiązywanie zgłoszonych mu problemów.

Noworoczne spotkanie nie tylko pozwoliło na oderwanie się od problemów dnia codziennego, ale także dało nadzieję na polepszenie obecnej sytuacji osób niepełnosprawnych i ich rodzin.

Zdjęcia ze spotkania mogą Państwo obejrzeć tutaj.

 
 
 

27.01.2015

ZAKUPY Z DOBRYM UCZYNKIEM

 
       
 

Z radością informujemy, że mogą Państwo wspierać Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II, a także Fundację REPI nie wyciągając ze swoich portfeli ani grosza. Wystarczy, że robiąc zakupy przez internet będą Państwo logowali się do swojego sklepu za pośrednictwem strony www.FaniMani.pl.

Procedura jest bardzo prosta, dokonując zakupy za pośrednictwem ww. portalu sprzedawcy będą przekazywali na naszą rzecz część kwoty z Państwa zakupów. Mogą Państwo dokonywać zakupów w jednym z 480 sklepów z wszystkich branż, w tym w następujących działach: elektronika, uroda i moda, kultura i rozrywka, dom i zdrowie, sport i turystyka, dla dzieci, inne.

Dodaliśmy także zakładkę "Wspieraj nas" na naszych stronach na Facebooku.

Bardzo proszę pamiętać o nas przy dokonywaniu zakupów przez internet.

 
 
 

14.01.2015

OFERTA PRACY

 
       
 

Stanowisko: terapeuta zajęciowy w pracowni drewna i metalu.
Wymiar czasu pracy: pełny etat.
Liczba wolnych miejsc: 1.
Czas pracy: 8 godzin dziennie między 6:30 a 16:30.
Dni pracy: poniedziałek-piątek.
Charakterystyka klientów: praca z osobami z niepełną sprawnością intelektualną i sprzężoną.

Warunki konieczne:

 1. Ukończone studium terapii zajęciowej lub
 2. Ukończenie studiów licencjackich lub magisterskich z zakresu pedagogiki specjalnej lub oligofrenopedagogiki.
 3. Zdolności plastyczne,
 4. Obsługa maszyn typu piła taśmowa, wiertarka, wkrętarka.

Pracodawca: Fundacja Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji
Miejsce pracy: Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II, Tarnów, ul. Hodowlana 6

Skrócony zakres czynności:

 1. Nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów z rodziną uczestnika.
 2. Projektowanie, organizowanie i prowadzenie pracowni;
 3. Planowanie, prowadzenie zajęć indywidualnych i grupowych z uwzględnieniem niepełnosprawności uczestników.
 4. Organizowanie zajęć terapeutycznych w celu poprawy sprawności, zwiększenia zakresu ruchów oraz kondycji psychicznej uczestników.
 5. Organizowanie imprez towarzyskich, zajęć sportowych, wycieczek.
 6. Prowadzenie działań zmierzających do integracji społecznej i zawodowej podopiecznego.
 7. Opracowywanie we współpracy z uczestnikiem indywidualnych programów rehabilitacji, ocen postępów i in.
 8. Dowożenie i odwożenie uczestników na zajęcia.
 9. Prowadzenie dokumentacji dotyczącej pracy z uczestnikami (np. Dzienniki Terapeutyczne).

CV należy przesyłać tylko e-mailem na adres: praca.wtzjp2@interia.pl

 
 
 

12.01.2015

"BÓG SIĘ NARODZIŁ, CIESZMY SIĘ!"

 
       
 

Na zaproszenie Pani Ewy Rutkiewicz uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundację REPI wzięli udział w koncercie "Bóg się narodził, cieszmy się".

W koncercie udział wzięli wokaliści z pracowni pani Ewy - zespół wokalny Albatros, Estrada Dzieci oraz zespół "Aniołki Lolka". Wszyscy zachwycili publiczność swoim śpiewem wykonując najpiękniejsze kolędy i pastorałki.

Nasi uczestnicy zaprezentowali się w kolędach "Jezusa narodzonego" oraz "Hej w dzień narodzenia". Świąteczny nastrój i przyjazna atmosfera udzieliły się publiczności, która chętnie włączyła się we wspólny śpiew.

Od kilku lat, dzięki uprzejmości Pani Ewy Rutkiewicz "Aniołki Lolka", którymi na co dzień opiekuje się pani Karolina Setlak, mają możliwość systematycznego uczestnictwa w zajęciach, podczas których podnoszą swoje umiejętności wokalne.

 
 
 

09.01.2015

WIZYTA STUDYJNA

 
       
 

Sympatyczni studenci Instytutu Pracy Socjalnej Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie w ramach realizowanych wizyt studyjnych w instytucjach i organizacjach pomocy społecznej zawitali w nasze progi.

W naszym budynku spotkali się z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tarnowie, panią Magdaleną Stus Koordynatorem pieczy zastępczej i panem Jakubem Wroną Specjalistą pracy socjalnej.

Ze swojej strony przedstawiliśmy działalność Fundacji REPI oraz Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II. Studenci zapoznali się z Podstawą prawną funkcjonowania, strukturą organizacyjną, zasadami finansowania, zadania i formami pomocy, dokumentacją, współpracą z innymi instytucjami (organizacjami), charakterystyką klientów i zadaniami kadry merytorycznej. Studenci odwiedzili też wszystkie pracownie Warsztatu, mogli przyjrzeć się pracy z bliska, porozmawiać z terapeutami i uczestnikami.

Zapraszamy ponownie.

 
 
 

08.01.2015

ZBIERAMY NAKRĘTKI

 
       
 

Czerwone, zielone, białe. Z napojów, z kosmetyków, z artykułów spożywczych. Jakiekolwiek nakrętki chętnie przyjmiemy. W każdej ilości. Bardzo prosimy o zbieranie i przekazywanie nam plastikowych nakrętek.

Dochód uzyskany z ich sprzedaży będzie wykorzystany na pokrycie kosztów działalności i rozwoju Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II, który prowadzony jest przez Fundację Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji.

Zakrętki dostarczać można do Warsztatu przy ulicy Hodowlanej 6. Większą ilość zakrętek jesteśmy w stanie odebrać.

 
 
 

24.12.2014

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE I NOWOROCZNE

 
       
 

 
 
 
 

11.12.2014

3,60 SEK. OD PUCHARU

 
       
 

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundację REPI  wzięli udział w Pucharze Tarnowa we wspinaczce na czas. Zawody zorganizowane przez MKS Tarnovia  na ściance wspinaczkowej La Roca ściągnęły rzeszę zawodników z Tarnowa i województwa.

Nasi zawodnicy osiągnęli bardzo dobre wyniki, zajmując aż 3 miejsca w pierwszej dziesiątce.  Doskonały start zaliczył Kamil Cedrowski, po pierwszym biegu uplasował się na miejscu drugim z czasem 13,75 sek., niestety drobny uraz nadgarstka odniesiony w pierwszej rundzie uniemożliwił Kamilowi atak najwyższego miejsca na podium, mimo to w drugiej rundzie poprawił swój czas osiągając 13,09 sek. Nie wystarczyło to jednak aby zbliżyć się do najlepszego wyniku który wyniósł 10,69 sek.

Reszta naszych uczestników zajęła następujące miejsca: Ernest Zbylut miejsce 6 z czasami 24,06 i 20,66 sek., Edward Lusztyn miejsce 7  z czasami 20,92 i 22,58 oraz Sławomir Kantor miejsce 12 z czasami 27,9 i 26,37 sek.

Gratulacje!

 
 
 

05.12.2014

ZAPRASZAMY NA ŚWIĄTECZNE ZAKUPY

 
       

Uczestnicy wraz z terapeutami Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundację REPI zadbali o elementy pomagające stworzyć i utrzymać ciepły klimat świąt. Przygotowali niezwykłe ozdoby świąteczne.

Starając się odchodzić od komercyjnego postrzegania świąt Bożego Narodzenia twórcy prac nie skupiali się głównie na amerykańskich mikołajach i cukierkowych sopelkach. Przykładają oni wagę do tradycji polskiej włączając w to elementy nowoczesności. Dlatego powstały przeróżne bombki z typowymi dla tego okresu wzorami.

W naszej ofercie znajduje się również sianko na stół wigilijny oraz opłatki z gospodarstwa Wyższego Seminarium Duchownego w Błoniu.

Na zakupy zapraszamy do naszej siedziby przy ulicy Hodowlanej 6 codziennie od poniedziałku do piątku od 7:30 do 14:30. Będziemy także sprzedawali prace w następujących miejscach:

 • 11.12.2014 (czw.) - 10:00-18:00 - Hala Bazar, ul. Hodowlana,
 • 12.12.2014 (pt.) - 10:00-18:00 - Hala Bazar, ul. Hodowlana,
 • 13.12.2014 (sb.) - 09:00-17:00 - Hala Bazar, ul. Hodowlana,
 • 16.12.2014 (wt.) - 09:00-13:00 - Turon Dystrybucja, ul. Lwowska 72-96B,
 • 17.12.2014 (śr.) - 09:00-13:00 - ZUS, ul. Kościuszki 32,
 • 18.12.2014 (czw.) - 10:00-18:00 - Hala Bazar, ul. Hodowlana,
 • 19.12.2014 (pt.) - 10:00-18:00 - Hala Bazar, ul. Hodowlana,
 • 20.12.2014 (sb.) - 09:00-17:00 - Hala Bazar, ul. Hodowlana.

Warsztat oferuje swoje wyroby bardzo atrakcyjnych cenach. Przychód ze sprzedaży prac zostanie przeznaczony na rehabilitację społeczną podopiecznych Warsztatu.

 
 

04.12.2014

5 LAT POD NOWYM SZYLDEM

 
       
 

Pięć lat temu Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II został przekazany do prowadzenia Fundacji Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji.

Dziękujemy za wspólnie spędzony czas.

 
 
 

24.11.2014

URÓSŁ 1%. DZIĘKUJEMY!

 
       

Dziękujemy serdecznie wszystkim osobom, które włączyły się w działania promocyjne akcji przekazywania 1% podatku na rzecz Fundacji REPI - Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II. Dziękujemy także tym z Państwa, którzy zaufali nam i postanowili swoją część zobowiązania podatkowego za 2014 r. przekazać na rzecz naszych podopiecznych.

Cieszy nas to, że w tym roku przekazali nam Państwo większą kwotę środków niż w poprzednim. Z rozliczeń podatkowych za rok 2014 na konto Fundacji REPI 222-óch podatników przekazało 15 244,00 zł. Wzorem ubiegłego roku Fundacja REPI podpisała porozumienie z panią Martą Stańczyk, mamą niepełnosprawnej Anny, którą podatnicy mogli wskazywać w swoich zeznaniach podatkowych jako "cel szczegółowy". W tym roku podatnicy na rzecz Anny przekazali 2 679,60 zł. Do dyspozycji Fundacji REPI pozostaje zatem 12 544,00 zł.

Otrzymaliśmy 1% podatku od osób rozliczających się w następujących urzędach skarbowych (w nawiasach podano ilość podatników): Bochnia (2), Brzesko (1), Chełm (1), Dąbrowa Tarnowska (1), Dębica (9), Garwolin (1), Tarnów I US (104), Tarnów II US (82), Kraków-Śródmieście (1) , Leżajsk (1), Lublin (1), Mielec (13), Namysłów (1), Warszawa-Bemowo (1), Warszawa-Wola (2), Żory (1).

Co się stanie z tymi pieniędzy zadecyduje specjalnie do tego celu powołana komisja. Zgodnie z Regulaminem wydawania środków uzyskanych z 1% podatku dochodowego od osób fizycznych ze względu na przeważającą część działalności Fundacji polegającą na rehabilitacji społecznej, zawodowej oraz ruchowej osób z niepełną sprawnością środki te będą przekazywane głównie do wspierania tej działalności, czyli Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II. Fundacja będzie dokonywała zakupów tylko niezbędnych materiałów, energii, usług materialnych i usług niematerialnych związanych z celami pożytku publicznego oraz będzie dokonywała wydatków w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem zasady uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów.

 
 

21.11.2014

CZY MNIE JESZCZE PAMIĘTASZ?

 
       

To nie jest wyrzut do nie odzywającej się do kilku lat przyjaciółki. "Czy mnie jeszcze pamiętasz.?" to tytuł koncertu na zakończenie trwającego od kilku dni konkursu talentów wokalnych zorganizowanego przez panią Ewę Rutkiewicz z Pracowni Wokalnej tarnowskiego Pałacu Młodzieży.

Przesłuchania do konkursu trały dwa dni. W konkursie mogli wziąć udział uczniowie szkół gimnazjalnych i licealnych, a w koncercie także studenci. W dniu koncertu wystąpiło 22 uczniów rywalizując o uznanie jury i pierwszą nagrodę.

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II, który prowadzony jest przez Fundację REPI wzięli udział w koncercie finałowym. Podobnie jak studenci nie podlegali surowej ocenie jury. Nasi podopieczni przygotowali piosenkę "Bal wszystkich świętych" z repertuaru Budki Suflera. Występ ten najbardziej podobał się publiczności, która żywiołowo reagowała klaszcząc i kołysząc się w rytm muzyki. Solistą był Kamil Cedrowski, a wspomagali go Monika Rasińska, Anna Molecka, Wojciech Wojtaszek i Damian Ptak.

Konkurs i koncert miały przypomnieć twórczość artystów, których już z nami nie ma: Annę Jantar, Czesława Niemena, Katarzynę Sobczyk, Marka Grechutę, Karin Stanek, Michaela Jacksona czy Whitney Houston. Koncert był bardzo klimatyczny, przyjemnością było uczestniczenie w nim.

Sala teatralna Pałacu Młodzieży zapełniła się publicznością po brzegi. Jesteśmy dumni z występu naszych uczestników.

Organizatorom i uczestnikom koncertu dziękujemy za miły wieczór.

 
 

21.11.2014

DZIEŃ PRACOWNIKA SOCJALNEGO

 
       

Dzień Pracownika Socjalnego jest świętem nie tylko pracowników socjalnych, ale wszystkich pracowników służb społecznych, tak zwanego systemu pomocy społecznej. Na ten dzień Władze Miasta Tarnowa zaprosiły także pracowników Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie, aby okazać im swój szacunek i podziękować za codzienną, trudną pracę.

Wyróżnienie z rąk Zastępcy Prezydenta Miasta Tarnowa w imieniu pracowników odebrał Tomasz Eliasz Wardzała Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II i Prezes Zarządu Fundacji REPI. To pracownicy od ośmiu lat wkładają swoje umiejętności, talent i chęci w działania mające na celu poprawę sytuacji swoich podopiecznych.

Z serca dziękujemy!

 
 

16-18.11.2014

ZAŚPIEWALI Z NIMI NA III MIEJSCE

 
       

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundację REPI wzięli udział w XIX Ogólnopolskim Festiwalu Artystycznym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej "Śpiewaj z nami". W tym roku w konkursie wystąpiło ponad 60-ciu wykonawców, którzy przybyli do Tarnowa m. in. z Kolbuszowej, Nowego Targu, Włodawy czy Gdańska.

Podczas Festiwalu uczestnicy mieli możliwość zaprezentowania się w czterech kategoriach - soliści, zespoły wokalno-taneczne, tzw. "Piosenka i ruch", zespoły wokalne oraz zespoły taneczne.

Podopieczni WTZJP2 wrazz terapeutami przygotowali się do występów w 3 kategoriach. Jako solista zaprezentował się Kamil Cedrowski zdobywając wyróżnienie za interpretację utworu "Zanim pójdę" z repertuaru grupy Happy Sad. W kategorii zespół wokalny grupa "Aniołki Lolka" zaśpiewała piosenkę "Wolność jak marzenie" i także otrzymała wyróżnienie za jej wykonanie. Ponadto uczestnicy wystąpili również w kategorii zespół taneczny i zaprezentowali układ choreograficzny zainspirowaną zumbą. Taniec porwał publiczność i jury dzięki czemu grupa "Rytm" wywalczyła sobie 3 miejsce.

Udział w festiwalu umożliwił uczestnikom zaprezentowanie swoich umiejętności przed szerszą publicznością. Natomiast dla terapeutów była to okazja do wymiany doświadczeń i czerpania inspiracji do dalszej pracy artystycznej.

Pani Karolina Setlak otrzymała specjalne podziękowanie od Zastępcy Prezydenta Miasta Tarnowa za twórczy wkład w organizację Festiwalu. W dokumencie Prezydent zwraca uwagę na wrażliwość, empatię i zrozumienie potrzeb drugiego człowieka jakimi cechuje się Pani Karolina. Dodaje, że zaangażowanie i codzienny trud opiekunów osób z niepełną sprawnością zasługują na szacunek, a dla nas wszystkich stanowią piękny wzorzec.

Organizatorami konkursu byli Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Tarnowie oraz Stowarzyszenie "Bądźmy Razem" na Rzecz Integracji Społecznej Osób Niepełnosprawnych w Tarnowie.

Zdjęcia z Festiwalu można obejrzeć tutaj.

 
 

13.11.2014

PODIUM ZA KARTKĘ BOŻONARODZENIOWĄ

 
       

Z radością informujemy, że uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundację REPI zdobyli III miejsce i dwa wyróżnienia w konkursie na kartkę bożonarodzeniową. Konkurs organizowała Galeria Twórczości Artystów Niepełnosprawnych Aniołowo.

Pośród 22-óch prac wyróżnionych przez jury trzy zostały wykonane przez uczestników naszego Warsztatu. Jury najbardziej zachwyciła kartka Moniki Rasińskiej. - Ta informacja była dla mnie dużym zaskoczeniem i zadowoleniem. Zachwycam się innymi pracami i uważam, że także zasługują na wyróżnienie. Pani Monika przygotowała pięć propozycji. Zwycięska, która powstawała przez trzy godziny była haftowana muliną ściegiem krzyżykowym. Przedstawiała choinkę ozdobioną bombkami, a pod nią leżą prezenty. Praca jest wykonana od początku do końca samodzielnie, bardzo starannie z podwójnym passe partout.

Wszystkie konkursowe prace można oglądać w Galerii Aniołowo przy ul. Żydowskiej 2.

 
 

28.10.2014

W BURSZTYNOWEJ PUŁAPCE

 
       

Już w przyszłym tygodniu w Gmachu Głównym Muzeum Okręgowego w Tarnowie (Rynek 20-21) zostanie otwarta wyjątkowa i atrakcyjna wystawa przedstawiająca pochodzenie i właściwości bursztynu, jego znaczenie dla badań naukowych oraz sztuki. Współorganizatorem wystawy jest Fundacja Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji.

Bursztyn fascynował i fascynuje swoją kolorystyką, kształtem oraz zawartością. Sam jego widok nasuwa wiele pytań: jak powstał, co spowodowało jego nieprawdopodobną różnorodność, z czego wynikają jego unikatowe kształty, wreszcie jakie tajemnice kryją w nim zamknięte inkluzje.

Bursztynem interesują się wszyscy. Geologowie i geochemicy badają jego skład chemiczny i warunki w jakich powstał. Archeolodzy i historycy badają ozdoby i dzieła sztuki, które są wyrabiane z bursztynu od tysiącleci. Dla zwykłych ludzi stanowi piękną pamiątkę z wakacji lub też wyszukaną ozdobę, a dla paleontologów jest kopalnią wiedzy dotyczącej wymarłej flory i fauny. Porównując gatunki zachowane w bursztynie z żyjącymi nam współcześnie, dowiadujemy się w jakim tempie przebiegała ewolucja niektórych grup zwierząt i roślin.

Człowiek od zarania swoich dziejów starał się odkryć tajemnicę pochodzenia bursztynu. Nazywano go różnie ale zawsze wskazywano na te same właściwości: był lekki, ciepły w dotyku, wydzielający podczas spalania aromatyczny dym i krył w sobie tajemnicę życia. Od czasów najdawniejszych bursztyn odgrywał bardzo ważną rolę handlową i kulturową na terenie Europy, przez którą przebiegały tzw. "szlaki bursztynowe". Był środkiem płatniczym, materiałem służącym do wyrobów amuletów, figurek, biżuterii. Był używany w medycynie i magii a jego znaczenie daleko przekraczało znaczenie innych minerałów i produktów.

Na wszystkie pytania dotyczące bursztynu, jakie zrodzą się w głowach zwiedzających odpowie właśnie wystawa "W bursztynowej pułapce".

Zaprezentowane zostaną ciekawe i piękne eksponaty ze zbiorów krakowskiego Muzeum Przyrodniczego Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk. Dodatkowo, oprócz tradycyjnego zwiedzania i zachwycania się eksponatami w gablotach, w specjalnej strefie edukacyjnej na gości czekać będzie atrakcyjna oferta warsztatów prowadzonych przez pracowników Warsztatów Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II. Można będzie m.in. oglądać szczegóły bursztynów pod mikroskopem oraz wykonywać bursztynowe ozdoby.

Dzięki współpracy z Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli zastosowane zostaną nowoczesne techniki multimedialne. Możliwa stanie się wirtualna wędrówka do "bursztynowego lasu", a także przenosiny na nadmorską plażę i "zebranie" bryłek bursztynu.

 

24.10.2014

SZANSE DLA OSÓB Z NIEPEŁNĄ SPRAWNOŚCIĄ

 
       

Prawa Osób Niepełnosprawnych - nowe możliwości i nowe wyzwania - to temat konferencji, która odbyła się w Delegaturze Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie. Dyskutowano o aspektach prawnych związanych z niepełnosprawnością, dobrych praktykach oraz zadaniach samorządu w kontekście przestrzegania tych praw.

W spotkaniu uczestniczyli wicemarszałek Roman Ciepiela, minister Jarosław Duda, pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, poseł Sławomir Piechota, przewodniczący sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, władze miasta oraz Andrzej Ziembowski wiceprzewodniczący Powiatowej Społecznej Rady ds. Niepełnosprawnych przy Prezydencie Miasta Tarnowa oraz konsultant ds. osób niepełnosprawnych w Urzędzie Miasta.

Małopolska posiada dość znaczny procent osób niepełnosprawnych co stwarza przed samorządami gminnymi, powiatowymi i wojewódzkimi ogromne wyzwanie, by osoby z ograniczoną sprawnością mogły aktywnie uczestniczyć w życiu zawodowym i społecznym - mówił wicemarszałek Ciepiela. Dodał, że w najbliższych 6 latach Małopolska ma odpowiednie środki na wsparcie osób niepełnosprawnych w obronie przeciw wykluczeniu społecznemu. W Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2014-2020 zabezpieczono środki w wysokości prawie 500 mln euro.

Konferencji towarzyszyła wystawa prac osób mniej sprawnych, między innymi uczestników naszego Warsztatu.

 
 

20.10.2014

POMAGANIE ZA KLIKANIE

 
       

Bez wyciągania pieniędzy z portfela można wesprzeć działania Fundacji Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji oraz Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie.

Wystarczy minimalne zaangażowanie z Państwa strony. Należy wejść na stronę www.charityapps.me pobrać z niej aplikację i zainstalować ją. Po zainstalowaniu należy wybrać naszą Fundację i raz dziennie można klikać w nasze logo. Za każde kliknięcie sponsor przekaże na 5 gr Fundacji REPI. Aby nas znaleźć należy wpisać fragment nazwy Fundacji, na przykład "Rozwoju".

Będziemy wdzięczni za zaangażowanie w akcję oraz za przekazanie tej informacji wszystkim znajomym i przyjaciołom, im więcej kliknięć tym więcej środków.

 
 

16.10.2014

WERNISAŻ WYSTAWY "IKONY I OBRAZY RELIGIJNE" MARTY ŁĄK

 
       

W czasie trwania Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej uczestnicy naszego Warsztatu wzięli udział w wernisażu pani Marty Łąk, byłej terapeutki zajęciowej WTZJP2, zorganizowanym w filii nr 9 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie.

Nasi podopieczni mogli podziwiać ikony i obrazy religijne namalowane przez artystkę, usłyszeć o kulcie świętych, które one przedstawiają oraz poznać zawartą w nich symbolikę. Dowiedzieli się dlaczego ikony pisze się a nie maluje oraz ile pracy i serca trzeba włożyć, by powstało dzieło, które zachwyca lub pobudza do refleksji. Pani Marta w bardzo interesujący sposób opowiadała o swojej pasji. We wszystkich chciała obudzić duszę artysty i zarazić swoim optymizmem.

Uczestnicy byli bardzo zadowoleni z udziału w wernisażu i ze spotkania z panią Martą, którą nadal darzą wielką sympatią. Czuli się wyróżnieni, że mogli się z nią spotkać i dumni, gdy to właśnie do nich jako pierwszych skierowała swoje słowa artystka, witając przybyłych gości.

 
 

07.10.2014

TWORZONE INACZEJ ALE WYGLĄDAJĄCE NIE INACZEJ - NOWA WYSTAWA W TARNOWIE

 
       

Wernisaż po raz pierwszy prezentowanej w Tarnowie wystawy prac artystów malujących ustami i nogami oraz uczestników terapii zajęciowej z ul. Hodowlanej można odbył się w Galerii Aniołowo.

Wystawa inna, jak zwykle Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie oraz prowadząca go Fundacja REPI stawiają na integrację i zapraszają do Tarnowa osoby, które jeszcze w mieście nie wystawiały. W tym roku na zaproszenie Fundacji REPI odpowiedzieli mistrzowie skupieni w Wydawnictwie AMUN - Artystów Malujących Ustami i Nogami.

W czasie wernisaży wśród niezwykle licznie przybyłych zacnych gości obecni byli Sławomir Kolasiński Skarbnik Miasta Tarnowa, Magdalena Osiak Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej UMT oraz Dorota Krakowska Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Krystyna Latała Zastępca Prezydenta Miasta Tarnowa skierowała list do artystów, w którym przekazała wyrazy najwyższego uznania za tak niezwykłą działalność twórczą życząc wielu inspiracji, niesłabnącej pasji i pozytywnej twórczej energii zarówno artystycznej jak i w życiu prywatnym.

Otwierając wystawę Magdalena Osiak życzyła - aby radość i upór z jakim dążą artyści z ograniczoną sprawnością do realizacji swoich marzeń oraz niespotykana wrażliwość i otwartość na drugiego człowieka były przykładem dla nas wszystkich i inspiracją do pokonywania własnych słabości i niedoskonałości.

Na wystawie można oglądać i kupować obrazy twórców bez rąk oraz uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie. Uczestnicy Warsztatu, pod opieką terapeutów, przygotowali prace w kilku grupach tematycznych. Będzie można zobaczyć m. in. obrazy i rysunki inspirowane twórczością znanych mistrzów malarstwa takich jak Henri Rousseau zwany Celnikiem, Vincent van Gogh, Henri Matisse czy Paul Cézanne. Z malarstwa znajdzie się także cykl pt. "Kosmos" oraz wiele interesujących prac rękodzieła artystycznego, elementy dekoracyjne, biżuterię, formy użytkowe, upominki, ozdoby świąteczne czy dekoracje okolicznościowe.

Dyrektor MOPSu Dorota Krakowska zwróciła uwagę, że przez tę wystawę zmieniamy optykę patrzenia na życie i działalność osób z niepełną sprawnością. Nie patrzymy na nich przez pryzmat ich ograniczeń, ale odbieramy je w blasku ich talentów, których może pozazdrościć każdy przeciętny człowiek.

Artystami prezentującymi swoje prace byli m. in. Bartosz Ostałowski i Stanisław Kmiecik.

Bartosz Ostałowski w wieku 19 lat uległ wypadkowi komunikacyjnemu, w wyniku którego stracił obie ręce. Ukończył studia inżynierskie, ale teraz skupia się na malarstwie oraz motosporcie. To jego dwie największe pasje, które dają mu dużo satysfakcji i radości. Posługuje się różnymi technikami: akwarela, olej, pastel oraz szkice ołówkiem. Jego ulubionym tematem malarskim są pejzaże. Dużo eksperymentuje w różnych stylach i technikach, aby osiągać coraz lepsze efekty. Wg artysty każdy może fotografować rzeczywistość, więc lubi tworzyć obrazy nieco od niej odbiegające.  W 2006 roku w wypadku komunikacyjnym stracił obydwie ręce, ale rok później nauczył się jeździć autem kierując lewą stopą. Zamiłowanie do motosportu sprawiło że rozpoczął treningi w BMW E30 ucząc się driftu i sportowej jazdy. W 2010 roku zrobił międzynarodową licencje FIA. Startował w Mistrzostwach Polski Rally Cross i Wyścigowym Pucharze Polski. W tym roku zaczął startować w driftcie.

Stanisław Kmiecik urodził się bez rąk. Już jako 5 letni chłopiec zaczął malować ustami i nogami. Stosowane najczęściej przez artystę techniki malarskie to: akryl, olej, pastel, akwarela, tempera, rysunek ołówkiem. Stanisław lubi eksperymentować z innymi technikami malarskimi. Jest samoukiem. Artysta znany jest ze swoich spokojnych i bardzo dokładnych studiów budynków. Ulubione tematy malarskie to krajobraz rodzinnych okolic, martwa natura, akt, a także obrazy surrealistyczne pełne bardzo osobistych metafizycznych nastrojów. Często prezentuje sposób malowania przed publicznością. Z okazji 50-lecia istnienia Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami w konkursie malarskim spośród ponad 500 prac nadesłanych z 60 państw praca artysty zajęła III miejsce. Jest to ogromny sukces twórcy AMUN-u i promocja Polski za granicą. Mieszka w Krakowie.

Wystawa będzie czynna do 30 października. Prace można podziwiać od poniedziałku do piątku od 10:00 do 17:00, a w soboty od 10:00 do 13:00. Galeria Aniołowo mieści się w Tarnowie przy ul. Żydowskiej 2.

Zachęcamy do oglądnięcia zdjęć z wernisażu. Wystarczy kliknąć tutaj.

 
 

26.09.2014

WYSTAWA W ANIOŁOWIE - TWORZONE INACZEJ ALE WYGLĄDAJĄCE NIE INACZEJ

 
       

Wydawnictwo Artystów Malujących Ustami i Nogami oraz Fundacja Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji w Tarnowie prowadząca Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II przygotowali integracyjną wystawę prac swoich podopiecznych. Wystawa będzie prezentowana w Galerii Twórczości Artystów Niepełnosprawnych ANIOŁOWO w Tarnowie przy ulicy Żydowskiej 2 i będzie trwała od 3 do 31 października br. w godzinach od 10:00 do 17:00. Wernisaż wystawy odbędzie się we wtorek, 7 października o godzinie 13:00.

Podczas wernisażu będzie można zobaczyć jak powstają prace malowane ustami i nogami przez artystów Wydawnictwa AMUN, którzy będą wystawiali w Tarnowie swoje prace po raz pierwszy. Będzie można też poznać i porozmawiać z artystami z Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II. Z nimi będzie można spotkać się codziennie przez cały czas trwania wystawy.

Terapeuta zajęciowy z Warsztatu Krzysztof Kudrański mówi, że - wystawa integracyjna pokazuje z jednej strony artystów malujących stopami i ustami pełnosprawnych intelektualnie, a z drugiej strony artystów z niepełną sprawnością intelektualną malujących tradycyjnie, wspomaganych podczas procesu twórczego przez terapeutów zajęciowych. Dla wszystkich twórców prezentowanych prac sztuka i sam proces tworzenia to przede wszystkim doskonała forma terapii, radość, pogoda ducha, piękno świata i ludzi.

Uczestnicy Warsztatu, pod opieką terapeutów, przygotowali prace w kilku grupach tematycznych. Będzie można zobaczyć m. in. obrazy i rysunki inspirowane twórczością znanych mistrzów malarstwa takich jak Henri Rousseau zwany Celnikiem, Vincent van Gogh, Henri Matisse czy Paul Cézanne. Z malarstwa znajdzie się także cykl pt. "Kosmos" oraz wiele interesujących prac rękodzieła artystycznego, elementy dekoracyjne, biżuterię, formy użytkowe, upominki, ozdoby świąteczne czy dekoracje okolicznościowe.

- Wszystko zaczęło się w 1956 roku - dodaje pomysłodawca wystawy Krzysztof Kudrański - kiedy 17 artystów z całej Europy zdecydowało się założyć organizację zrzeszającą niepełnosprawnych twórców. Celem było podkreślenie statusu artysty, który pomimo braku władzy w rękach potrafi tworzyć sztukę, a także osiąga niezależność finansową. Ogromne zaangażowanie grupy założycielskiej doprowadziło do znacznego rozwoju tego rodzaju twórczości na całym świecie, co pozwoliło stworzyć organizację o samopomocowym charakterze.

Zgodnie ze zwyczajem Galeria Aniołowo przekazywana jest co miesiąc innej placówce terapeutycznej czy rehabilitacyjnej. Fundacja REPI i Warsztat Jana Pawła II przed rokiem zorganizowali także integracyjną wystawę, wtedy z prof. Januszem Kirenką, znanym pedagogiem i artystą-plastykiem.

Serdecznie zapraszamy.

 
 

17.09.2014

KSIĄŻKA O KORCZAKU

 
       

Dwa lata po zakończeniu Roku Janusza Korczaka i w 25. rocznicę przyjęcia „Konwencji praw dziecka” ukazała się książka pt. „Interdyscyplinarność w wychowaniu. Inspiracje korczakowskie”. Współredaktorami naukowymi pozycji są członkowie Zarządu Fundacji REPI prof. dr hab. Adam Solak i mgr Tomasz Eliasz Wardzała, trzecim jest rektor Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej w Gdańsku dr Roman Gawrych. Mógłby ktoś zapytać: po co, skoro już tak wiele o Korczaku powiedziano, napisano, konferowano?

Publikacja jest owocem tego, co zostało zasiane przed dwoma laty. Zdaje się, że nie mniej dobrym powodem wydania niniejszej pozycji jest 25. rocznica przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych „Konwencji praw dziecka”. Zaznajamiając się z tym aktem prawa i z zasadami wychowywania Janusza Korczaka, trudno nie ulec wrażeniu, że „Konwencja” jest spisanym przez prawników dziedzictwem Starego Doktora.

Prezentowana książka to zbiór dojrzałych, przemyślanych tekstów znakomitych autorów, naukowców, praktyków. Już wcześniej pisali oni o Korczaku, doskonale znają jego życie, działalność, teorie pedagogiczne, system wychowawczy, który stworzył. Zdecydowali pochylić się raz jeszcze nad twórczością pierwszego w Polsce, nieusankcjonowanego prawem, rzecznika praw dziecka. Wybierając go, nie kierowali się jedynie myślą pedagogiczną, jaką stworzył, choć ta jest zdumiewająca, ale przede wszystkim zwrócili uwagę na to, jak wspaniałym był człowiekiem. Ktoś powiedział, że nie można być dobrym nauczycielem i wychowawcą, nie będąc przy tym dobrym człowiekiem. Dla autorów zamieszczonych tu artykułów najlepszym przykładem tego stwierdzenia jest Janusz Korczak, który wybrał ideę służenia dziecku i jego sprawie i któremu idea ta przyświecała do końca swoich dni.

Zawarte w książce teksty scalają osobę Janusza Korczaka i wszystkie sfery jego działalności. Poznają Państwo osobę niezwykłego pedagoga, jego wkład, w Polsce i na świecie, w kształtowanie praw dziecka, także szczególnie uzdolnionego. Autorzy zwracają uwagę na świat dzieciństwa, wartości dziecka niewyznaczane dobrem materialnym, wychowanie dziecka przez sztukę i pracę. W publikacji zamieszczono także teksty poświęcone nauczycielom i pedagogom wyzwalającym twórcze myślenie i działanie dziecka wpływające na jego rozwój. Skupiono się także na metodach wychowawczych stosowanych w domach, rozgraniczając wolność rodzica i wolność dziecka, prawa rodzica i prawa dziecka.

Autorzy wyrażają nadzieję, że praca znajdzie życzliwe przyjęcie wśród pedagogów i nauczycieli oraz przedstawicieli innych dyscyplin w ramach dziedziny nauk społecznych, a dla studentów stanie się inspiracją do formowania własnej osobowości i kompetencji.

 

TEKSTY ZAWARTE W KSIĄŻCE:

 • Marek Michalak - Nie ma dzieci – są ludzie. Janusz Korczak pierwszym niekonstytucyjnym rzecznikiem dziecka,
 • Paweł Jarosław Jaros - Rola Polski w kształtowaniu standardów ochrony praw dziecka,
 • Iwona Czaja-Chudyba - Respektowanie praw i potrzeb dzieci zdolnych w świetle myśli Janusza Korczaka,
 • Janusz Miąso - Janusz Korczak – promocja „człowieka wewnętrznego” w kontekście współczesnego nadmiaru „człowieka zewnętrznego” (perspektywa personalistyczna),
 • Sabina Wieruszewska-Duraj - Świat życia dziecka i kontekst podmiotowości w pedagogice Janusza Korczaka,
 • Marta Uberman - Wychowanie estetyczne i wychowanie przez pracę w myśli pedagogicznej Janusza Korczaka,
 • Adam Solak  - Mądrość rodzicielska i wychowawcza inspirowana ideą korczakowską,
 • Tomasz Eliasz Wardzała - Henryk Goldszmit – potrzeba współpracy,
 • Roman Gawrych - Janusz Korczak – Społecznik, lekarz i pedagog,
 • Bernadeta Kosztyła - Twórczy nauczyciel w pedagogice Janusza Korczaka,
 • Anna Thier - Metoda dramy jako jedna z form realizacji myśli korczakowskiej,
 • Piotr Kowolik - Miejsce dziecka w poglądach Janusza Korczaka i nauczaniu papieża Jana Pawła II,
 • Sebastian Tabor - Refleksje etyczno-filozoficzne o dziecku,
 • Katarzyna Stanek - Prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami a przemoc fizyczna wobec dziecka w rodzinie własnej.

 

WSEWydawcą książki jest
Wyższa Szkoła Społeczno-Ekonomiczna w Gdańsku
i tam można ją nabyć w cenie
19,50 zł + koszty przesyłki.

 
 

04.09.2014

WSPÓLNE GRILLOWANIE

 
       

Z inicjatywy pani Katarzyny Niemiec oraz pani Aldony Fudali-Rzepki odbył się grill integracyjny dla podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II oraz młodzieży ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tarnowie. Spotkanie miało miejsce na stadionie Błękitnych w Tarnowie. W tym dniu pogoda dopisała i umiliła nam czas spędzony na świeżym powietrzu.

Oprócz smacznych rarytasów przygotowanych na tą okazję nie zabrakło także wspólnych zabaw integracyjnych i gier sportowych.

Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Podopieczni obu placówek mieli możliwość lepiej się poznać. Grill był również okazją do spotkania się z kolegami i koleżankami ze szkolnej ławki.

Zdjęcia z Grilla mogą Państwo zobaczyć klikając tutaj.

 
 

26.08.2014

KAMIL MILSTRZEM OLIMPIADY

 
       

Kamil Cedrowski uczestnik Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II Fundacji REPI dał z siebie wszystko podczas X Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Bydgoszczy. Zajął I miejsce w pływaniu w stylu grzbietowym na dystansie 25 m oraz I miejsce na dystansie 50 m. W sztafecie zdobył srebro. To spory sukces, bo wszyscy reprezentanci Małopolski w pływaniu zdobyli w sumie 7 medali złotych, 2 srebrne i 2 brązowe.  

- Organizacja zawodów była na bardzo wysokim poziomie - mówi mistrz Kamil Cedrowski. Przygotowywałem się do zawodów kilka miesięcy, wstępnym testem był majowy Mityng pływacki w Tarnowie. Jestem z siebie bardzo zadowolony, spodziewałem się medalu, ale nie aż złotego na 50 m. W czasie biegu w końcu włączyłem czwarty bieg i wygrałem.

W Igrzyskach przez 4 dni w 12 dyscyplinach sportowych wzięło udział tysiąc niepełnosprawnych sportowców. W sumie w imprezę zaangażowanych było prawie 2,5 tys. osób, licząc z 340 trenerami, 130 sędziami, 500 wolontariuszami i obsługą. Zawodników było trzystu, w tym aż stu pływaków. Niepełnosprawni zawodnicy rywalizowali w 10 dyscyplinach stałych i dwóch pokazowych: golfie i judo. Podczas Olimpiady funkcjonowała też wioska olimpiad specjalnych, gdzie zawodnicy mogli wziąć udział w konkursach oraz aktywnie spędzić czas przy stoiskach tematycznych.

- To duży sukces przede wszystkim Kamila - mówi Tomasz E. Wardzała prezes Fundacji REPI - ale nie można zapominać o trenerach i rodzicach, którzy od wczesnych lat dzieciństwa wspierają i aktywizują swojego syna poprzez zajęcia sportowe w tym pływackie, pracę w gospodarstwie domowym, które także rozwijają go nie tylko fizycznie. Kamil jest aktywnym członkiem społeczeństwa, bierze udział w pieszych pielgrzymkach do Częstochowy pełniąc funkcję porządkowego, działa w grupach i stowarzyszeniach, wspiera także swoją pracą sąsiadów i znajomych. Każdy może liczyć na jego uśmiech i pomocną dłoń. Tak jak jego rodzice nie pozostaje obojętny na wszelkie prośby.

Dzięki wywalczeniu przez Kamila dwóch złotych medali dwukrotnie wzrosły jego szanse na udział w XIV Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Los Angeles w 2015 r. Jednak o tym, zgodnie z regulaminem, zadecyduje losowanie.

Podczas igrzysk dla uczestników przygotowano również wiele atrakcji. Nowatorskie i ważne było uruchomienie programu "Zdrowi sportowcy". 145-osobowy zespół lekarzy sprawdził ich stan zdrowia. Były badania wzroku, słuchu, stomatologiczne, wad równowagi i postawy, pedologiczne oraz dermatologiczne.

Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie prowadzony jest przez Fundację Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji. Warsztat prowadzi terapię i rehabilitację społeczną, zawodową i ruchową 45-ciu osób z niepełną sprawnością w sferze intelektu z Tarnowa i powiatu tarnowskiego. Zajęcia dla uczestników są bezpłatne. Wesprzeć działania Warsztatu można przez darowizny finansowe i rzeczowe, pracą wolontariacką, zakupem prac uczestników oraz przekazując 1% swojego podatku przy rozliczeniu podatkowym wpisując nr KRS 0000340823.

Tutaj znajdują się zdjęcia z tego wydarzenia.

 
 

11.07.2014

ELŻBIETA PAJĄK ZAJĘŁA PIERWSZE MIEJSCE

 
       

Pani Elżbieta Pająk uczestniczka Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundację REPI zajęła I miejsce w XII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Sztuka Osób Niepełnosprawnych".

Zwycięska praca w kategorii grafika nosi tytuł "Martwa natura z owocami". Dzieło powstawało w pracowni kartek okolicznościowych i, jak można wywnioskować z jego nazwy, przedstawia martwą naturę z owocami i elementami wyposażenia domowego.

Na szczególną uwagę zasługuje technika wykonania dzieła. Zostało ono stworzone przy pomocy pisaków, następnie było stopniowo skrapiane wodą ze zraszacza, co spowodowało rozmycie kształtów. Zwycięska praca przedstawia optymistyczną i pogodną duszę artystki.

Konkurs od dwunastu lat organizuje Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jest on skierowany do osób z ograniczoną sprawnością - uczestników warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy oraz do mieszkańców domów pomocy społecznej.

Serdecznie gratulujemy.

 
 

30.06.2014

DZIĘKUJEMY RODZINOM ZASTĘPCZYM

 
       

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie w pracowni upominków artystycznych własnoręcznie przygotowali serca z okazji Obchodów Dnia Rodzicielstwa Zastępczego.

Społeczność Warsztatu chciała wyrazić swój podziw, złożyć hołd i podziękować za zaangażowanie rodzin zastępczych w tworzenie dobrego dzieciństwa, które jest fundamentem szczęśliwego dorosłego życia. Wierzymy, że serca wykonane przez nas będą choć trochę oddawały nasze uznanie dla rodzin zastępczych.

W trakcie spotkania Aleksandra Mizera Sekretarz Miasta Tarnowa wręczyła dyplomy uznania dziewięciu tarnowskim rodzinom zastępczym, które swoją miłością i wsparciem obdarzyły dzieci z bardzo trudnym bagażem doświadczeń. Do dyplomów dołączyła serca wykonane przez uczestników naszego Warsztatu pod opieką pani Marii Mendel.

Obecnie na terenie miasta Tarnowa funkcjonuje 98 rodzin zastępczych, w których wychowuje się dzieci 139 dzieci w wieku od 0 - 25 roku życia.

 
 

30.06.2014

RUCH DAJE UŚMIECH - PROJEKT STUDENTEK UP

 
       

Studentki Instytutu Pracy Socjalnej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie prowadziły z uczestnikami Warsztatu zajęcia integracyjne. Zajęcia te odbyły się w ramach realizowanego projektu socjalnego "Ruch daje uśmiech".

Celami prowadzonego projektu są wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa, zaufania i integracji, dostarczenie różnorodnych bodźców, wspomaganie rozwoju spostrzegania, usprawnianie procesów psychomotorycznych,
rozwijanie autoorientacji oraz odreagowanie i relaksacja w działaniu.

Podczas realizacji założeń usprawniania ruchowego studentki dołożyły starań, aby wszystkie działania dotyczące tego obszaru stanowiły logiczny, zwarty i wzajemnie przenikający się ciąg, a aktywność fizyczna była osią, wokół której budowały strategię postępowania zmierzającego do kształtowania umiejętności, sprawności i pożądanych postaw uczestników.

Studentki kierunku praca socjalna, specjalności asystent pomocy instytucjonalnej Patrycja Spólnik, Sylwia Góra, Dominika Domoń wychodzą z założenia, że niepełnosprawność nie musi oznaczać braku możliwości aktywności fizycznej. Przeciwnie, czasem bariera jaką ma się do pokonania daje silniejszą motywację do działania. Daje radość i satysfakcję, a sama droga rozwoju w doskonaleniu swoich umiejętności leczy skutki choroby i zmniejsza dysfunkcje.

W ramach prowadzonych zajęć przeprowadzono gry, zabawy i quizy: iskierka, pajęczyna, łańcuch pozytywnych cech, aerobik, gazeta, kocyk, czapka, jakie to zwierze, balon. Zdaje się, że integracja dobrze wychodzi nie tylko we wspólnym działaniu, ale także przy stole studentki własnoręcznie przygotowały pyszne ciasteczka i rogaliki oraz soki.

Dziękujemy bardzo za te zajęcia i zapraszamy ponownie.

 
 

26.06.2014

INTEGRACJA W KAMIONCE

 
       

26 czerwca 2014 r. reprezentacja uczestników naszego Warsztatu prowadzonego przez Fundację REPI wzięło udział w XI Regionalnym Spotkaniu Integracyjnym z "Radością", które odbyło się w malowniczym Folwarku "Cyziówka" w Kamionce.

Nasi podopieczni, wspólnie z kilkuset innymi uczestnikami, na kilka godzin przenieśli się w świat westernu na "Dziki Zachód". I jako Indianie, i kowboje bawili się przy muzyce z tamtych lat. Chociaż pogoda nie dopisała, to gorąca atmosfera rozgrzewała wszystkich i zachęcała do wspólnej zabawy oraz udziału w licznych konkursach. Każdy mógł sprawdzić swoją odwagę i wziąć udział w rodeo dosiadając byka, wydoić krowę, zatańczyć kowbojski taniec i wspólnie pośpiewać.

Organizatorzy zadbali nie tylko o atrakcje dla ducha, ale zatroszczyli się też o coś dla ciała, zapraszając wszystkich na "swojskie jadło", kiełbaski z grilla, lody i wiele innych smakołyków.

Niestety wszystko co dobre szybko się kończy i także ten radosny dzień miał swój finał. Były wspólne podziękowania, uściski i zapewnienia, że za rok znów się spotkamy, może w jeszcze liczniejszym gronie, a do tego czasu muszą wystarczyć nam ciepłe wspomnienia i pamiątkowe zdjęcia.

A zdjęcia można oglądnąć klikając tutaj.

 
 

24.04.2014

WYCIECZKA DO CIĘŻKOWIC Z PZŁ

 
       

Wycieczka do Ciężkowic, na którą zostali zaproszeni uczestnicy naszego Warsztatu, a także dzieci z rodzin zastępczych była świetnym pomysłem na ten dzień. Wycieczka została zorganizowana dzięki panu Krzysztofowi Łazowskiemu, który jest Łowczym Okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego w Tarnowie. Nie byłoby wycieczki, gdyby nie pan Jakub Wrona pracownik MOPSu i działacz Polskiego Związku Łowieckiego.

Program wycieczki obejmował zwiedzanie Skamieniałego Miasteczka, parafii pw. Pana Jezusa Miłosiernego i św. Andrzeja Ap., a także Muzeum Przyrodniczego im. Krystyny i Włodzimierza Tomków oraz centrum Ciężkowic.

Pierwszym punktem było zwiedzanie muzeum. Nowoczesna ekspozycja pozwoliła nam na poznanie w przystępny sposób wielu gatunków zwierząt, roślin, ptaków itp. Muzeum wyposażone jest w wiele stanowisk interaktywnych oraz wykorzystuje nowoczesne multimedia, które sprawiają, że zwiedzanie ma nie tylko walor edukacyjny, ale jest także wspaniałą przygodą. Dodatkowo w Muzeum powstała sala konferencyjno-edukacyjna, której wyposażenie umożliwia prowadzenie bogatej edukacji przyrodniczej.

Następnie udaliśmy się na ciężkowicki Rynek i do parafii pw. Pana Jezusa Miłosiernego i św. Andrzeja Ap. Przewodnik przybliżył nam historię kościoła oraz obrazu Pana Jezusa Miłosiernego, który otaczany jest niezwykłą czcią wiernych. Księga łask potwierdza, że wielu wiernych, zanosząc modlitwę przed cudownym wizerunkiem, zostało obdarowanych licznymi łaskami.

Kolejnym punktem było zwiedzanie skamieniałego miasteczka. Rezerwat rozciąga się od dna doliny Białej po szczyt wzgórza Skała i składa się z czterech enklaw. Na jego terenie znajdują się dużych rozmiarów skały niezwykle ciekawie ukształtowane na skutek erozji. Nadane im nazwy odpowiadają ich kształtom, np. "Maczuga", "Czarownica", "Piramida" i inne. To również miejsce bogate w wiele niezwykłych okazów roślin chronionych i drzew.

Na zakończenie wycieczki odbył się grill i był to też czas na chwilę relaksu na świeżym powietrzu.

Galerię zdjęć z wycieczki można oglądnąć klikając tutaj.

 
 

13.06.2014

"SKĄPIEC"

 
       

W ramach rehabilitacji społecznej uczestnicy wraz z terapeutami wybrali się na spektakl "Skąpiec" do Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie.

Komedia opowiada o staruszku Harpagonie, któremu pieniądze przysłaniają wszelkie wartości i to im podporządkowuje całe swoje życie. Jego myśli skupione są jedynie wokół pomnożenia dóbr materialnych a majątek, który posiada, jest jego źródłem szczęścia. Komedia molierowska pozwala przez chwilę zastanowić się nad istotą słów "być czy mieć".

Sztuka spotkała się z dużym aplauzem publiczności. Uczestnicy wyrazili swoje zadowolenie i uznali spektakl za bardzo udany, na który chętnie wybrali by się jeszcze raz.

Zdjęcie pochodzi ze strony Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie

 
 

07.06.2014

ZINTEGROWANA SPARTAKIADA W STRÓŻACH

 
       

Po raz pierwszy wzięliśmy udział w Spartakiadzie Dzieci i Młodzieży zorganizowanej po raz siedemnasty przez Fundację Pomocy Osobom Niepełnosprawnym na Stadionie KS w Stróżach. W konkurencjach wzięło udział kilkuset uczestników reprezentujących warsztaty terapii zajęciowej z terenu całej Małopolski. W czasie zawodów rozegrano wiele ciekawych konkurencji indywidualnych (rzut ringo, grzybolanie, rzut piłką do rugby, krykiet) oraz drużynowych (przeciąganie liny, tor z przeszkodami, zawody mini strong man).

Nasi uczestnicy nie tylko godnie reprezentowali Warsztat we wszystkich konkurencjach ale także wykazali się siłą walki oraz wytrwałością w dążeniu do celu. Udział w zawodach stał się okazją nie tylko do dobrej zabawy, ale także stworzył możliwość zmierzenia się ze swoimi słabościami oraz sprawdzeniem siebie w nowych konkurencjach. Po zawodach każdy uczestnik otrzymał drobne upominki.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć tutaj.

 
 

04.06.2014

"ALICJA" NA ZAKŁADCE

 
       
 

W Pracowni Form Użytkowych i Poligrafii uczestnicy zajęć wykonali 100 szt. zakładek na premierowy spektakl tarnowskiego teatru "Alicja w Krainie Czarów".

Praca została podzielona tak aby każdy z uczestników miał swój wkład pracy w to dzieło. Sebastian z Krzysztofem czyścili drewniane podkłady. Następnie Kamil z Sebastianem pozłacali brzegi i lakierowali gotowe zakładki. Monika z Krzysztofem pocięli i przywiązali ozdobne wstążeczki. Praca przebiegała w duchu wzajemnej współpracy a radość z gotowych zakładek była wielka.

Wiemy, że widzowie Teatru są bardzo zadowoleni z zakładek.

 
 
 

29.05.2014

KAMIL PONOWNIE ZŁOTY

 
       

W ramach Tygodnia Osób Niepełnosprawnych "Kocham Kraków z Wzajemnością" odbyły się VIII Małopolskie Zawody Wspinaczkowe Osób Niepełnosprawnych, i po raz kolejny uczestnik Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II okazał się najlepszy.

Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie reprezentowała drużyna w składzie: Kamil Cedrowski, Sławomir Kantor, Edward Lusztyn i Ernest Zbylut. Zmagania na ściankach wspinaczkowych odbywały się w 4 kategoriach: wspinanie na czas mężczyzn, wspinanie na czas kobiet, wspinanie na czas niewidomych, wpinanie dowolne (tzw. freestyle). Ta ostatnia to konkurencja dla każdego, nawet dla osób, które wspinały się po raz pierwszy w życiu, a przede wszystkim dla tych, którym stopień niepełnosprawności uniemożliwia samodzielne wspinanie.

Uczestnicy naszego Warsztatu po raz kolejny pokazali determinację i ogromną wolę walki sportowej. Kamil Cedrowski na tyle skutecznie, aby zdobyć pierwsze miejsce w kategorii mężczyzn we wspinaniu na czas. Pozostali uczestnicy wrócili z medalami na piersiach, pamiątkowymi dyplomami oraz uśmiechami na twarzach.

Zawody otworzył Krzysztof Wielicki wspaniały polski alpinista i himalaista. W zmaganiach brały udział osoby z różnym stopniem niepełnosprawności oraz osoby, które nigdy się nie wspinały. Wydarzenie to było okazją do zmierzenia się z ścianą taką dosłowną i w przenośni. Był to czas zmagania się z własnymi słabościami i strachem. Zawodom towarzyszyła wspaniała sportowa atmosfera, gorący doping i oklaski dla każdego wspinającego się uczestnika. Była to też okazja do poznania uczestników innych ośrodków terapeutycznych z różnych miast Polski.

Organizatorami imprezy byli Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Przystanek Betlejem", Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Archidiecezji Krakowskiej oraz Centrum Wspinaczkowego Reni-Sport.

Zdjęcia z wydarzenia mogą Państwo obejrzeć tutaj.

 
 

26-28.05.2014

MIĘDZYNARODOWA INTEGRACJA

 
       

Po raz kolejny uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II wzięli udział w Międzynarodowej Spartakiadzie Młodzieży Niepełnosprawnej "Europa bez barier 2014". Spartakiada świętowała swój jubileusz - spotkanie młodzieży z różnych stron, nie tylko Polski, ale i ze Słowacji, Białorusi, Ukrainy i Węgier, było organizowane po raz dziesiąty.

W trakcie Spartakiady rozegrano kilka konkurencji zręcznościowych i sprawnościowych. Wśród nich znalazł się między innymi mini hokej, rzut do kosza, zabawy z chustą i wiele innych. Uczestnicy Warsztatu zwyciężyli w konkurencji mini hokej zdobywając tym samym złoty medal. Całość zmagań pozostali uczestnicy naszego Warsztatu oglądali jako liczna grupa kibicująca swoim kolegom i koleżankom.

Natomiast 28.05.2014 r. w Sali Konferencyjnej w Tarnowie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego odbyło się oficjale zakończenie X Międzynarodowej Spartakiady Młodzieży Niepełnosprawnej ,,Europa Bez Barier''. Podczas spotkania Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie Vitalij Maksymenko, Dyrektor CKiW OHP Antoni Góral, Ivan Škorupa Konsul Generalny Republiki Słowacji i Krystyna Latała Zastępca Prezydenta Miasta Tarnowa wręczyli uczestnikom Spartakiady puchary i nagrody. Przed publicznością wystąpiły zespoły m.in. Studio Tańca Honorata, The Voice z Tuchowa oraz Swojacy z Wierzchosławic.

Grupa uczestniczek z naszego Warsztatu miała przyjemność zaprezentować podczas gali układ taneczny do utworu Arash - "Boro boro".

Wzorem lat poprzednich podczas finałowej gali obecni uczestnicy spartakiady wraz z grupami tanecznymi zakończyli spotkanie wspólnymi tańcami i zabawą. Wieczorem natomiast wszyscy spotkali się w Sali Konferencyjnej OHP w Tarnowie na wspólnej dyskotece kończącej kilkudniową imprezę.

Zdjęcia z wydarzenia mogą Państwo obejrzeć tutaj.

 
 

09.05.2014

ZNÓW Z TARCZĄ

 
       

Jeden złoty, cztery srebrne i jeden brązowy medal przywieźli do Tarnowa Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundację Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji z Małopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, które odbyły się 23 maja 2014 roku w Krakowie.

Zawodnicy Klubu Olimpiad Specjalnych Kometa działającego w Warsztacie pod opieką rehabilitanta Mariusza Panka brali udział w pięciu dyscyplinach sportowych: pchnięciu kulą, skoku w dal, biegu na 100 i 800 metrów oraz w pływaniu. W każdej z nich zdobyli medal przysparzając Warsztatowi wiele radości i dumy.

Zmagania sportowe miały miejsce w obiektach Akademii Wychowania Fizycznego. W zawodach brało udział 200 uczestników z Małopolski reprezentujący 20 klubów sportowych. Wszyscy starali się zwyciężyć lub co najmniej "być dzielnym w swoim wysiłku" - zgodnie ze słowami przysięgi składanej przed rozpoczęciem zmagań sportowych.

Reprezentujący klub KOMETA zdobyli:

 • Adrian Buchacz - w biegu na 800m - medal brązowy.
 • Edward Lusztyn - w biegu na 800m - medal srebrny.
 • Sławomir Kantor - w skoku w dal - medal srebrny.
 • Ernest Zbylut - w biegu na 100m - medal srebrny.
 • Kamil Cedrowski - w pływaniu stylem grzbietowym na 25m - medal złoty, a na 50m medal srebrny.

Zawody odbyły się jak zawsze w przyjaznej, atmosferze z zachowaniem zasad Fair Play.

Zdjęcia z wydarzenia mogą Państwo obejrzeć tutaj.

 

09.05.2014

POPŁYNĘLI PO MEDALE - IV OGÓLNOPOLSKI MITYNG PŁYWACKI OSÓB Z NIEPEŁNĄ SPRAWNOŚCIĄ

 
       

W Tarnowie odbył się IV Ogólnopolski Mityng Pływacki Osób z Niepełną Sprawnością. Impreza byłą rekordowa pod wieloma względami; ilości zawodników, placówek, nagród, gości, dopingu publiczności i emocji, na tyle silnych, że wywoływały łzy wzruszenia, radości i smutku.

Organizatorami Mityngu byli Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II, prowadząca go Fundacja REPI oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie. Przyjęliśmy zgłoszenia 22 placówek i 85 uczestników. Przyjechali zawodnicy z województw śląskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i małopolskiego reprezentujący 13 miejscowości.

Zawody otworzyła Aleksandra Mizera Sekretarz Miasta, wśród gości honorowych byli także Henryk Słomka-Narożański Zastępca Prezydenta Tarnowa, Krystyna Latała Zastępca Prezydenta Tarnowa, Dorota Krakowska Dyrektor MOPS, Józef Węglarz Prorektor PWSZ, Marek Baran Dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta Tarnowa, Andrzej Seremet Prokurator Generalny, Józefa Szurek-Żelazko Przewodnicząca Komisji Polityki prorodzinnej i Społecznej Sejmiku Małopolskiego, Andrzej Potępa Starosta Brzeski.

Aleksandra Mizera witając zawodników i ich trenerów powiedziała, że zmagania sportowe powodują skupienie na jak najsprawniejszym, najszybszym i najlepszym osiągnięciu celu, sprzyjają usprawnianiu i usamodzielnianiu się. Badania wykazują, że niepełnosprawni sportowcy zdecydowanie lepiej radzą sobie z problemami w codziennym życiu i bardziej akceptują różne ograniczenia. Efekt psychologiczny to poczucie pogodzenia z dysfunkcją, dzięki czemu można podejmować wszelką inną działalność, wkraczać w wybrane role społeczne, realizować się na różnych płaszczyznach.

Sześć placówek przyjechało po raz pierwszy, jak twierdzą ich przedstawiciele, ponieważ słyszeli, że impreza organizowana jest na wysokim poziomie, ma bardzo dobry klimat i atmosferę. Chce się tu przyjeżdżać. Są też takie placówki, którzy przyjeżdżają od początku, jest ich aż dziesięć.

W czasie zawodów przeprowadzono 31 biegów w stylu dowolnym i grzbietowym na dystansie 25 i 50 metrów. Niektórzy zawodnicy przyjechali, aby wziąć udział w jednej tylko konkurencji. Inni wzięli udział w dwóch lub trzech biegach. Nie chcieliśmy ograniczać się tylko do osób najbardziej wytrenowanych. Z myślą o tych, którzy lubią wodę, ale nie są w stanie rywalizować na dystansie 25 metrów przygotowaliśmy sztafetę w poprzek basenu. Zwycięska placówka w tej właśnie konkurencji dostanie nagrodę główną. Wszyscy skupiają się na biegach indywidualnych, na osobach najbardziej sprawnych, a my chcemy zauważyć i uhonorować także tych słabszych.

Krystyna Latała Zastępca Prezydenta Tarnowa przekazała zawodnikom bardzo ważne słowa: tutaj nie ma przegranych. Decyzja o starcie, przepłynięcie dystansu już jest zwycięstwem nad swoimi ograniczeniami. Za sam udział w zawodach należą się brawa i słowa uznania, bo nie każda w pełni sprawna osoba zdobyła by się na taką odwagę.

Mityngu nie udałoby się przeprowadzić gdyby nie wsparcie finansowe i organizacyjne kilku instytucji; Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, Marszałka Województwa Małopolskiego, Gminy Miasta Tarnowa - Urzędu Miasta Tarnowa, Firmy Bruk-Bet, Centrum Ubezpieczeń Dajako, Fundacja REPI. Jak zwykle mogliśmy liczyć na pomoc pracowników naukowych i administracyjnych oraz studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie.

Zastępca Prezydenta Miasta Tarnowa Henryk Słomka-Narożański zauważył, że zawody odbywają się w miejscu komfortowym - na terenie nowoczesnego basenu PWSZ, dostosowanego do potrzeb osób z ograniczoną sprawnością. Dodał, że sport wiąże się bardzo mocno z walką z samym sobą i przełamywaniem kolejnych barier i tego pragniemy się uczyć od zawodników dzisiejszego Mityngu. Tarnów i organizatorzy cieszą się, że mogą gościć 85-ciu zawodników z czterech województw. Serdecznie zapraszamy na kolejny Mityng.

KLASYFIKACJA KOŃCOWA PRZEDSTAWIA SIĘ NASTĘPUJĄCO:

Styl dowolny kobiet na 25 metrów

 1. Klaudia Rolewicz
 2. Ewelina Burda
 3. Magdalena Kądziołka

Styl dowolny mężczyzn na 25 metrów

 1. Marcin Bezak
 2. Kamil Cedrowski
 3. Tomasz Młynarczyk

Styl grzbietowy kobiet na 25 metrów

 1. Klaudia Rolewicz
 2. Magdalena Kądziołka
 3. Jadwiga Gunia

Styl grzbietowy mężczyzn na 25 metrów

 1. Kamil Cedrowski
 2. Mikołaj Fitowski
 3. Matusz Kuliś

Styl dowolny kobiet na 50 metrów

 1. Ewelina Leśniak
 2. Jadwiga Halik
 3. Agnieszka Lewandowska

Styl dowolny mężczyzn na 50 metrów

 1. Marcin Bezak
 2. Mikołaj Fitowski
 3. Andrzej Lelek

W kategorii terapeutek

 1. Katarzyna Bartkowska
 2. Małgorzata Ciężadło
 3. Jungiewicz Beata

W kategorii terapeutów

 1. Tomasz Gwiazda
 2. Tomasz Cieślik
 3. Paweł Forajter

W konkurencji drużynowej

 1. SOSW nr 4 w Krakowie
 2. WTZ w Połańcu
 3. WTZ MADA w Nowym Sączu

Zdjęcia z Mityngu mogą Państwo znaleźć tutaj.

 
 

25.04.2014

TYDZIEŃ GODNOŚCI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

 
       

Już po raz drugi, w dniach od 5 do 10 maja, organizowane będą obchody"Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych w Tarnowie". Po raz pierwszy organizacja Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych, jest efektem współpracy Miasta Tarnowa oraz Powiatów Dąbrowskiego i Brzeskiego.

Głównym celem Tygodnia jest kształtowanie opinii społecznej w kierunku akceptacji osób z niepełnosprawnością, prezentacja ich osiągnięć w różnych dziedzinach, a także zwrócenie uwagi na bariery prawne, edukacyjne, zawodowe, kulturalne, komunikacyjne, a przede wszystkim mentalne, które niejednokrotnie uniemożliwiają im prowadzenie normalnego życia.

Oficjalna inauguracja II Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych, będzie miała miejsce podczas uroczystej Mszy Świętej, sprawowanej w intencji osób niepełnosprawnych, ich rodzin i przyjaciół w Bazylice Katedralnej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Tarnowie.

W ramach Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych zaplanowano szereg imprez towarzyszących - kulturalnych, sportowych i artystycznych, a także spotkania z ciekawymi ludźmi itd.

Dni Otwartych Drzwi w naszym Warsztacie będą miały miejsce 5 i 7 maja od godz. 9:00 do 13:00.

Ważnym wydarzeniem będzie IV Ogólnopolski Mityng Pływacki Osób z Niepełną Sprawnością organizowany przez Fundację REPI i prowadzony przez nią Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II. Mityng odbędzie się w piątek, 9 maja 2014 r. w godz. 10:00-14:00 na basenie PWSZ w Tarnowie przy ulicy Mickiewicza 8. Wstęp wolny.

Szczegółowy harmonogram obchodów oraz informacje o dniach otwartych do pobrania tutaj.

 
 

20.04.2014

ŻYCZENIA WIELKANOCNE

 
       
 
 

12.04.2014

III MIEJSCE W KONKURSIE WIELKANOCNYM

 
       

 

 

 

Wielka radość zapanowała w Warsztacie gdy otrzymaliśmy informację, że nasza praca zdobyła III miejsce w jubileuszowym XXV Regionalnym Konkursie Na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową Związaną z Okresem Wielkanocy. A konkurencja byłą ogromna.

W tym roku przygotowaliśmy pracę w kategorii „stoisko wielkanocne”. Praca nawiązywała do rodzinnych tradycji rękodzieła ludowego i obrzędowości wielkanocnej charakterystycznej dla naszego regionu. Jury przy ocenie wzięło pod uwagę różnorodność przygotowanych prac oraz walory artystyczne i sposób© ich prezentacji (kompozycja, zdobnictwo z użyciem tradycyjnych materiałów).

Mówi się, że sukces ma wielu ojców. W tym przypadku sukces ma trzy matki i wiele dzieci. Praca konkursowa powstawała w pracowniach prowadzonych przez panie Krystynę Wójcik, Dominikę Michno-Łoś i Małgorzatę Chomentowską. Uczestnicy mieli swój ogromny wkład w powstanie pracy.

Terapeutkom i uczestnikom dziękujemy i garulujemy!

 
 
 

09.04.2014

ODSZEDŁ ŁUKASZ MAJOREK

 
       

Z głębokim smutkiem i żalem pragniemy poinformować, że w dniu dzisiejszym odszedł do Wieczności nasz uczestnik Łukasz Majorek.

Łukasz był pogodnym i wesołym człowiekiem. Lubił kolegów i terapeutów. Koledzy i terapeuci także darzyli go sympatią. Lubił ludzi. Miał wiele talentów, brał udział w wystawach zbiorowych, jego prace cieszyły się powodzeniem i uznaniem. 

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek, 11 kwietnia o godzinie 13:00 na cmentarzu w Tarnowie - Klikowej.

Spoczywaj w pokoju.

 
 

04.04.2014

KAMIL CEDROWSKI BĘDZIE REPREZENTOWAŁ MAŁOPOLSKĘ

 
       

Uczestnik naszego Warsztatu Kamil Cedrowski będzie reprezentował Małopolskę w X Ogólnopolskich Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych 2014. Zawody odbędą się w sierpniu w Bydgoszczy. 

Kamil Cedrowski wraz z mieszkańcem Dąbrowy Tarnowskiej i dwoma mieszkańcami Krakowa zostali zakwalifikowani do X Ogólnopolskich Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych. To wielki sukces dla Tarnowa, dla Warsztatu i dla samego Kamila. Kamil bardzo długo pracował na ten sukces. Znalezienie się w pierwszej czwórce małopolskich pływaków jest uwieńczeniem pracy rodziców i kilku, niemal ośmiu lat pracy Warsztatu. Jesteśmy dumni z Kamila.

Kamil Cedrowski jest uzdolniony nie tylko w wielu dziedzinach sportu. Ma także talent wokalny i aktorski. Od początku istnienia Warsztatu bierze udział w konkursach, przeglądach, zawodach i z wszystkich przywozi trofea.

W Olimpiadzie w Bydgoszczy weźmie udział 1000 zawodników (w tym aż 100 w pływaniu), 340 trenerów i innych członków ekipy, 160 osób komitetu organizacyjnego i 70 obsługi technicznej, 120 sędziów, 650 wolontariuszy, 30 osób obsługi medycznej; razem 2340 osób.

 
 

24.03.2014

IV MITYNG PŁYWACKI - ZAPROSZENIE

 
       

Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II, Fundacja Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji oraz Państwowa Wyższa Szkołą Zawodowa w Tarnowie serdecznie zapraszają na IV Ogólnopolski Mityng Pływacki Osób z Niepełną Sprawnością.

Mityng odbędzie się 9 maja 2014 r. (piątek) w godz. od 09:00 do 14:00.

W tym roku ponownie zapraszamy na basen pływacki znajdujący się na terenie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie przy ul. Mickiewicza 8.

Oferujemy wszystkim przybyłym zawodnikom jak i ich opiekunom komfortowy, nowoczesny basen w pełni dostosowany do potrzeb osób z ograniczoną sprawnością, obiekt w centrum miasta, komfortowe szatnie, dogodnie usytuowaną widownię, punkt medyczny, węzły sanitarne, bezpłatny parking przy samym budynku oraz poczęstunek.

Prosimy o wypełnienie poniższego formularza zgłoszeniowego i wysłanie na adres e-mail: mityng.plywacki.wtzjp2@interia.pl.

Wszystkie Państwa wątpliwości rozwieje i na pytania odpowie pan Mariusz Panek pod numerem telefonu 14 627 35 03 i drogą elektroniczną pod adresem mityng.plywacki.wtzjp2@interia.pl.

Oczekujemy na  Państwa przybycie i udział w zawodach.

Jak zwykle będzie dobra zabawa, rywalizacja w duchu fair play i niezapomniane chwile emocji i wzruszeń.

PLIKI DO POBRANIA:

 
 

18.03.2014

ZAWODY WSPINACZKOWE NA WYSOKIM POZIOMIE

 
       

Po raz trzeci zorganizowaliśmy III Ogólnopolskie zawody we wspinaczce osób z niepełną sprawnością.  Pomogli nam Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie oraz AZS PWSZ. Było warto dla tych chwil wzruszeń, radości i wdzięczności okazywanej przez zawodników swoim opiekunom i trenerom. W kategorii mężczyzn powyżej 30 lat wygrał nasz podopieczny Kamil Cedrowski, a konkurencja była spora.

- Cieszy nas, że w zawodach wzięło udział tak dużo startujących i to z całej Polski. Były emocje, był wysiłek, były radości z sukcesów tak jak na zawodach dla pełnosprawnych sportowców, czyli to wszystko co jest potrzebne aby rywalizację uznać za udaną - mówi Wojciech Nowak Kierownik Sekcji Wspinaczkowej AZS PWSZ w Tarnowie i jednocześnie współorganizator Zawodów. W. Nowak dodaje, że - po dzisiejszych zawodach widać, że we wspinaczce nie ma w zasadzie różnicy między pełno i niepełnosprawnymi wspinaczami. Oczywiście poziom sportowy jest różny, ale walka z trudnościami, a przede wszystkim z samym sobą jest taka sama.

W zawodach wzięło 52-óch zawodników i zawodniczek reprezentujących 13 placówek, klubów sportowych, ośrodków szkolno-wychowawczych. Najdłuższą drogę do pokonania miała drużyna z Torunia. Zwycięzców Zawodów dekorowali i nagrody wręczali Zastępca Prezydenta Miasta Tarnowa Henryk Słomka-Narożański, Prorektor PWSZ dr Józef Węglarz, Wicedyrektor Instytutu Ochrony Zdrowia dr Mariusz Pociecha, Dyrektor  Wydziału Sportu UMT Marek Baran.

Prezydent Henryk Słomka-Narożański zwracają się do zawodników i ich opiekunów podziękował, że chcieli przyjechać do zawsze ciepło witającego i goszczącego ich Tarnowa. Dodał - patrząc na tę wysoką ściankę i na wasze zmagania z nią porównuję to do życia i czerpię z was siłę. Życie jest trudne jak wspięcie się na szczyt ścianki. Nawet jak się od niej odrywacie i odpadacie to nie poddajecie się i idziecie dalej. Dziękuję za piękny przykład pokonywania trudności. Pan prezydent zaprosił sportowców na kolejne zawody do Tarnowa.

Mariusz Panek rehabilitant na co dzień usprawniający osoby z niepełną sprawnością mówi, że: - terapia na ścianie wspinaczkowej jest specyficzną i coraz bardziej popularną formą terapii osób zarówno z dysfunkcjami układu ruchowego jak i z niepełnosprawnością intelektualną. Bardzo ważnym, jeżeli nie najważniejszym elementem tej terapii jest zjawisko kontrolowanego zagrożenia. Polega ono na tym, że uczestnik terapii wychodząc coraz wyżej odczuwa coraz większy lęk, ale równocześnie coraz większą potrzebę wyjścia wyżej i próbuje chwytać się ściany - podczas gdy jest w pełni asekurowany. Stopień trudności wspinaczki można łatwo dostosować do możliwości osoby niepełnosprawnej, tak aby jeżeli jest to potrzebne, nie czuła zagrożenia i lęku. Jest to ogromnie ważne, ponieważ poprawia się tym samym samopoczucie i w rezultacie powoduje wzrost samodzielności osoby niepełnosprawnej, a sukces, jakim jest wejście na szczyt, jest zawsze niezapomnianym przeżyciem, które ma swój długofalowy wpływ na dalszy rozwój.

Zawody odbyły się na ściance, która obecnie jest najlepszą ścianką wspinaczkową w Polsce. Sala sportowa ma doskonałe warunki techniczne, sanitarne, lokalowe, w pełni dostosowano ją do potrzeb osób z ograniczoną sprawnością. Zabezpieczenie medyczne, wsparcie organizacyjne i asystenckie zapewnili dyrektorzy trzech instytutów PWSZ. Studenci nie pierwszy raz chętnie odpowiedzi na propozycję współpracy. Ich pomoc dla organizatorów jest zawsze bardzo ważna i bez niej ciężko byłby zrobić tak dobre zawody.

Świadomość, że się było na ścianie, podnosi poziom adrenaliny dając radość życia - zapewnia psycholog Małgorzata Mośny. - W zawodach uczestniczą osoby z różnorakimi niepełnosprawnościami z autyzmem, z dysfunkcjami narządów ruchu, z porażeniem mózgowym. Z doświadczenia wiemy, że początkowo tylko oswajają się ze ścianą i wysokością, po jakimś czasie dobrze sobie radzą nawet z samodzielnym wspinaniem. U osób, które pierwszy raz uczestniczą we wspinaczkach, łatwo dostrzec ogromną zmianę w zachowaniu, radość i odwagę, swobodę w kontaktach z innymi ludźmi. Postępy są czasami bardziej widoczne niż podczas żmudnej codziennej rehabilitacji.

- Organizacja zawodów trwa kilka miesięcy, w sumie zaczyna się dzień po zakończeniu poprzednich - przekonuje Tomasz Eliasz Wardzała Prezes Zarządu Fundacji REPI i Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II. - Wyciągamy wnioski, wskazujemy na to co było dobre i powinno być powtórzone oraz to co powinno być wyeliminowane. Nasi goście muszą być zadowoleni, skoro przyjechali po raz trzeci, co więcej przyjechali też zawodnicy z placówek, które do tej pory nie brały udziału w Zawodach. Żadne działania nie byłby możliwe, gdyby nie osoby, firmy i instytucje, które wspierają finansowo i organizacyjnie tak wartościowe przedsięwzięcia. W tym roku byli nimi PGNiG, Gmina Miasta Tarnowa - Urząd Miasta Tarnowa, Bruk-Bet, Centrum Ubezpieczeń Dajako. T. Wardzała dodaje, że - nie można zapominać o pracownikach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie i Fundacji REPI. Pomimo licznych obowiązków podejmują dodatkowe zadania, aby zorganizować fenomenalną formę rehabilitacji i możliwość weryfikacji i samooceny osób z niepełną sprawnością. Jesteśmy im bardzo wdzięczni.

ZAWODY WYGRALI:

W kategorii kobiet do lat 25:

 1. Małgorzata Golemo.
 2. Kinga Rachmaciej.

W kategorii kobiet powyżej 25 roku życia:

 1. Irena Główka.
 2. Elżbieta Siuta.
 3. Beata Lizak.

W kategorii mężczyzn do 16 roku życia:

 1. Kamil Popek.
 2. Maksymilian Krupa.
 3. Hubert Plis.

W kategorii mężczyzn 17-23 lat:

 1. Michał Bałucki.
 2. Krzysztof Golemo.
 3. Łukasz Jurak.

W kategorii mężczyzn 24-30 lat:

 1. Adrian kaleta.
 2. Mateusz Rączka.
 3. Wojciech Grodzki.

W kategorii mężczyzn powyżej 30 r. ż.:

 1. Kamil Cedrowski.
 2. Przemysław Sacharczuk.
 3. Paweł Gołąb.

Organizację tych i innych zawodów sportowych oraz wszechstronną działalność Fundacji REPI i Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II można wesprzeć na kilka sposobów, np. przekazują swój 1% podatku wpisując w zeznaniu podatkowym nr KRS 0000340823, przekazując darowizny pieniężne, rzeczowe, fundując nagrody czy przez pracę na zasadach wolontariatu w placówce czy przy organizowaniu imprez.

Galerię zdjęć mogą obejrzeć Państwo tutaj.

 
 

11.03.2014

WIELKANOCNE INSPIRACJE W ANIOŁOWIE

 
       

Z ogromną przyjemnością mamy zaszczyt zaprosić Państwa na zorganizowaną przez terapeutów naszego Warsztatu wystawę pt. „Wielkanocne inspiracje”. Wystawa będzie trwała od 17 do 31 marca. Miejscem wystawy będzie Galeria Aniołowo znajdująca się przy ul. Żydowskiej 2.

Wystawę przygotowali pracownicy pracowni: drewna i metalu, rękodzieła, biżuterii, upominków, kartek oraz form użytkowych i poligrafii.

Na wystawie będzie można nie tylko oglądać ale także zakupić prace naszych podopiecznych. Dochód ze sprzedaży prac jest przeznaczany na cele rehabilitacji społecznej uczestników. 

W Galerii Aniołowo będą mogli Państwo także zobaczyć jak nasi uczestnicy wytwarzają te wszystkie piękne prace, a także porozmawiać z terapeutami pracującymi w Warsztacie.

Do zobaczenia przy Żydowskiej 2. Serdecznie zapraszamy od 17 do 31 marca 2014 r. w dni robocze od 10:00 do 16:00.

Zdjęcia prac mogą Państwo obejrzeć tutaj.
 
 

27.02.2014

WSPÓLNE OSTATKI

 
       

Po raz kolejny Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzony przez Fundację REPI miał przyjemność gościć uczniów SOSW z ulicy Romanowicza. Okazją do spotkania była zabawa ostatkowa zorganizowana przez nasz Warsztat.

Uczniowie wraz z nauczycielkami paniami Aldoną Rzepką oraz Katarzyną Niemiec z przyjemnością przyjęli nasze zaproszenie. Podczas dyskoteki oprócz tańca i zabaw integracyjnych nie zabrakło konkursów, które przygotowały panie Aldona i Katarzyna.

Była to również kolejna okazja do spotkania kolegów i koleżanek z lat szkolnych, wspólnych rozmów, ale przede wszystkim dobrej i wspaniałej zabawy. A jako, że w dzień imprezy przypadał tłusty czwartek nie mogło zabraknąć także pączków i innych słodkości.

Serdecznie dziękujemy uczniom oraz nauczycielkom za kolejną wspólną zabawę. Mamy nadzieję, że spotkamy się już niebawem podczas następnych imprez czy uroczystości, które będą okazją do wspólnego i aktywnego spędzenia czasu.

 
 

18.02.2014

FINAŁ AKCJI CHARYTATYWNEJ

 
       

Z udziałem pani Krystyny Latały Zastępcy Prezydenta Miasta Tarnowa w siedzibie organizatora miało miejsce zakończenie XVII Akcji Charytatywnej Wyższej Szkoły Biznesu NLU w Tarnowie.

Celem tegorocznej Akcji była zbiórka darów rzeczowych i pieniężnych na rzecz Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II przy ul. Hodowlane 6 prowadzonego przez Fundację REPI oraz na rzecz klientów Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tarnowie. Dary o łącznej wartości niemal 10 tyś. zł przekazano na ręce Prezesa Zarządu Fundacji REPI Tomasza Eliasza Wardzały i dyrektor MOPS Doroty Krakowskiej.

Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia jest pan Bogdan Kurek kierownik Zakładu Wychowania Fizycznego i Sportu WSB-NLU. Na pytanie dlaczego to robi odpowiada, że lubi bezinteresownie pomagać. - Zawsze powtarzam moim dzieciom i młodzieży akademickiej: "jak można to trzeba". Wychodzę z złożenia, że warto pomagać. Wierzę, że dobro kiedyś wróci, kiedy być może ja będę potrzebował pomocy.

Akcja ma niecodzienny charakter i przebieg. Zbieranie darów nie polega na chodzeniu od firmy do firmy i proszeniu o pieniądze. Przedsiębiorstwa i instytucje zapraszane są do udziału w turnieju futsalu i turnieju szachowym, a udział w nich jest odpłatny. Niektóre firmy przelewają pieniądze na konta odbarowanych, niektóre przekazują dary rzeczowe w postaci np. bardzo dobrej jakości ubrań dla podopiecznych.

Patronatem tegoroczną akcję objął Zastępca Prezydenta Miasta Tarnowa Henryk Słomka-Narożański. Pani Prezydent Krystyna Latała w czasie zakończenia akcji wręczyła puchary i nagrody rzeczowe drużynom, które zwyciężyły w Turnieju Futasalu o Puchar Prezydenta Miasta Tarnowa. Pani Prezydent podziękowała wszystkim osobom, które tak licznie wzięli udział w Akcji. Pani Prezydent zauważyła, że nie wszyscy są w stanie pomóc, a bardzo cenna jest każda złotówka. Podkreśliła, że - chodzi o te osoby, które samodzielnie nie będą w stanie poradzić sobie w dość brutalnej rzeczywistości. Dlatego władze miasta starają się wspierać działania mające na celu poprawę sytuacji osób z niepełną sprawnością.

W zawodach udział wzięło 9 drużyn podzielonych na dwie grupy. GRYF Borzęcin triumfował w XVII Charytatywnym Turnieju Futsalu o puchar Prezydenta Miasta Tarnowa. Klasyfikacja końcowa Turnieju przedstawia się następująco:

Miejsce:

 1. Gryf Borzęcin,
 2. Panorama GSM,
 3. Mimedia-Agifa,
 4. Kapro Azoty,
 5. Faster Behaton Team,
 6. OSP Żabno,
 7. FRB Stasiak,
 8. Zakłady Mechaniczne Tarnów,
 9. Kocik Grabówka.

Najlepszym zawodnikiem turnieju został Robert Płachno (Gryf Borzęcin), najlepszymi strzelcami Dawid Szczerba i Daniel Przydział (Panorama GSM), a najlepszym bramkarzem Rafał Stylski (Panorama GSM).

Kolegium Sędziowskie przy TOZPN w Tarnowie zapewniło bezpłatnie obsługę sędziowską w osobach:

 • Krzysztofa Kapusty,
 • Adriana Smagacza
 • Marcina Szumlańskiego.

Prezes Fundacji REPI prowadzącej Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II Tomasz Eliasz Wardzała w swoich podziękowaniach do sponsorów, zawodników i wszystkich osób, które włączyły się w przygotowanie Akcji wyraził podziw, że - wszyscy mogli ten czas wykorzystać dla rodziny czy znajomych, pieniądze przeznaczyć na inwestycje czy działania reklamowe swoich firm. Jednak zainwestowali je najlepiej jak mogli - wspierając działania rehabilitacyjne osób z ograniczoną sprawnością. Dzięki temu, ci, którym los przygotował inny scenariusz na życie będą mogli jeszcze bardziej przybliżyć się do satysfakcji z życia.

W czasie zakończenia Akcji uczestnicy Warsztatu wystawili komedię "Kopciuszek - nieco inaczej". Dla darczyńców przygotowali także ręcznie wykonane anioły z masy solnej i papierowej oraz inne niespodzianki wytworzone w Warsztacie. Atrakcją zakończenia Akcji były także występy uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie oraz grupy tanecznej EVE CREW.

W XVII Akcję Charytatywną WSB włączyło się bardzo dużo osób i organizacji. Podziękowanie dla wszystkich zawodników, sędziów, darczyńców, patronów złożono na ręce przedstawicieli. Dyplomy oraz anioły wykonane w Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II przyjęli:

 • Pan Henryk Słomka-Narożański - Zastępca Prezydenta Miasta Tarnowa,
 • Pani Krystyna Latała - Zastępca Prezydenta Miasta Tarnowa,
 • Pan dr Dariusz Woźniak - Dziekan Wydziału Zamiejscowego w Tarnowie WSB-NLU,
 • Pan Bogdan Kurek - organizator XVII Akcji Charytatywnej,
 • Pan Marek Baran - Dyrektor Biura Sportu, Turystyki i Rekreacji Urzędu Miasta w Tarnowie,
 • Pani Maria Zawada-Bilik - Dyrektor Wydziału Marki Miasta UMT
 • Pan Maciej Stasiak - Firma Remontowo-Budowlana "STASIAK",
 • Pan Artur Dębosz - Panorama GSM,
 • Pan Mariusz Babiasz - Kocik Grabówka,
 • Pan Roman Pochroń - Kapro Azoty,
 • Pan Piotr Baca - MIMEDIA AGIFA,
 • Pan Marcin Kwaśniak - Gryf Borzęcin
 • Pan Piotr Witek - Zakłady Mechaniczne w Tarnowie
 • Pan Paweł Szpilski - Ochotnicza Straż Pożarna w Żabnie,
 • Samorząd Studencki WSB-NLU WZ w Tarnowie,
 • Pan Zbigniew Chmura - Kolegium Sędziowskie przy OZPN w Tarnowie,
 • Pani Barbara Kuklewicz - Dyrektor Gimnazjum nr 4 w Tarnowie,
 • Pan Krzysztof Janas - Gimnazjum nr 4 w Tarnowie,
 • Pan Władysław Węgiel - EXPORT-IMPORT WĘGIEL,
 • Pan Zbigniew Sroka - Hurtownia Napojów ABAR,
 • Pan Piotr Mleczko - Firma Handlowa "Sport Centrum" P. Mleczko - J. Stawarz w Tarnowie,
 • Pani Ewa Radzik -  Zespół taneczny EVE CREW ze Studia Tańca "HIT" w Tarnowie,
 • Pani Jolanta Światłowska - Dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie
 • Pan Wojciech Dudziński - Centrum Oka - OPTYKA Żabno,
 • Pan Jakub Dudziński - Centrum OKA - OPTYKA Tuchów,
 • Pan Jan Ryba - Dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie,
 • Pan Henryk Wilk - Faster Behaton Team
 • Pan Artur Koza - Organizator Tarnowskiej Ligii w Futsalu

Galerię z wydarzenia znajdą Państwo tutaj.

 
 

3.02.2014

III ZAWODY WSPINACZKOWE - ZAPROSZENIE

 
       

Zapraszamy do wzięcia udziału w III Ogólnopolskich zawodach we wspinaczce osób z niepełną sprawnością. Wszystkich chętnych, zarówno miłośników wspinaczki jak i osoby, które mają niewielkie lub żadne doświadczenie w tej dziedzinie sportu czeka wspaniała zabawa i nagroda.

Zawody odbędą się 17 marca 2014 r. (poniedziałek) w godz. od 09:00 do 14:45. Zmagania sportowe odbędą się tym razem na najlepszej w Polsce ściance wspinaczkowej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie przy ul. Mickiewicza 8.

Obiedź sportowy jest komfortowy i dostosowany do potrzeb osób z niepełną sprawnością. Zawodnicy i ich opiekunowie będą mieli do dyspozycji nową ścianę wspinaczkową w centrum miasta, wyposażoną w punkt medyczny, miejsce na spożycie poczęstunku, dogodnie usytuowaną widownię, węzły sanitarne i bezpłatny parking przy obiekcie.

Prosimy o wypełnienie załączonego formularza zgłoszeniowego i wysłanie na adres e-mail: wspinaczka.wtzjp2@interia.pl.

Wszystkie Państwa wątpliwości rozwieje i na pytania odpowie pan Mariusz Panek pod adresem wspinaczka.wtzjp2@interia.pl oraz pod numerem telefonu 14 627 35 03.

Liczymy, że będziemy mogli wspólnie z Państwem przeżywać sportowe emocje.

Pliki do pobrania:

Zawody wspierają:

 

27.01.2014

WYSTAWA BIŻUTERII W GALERII ANIOŁOWO

 
       

Serdecznie zapraszamy na wystawę biżuterii, która będzie miała miejsce w Galerii Aniołowo. Ekspozycję biżuterii, którą wykonali podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundację REPI oraz inne osoby niepełnosprawne można będzie obejrzeć już od najbliższego czwartku, 30 stycznia 2014 r., a potrwa ona do 14 lutego 2014 r.  

Istnieje możliwość zakupu zarówno całych kompletów biżuterii jak i pojedynczych sztuk. Biżuteria wykonana jest między innymi ze szklanych koralików oraz z kamieni półszlachetnych (koral czerwony, ametyst, jaspis piaskowy, noc kairu itp.). Ponadto biżuteria zawiera posrebrzane elementy i dodatki ozdobne imitujące charmsy.

Biżuteria nawiązuje do obecnych trendów i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Galeria Aniołowo czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 15:00 i mieści się przy ul. Żydowskiej 2.

Aby przybliżyć Państwu część eksponatów zachęcam do obejrzenia zdjęć:
 http://wtzjp2.pl/wtzjp2_sprzedajemy.html

 
 
 

23.01.2014

AKCJA CHARYTATYWNA WSB

 
       

Studium Wychowania Fizycznego i Sportu w osobie Pana Bogdana Kurka oraz Samorząd Studencki Wyższej Szkoły Biznesu NLU Wydział Zamiejscowy w Tarnowie już po raz siedemnasty organizuje Noworoczną Akcję Charytatywną. Tym razem jej celem jest wsparcie Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła IIprowadzonego przez Fundację Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji. 

Prezydent Miasta Tarnowa objął Patronatem Honorowym to wydarzenie.

PROGRAM AKCJI

08 lutego 2014 r. - sobota, od godz. 8:00 do 16:00

Otwarty XVII Charytatywny Turniej w Futsaluo Puchar Prezydenta Miasta Tarnowa
z udziałem 10 drużyn środowisk sportowych Tarnowa
Miejsce: Hala Sportowa Gimnazjum Nr 4 w Tarnowie, ul. Bitwy pod Studzienkami 5

12 lutego 2014 r. - środa, od godz. 8.00 do 15.00

Otwarty VI Charytatywny Turniej w Szachacho Puchar Prezydenta miasta Tarnowa
Miejsce: Klub Żaczek WSB-NLU WZ w Tarnowie ul. Kochanowskiego 30

18 lutego 2014 r. - wtorek, od godz. 10.00

FINAŁ XVII AKCJI CHARYTATYWNEJ WSB-NLU:

 • podsumowanie Akcji Charytatywnej,
 • wręczenie pucharów Prezydenta Miasta Tarnowa zwycięzcom Turniejów,
 • przekazanie zebranych funduszy opiekunom oraz spotkanie darczyńców i obdarowanych,
 • występy noworoczne podopiecznych Warsztatu,
 • występy artystyczne zespołów: tańca EWECREW oraz kwartetu muzycznego z Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie,
 • występy artystyczne kadry i studentów WSB-NLU.

Miejsce: WSB-NLU WZ w Tarnowie, Tarnów, ul. Kochanowskiego 30, paw. "F"

Warunkiem udziału drużyny futsalowej w turnieju jest wpłata wpisowego 300.00 złna konto Fundacji Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji w Tarnowie ul. Hodowlana 6 Bank Credit Agricole Nr 75 1940 1076 3077 8724 0000 0000 z dopiskiem "AKCJA CHARYTATYWNA WSB - futsal".

Warunkiem udziału w turnieju szachowym jest wpłata wpisowego w wysokości 50 zł przed rozpoczęciem turnieju.

Szczegółowe informacje można uzyskać u p. mgra Bogdana Kurka pod nr tel. 146326237 lub 504 232 238.

Zgłoszenia do udziału w Turnieju w Futsalu i Szachowym prosimy zgłaszać na adres e-mailowy: azs@wsb.tarnow.pl lub bogdan.kurek24@gmail.com lub telefonicznie pod numerem 504 232 238.

 
 

20.01.2014

FILM PROMUJĄCY 1% DLA WARSZTATU

 
       

Fundacja REPI wyprodukowała krótki film zachęcający do przekazywania 1% podatku na rzecz prowadzonego przez nią Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II.

Realizacją filmu zajęli się Tadeusz Koniarz i Krzysztof Głuszak znani tarnowscy fotografowie i operatorzy filmowi. Zdjęcia do 30-sekundowego spotu były rozciągnięte na kilka miesięcy i kręcone były na terenie dwóch województw i trzech powiatów. Fabuła opowiada o tym, że osoby z niepełną sprawnością, podopieczni Warsztatu, pomimo swoich ograniczeń są superbohaterami. Czyli są osobami, niczym z nadludzkimi zdolnościami, które potrafią zrobić więcej i lepiej, szybciej i sprawniej wiele czynności nieosiągalnych dla innych. Do tego robią to z pasją i zaangażowaniem. Na filmie można zobaczyć zdjęcia z zajęć w Warsztacie, z wycieczki, z zawodów wspinaczkowych czy pływackich. Muzyka filmowa jest oryginalną kompozycją jednego z uczestników Warsztatu pana Marcina Machety.

Zapraszamy do obejrzenia filmu, udostępniania na swoich profilach w portalach społecznościowych, przesyłania znajomym i przyjaciołom.

Zachęcamy do przekazywania 1% podatku na rzecz Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II, który prowadzony jest przez Fundację REPI. Wystarczy w zeznaniu podatkowym wpisać KRS 0000340823.

 
 

16.01.2014

TURNIEJ W KRĘGLACH KLASYCZNYCH

 
       

W kręgielni "Alibi Club" w Dąbrowie Tarnowskiej odbył się I Noworoczny Turniej Osób Niepełnosprawnych w Kręglach Klasycznych. Organizatorem Turniej był Warsztat Terapii Zajęciowej w Dąbrowie Tarnowskiej.

Zawody uroczyście otworzył kierownik WTZ w Dąbrowie Tarnowskiej pan Ryszard Micek. Uroczyście przywitał zawodników i ich opiekunów oraz przedstawił harmonogram przebiegu turnieju. Zasady gry w kręgle stylem klasycznym objaśniła i zademonstrowała menager Alibi Clubu pani Ewa Jastrząb.

Do konkurencji stanęli uczestnicy z pięciu warsztatów. Drużyny liczyły po 8 osób, na które składało się 4 mężczyzn i 4 kobiety. Rywalizacja została podzielona na trzy konkurencje: męską, kobiecą i drużynową.

Zgromadzeni przy czterech torach zawodnicy przystąpili do rozgrzewki. Niektórzy podczas próbnych rzutów dopiero zapoznawali się z techniką i zasadami gry w kręgle. Był to czas na oswojenie się z torem jego sygnalizacją, rodzajem kul, długością rozbiegu oraz sposobem punktacji.

Rozgrywki rozpoczęły się od rywalizacji kobiet. Nasz Warsztat reprezentowały Magdalena Guzik, Anna Molecka, Monika Rasińska i Justyna Pałka. Każda zawodniczka strącała kręgle w 10 rundach po 2 rzuty w każdej. Rywalizacja była zacięta, każda zawodniczka chciała zdobyć jak największą ilość punktów. W każdej z rund można ich było zdobyć maksymalnie 10, a 1 pkt to jeden zbity kręgiel. Wybuchy entuzjazmu po zdobytym strikeu (zbicie 10 kręgli w jednym rzucie) przeplatały się z odgłosami zawodu po nieudanym trafieniu.

Następnie nadszedł czas na rywalizację mężczyzn. W tej konkurencji od razu można było zauważyć świetnie przygotowanych zawodników WTZ w Połańcu. Zaliczali większość strąceń w pierwszym rzucie. Męscy przedstawiciele naszego Warsztatu, a byli nimi Kamil Cedrowski, Adrian Buchacz, Edward Lusztyn i Sebastian Wojtanowicz, walczyli zacięcie. Pragnęli dorównać rywalom w każdej z rund. Starannie dobierali ciężar kul oraz ułożenie ciała w rzucie aby uzyskać najlepszy wynik poprzez strącenie jak największej ilości kręgli.

Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w łącznej punktacji jako drużyna zajął piąte miejsce. Otrzymaliśmy dyplom oraz puchar świadczący o udziale w Turnieju i upominki.

Wśród naszych zawodników wytypowanych do zawodów, najlepsi okazali się z kobiet: Monika Rasińska (64 pkt.) a mężczyzn: Adrian Buchacz (77 pkt.).

Dzień turnieju spędziliśmy bardzo aktywnie, w przemiłej atmosferze i rywalizacji w duchu fair play.

Kierownikowi, pracownikom i uczestnikom Warsztatu z Dąbrowy Tarnowskiej dziękujemy za zaproszenie.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć. Wystarczy kliknąć tutaj.

 
 

13.01.2014

SPOTKANIE OPŁATKOWE

 
       

Pełne wzruszeń, refleksji i radości. Tak w wielkim skrócie można opisać Spotkanie Opłatkowe, które odbyło się 13 stycznia 2014 r. w siedzibie Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II i prowadzącej go Fundacji REPI.

Na spotkanie licznie przybyli rodzice, podopieczni oraz członkowie Zarządu i Komisji Rewizyjnej Fundacji REPI. Uczestnicy przywitali gości słowami kolędy "Jezusa Narodzonego".

O istotnej roli Warsztatu jako domu dla podopiecznych mówił pan Dariusz Niedojadło Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Fundacji REPI. Wyraził on podziw dla miejsca, w którym jest tyle ciepła, radości, uprzejmości. Podkreślił, że praca w tym miejscu daje wiele satysfakcji pomimo, że bywa ciężka i trudna i odwołał się do słów z wiersza Magdaleny Ponichter "Bóg się rodzi (.) w codziennym trudzie".

Jednym z najważniejszych punktów spotkania był występ podopiecznych Warsztatu. Uczestnicy przy wsparciu pań Karoliny Setlak, Klaudii Padoł i Justyny Bociek przygotowali montaż słowno-muzyczny oparty na rozważaniach ks. Jana Twardowskiego dotyczących istoty narodzenia Jezusa. W trakcie występu pojawiły się również wiersze o tematyce bożonarodzeniowej. Całość wzbogaciło wspólne śpiewanie kolęd. Występ wywołał wiele pozytywnych emocji, wśród wielu odbiorców pojawiły się także łzy wzruszenia.

Do słów wypowiedzianych przez uczestników odniósł się w swoim wystąpieniu Członek Zarządu Fundacji ks. prof Adam Solak. Podkreślił on istotne znaczenie słów poety ks. J. Twardowskiego "Skoro Jezus przyszedł na świat jako człowiek, może przyjść do nas (.) pod postacią bliźniego proszącego nas o czas, dobroć, serce".

Podsumowaniem spotkania były noworoczne życzenia, które złożył kierownik Warsztatu pan Tomasz Eliasz Wardzała.

W trakcie uroczystości odbyła się również premiera spotu reklamowego promującego wspieranie działalności Warsztatu "Zaświeć przykładem i podaruj 1%".

Terapeuci wspólne z uczestnikami przygotowali także poczęstunek dla wszystkich przybyłych gości.

Dziękujemy serdecznie rodzicom, którzy przybyli na spotkanie.

Jeszcze raz pragniemy wszystkim życzyć samych radosnych i pogodnych dni w Nowym Roku.

Zdjęcia ze Spotkania Opłatkowego znajdą Państwo tutaj.

 
 

03.01.2014

NOWA PRACOWNIA W WARSZTACIE

 
       

Wczoraj zainaugurowała działalność nowa pracownia w naszym Warsztacie - pracownia upominków artystycznych. Do jej otwarcia przygotowywaliśmy się od kilku miesięcy. To już jedenasta pracowania naszego Warsztatu.

Celami działalności nowej pracowni są m. in.: nauka pracy samodzielnej i  grupowej, rozwijanie zdolności tworzenia kompozycji przestrzennych, doskonalenie poznanych technik plastycznych, nauka modernizacji przedmiotów (nadawanie im nowego charakteru), poznanie nowych form i metod produkcji, doskonalenie umiejętności organizacji stanowiska pracy, nauka ekonomicznego gospodarowania materiałami, doskonalenie dokładności i precyzji wykonywanych prac, a także nauka bezpiecznej obsługi narzędzi i urządzeń.

Otwarcie pracowni przyczyni się do zwiększenia komfortu pracy zarówno uczestników jak i terapeutów, ponieważ wpłynie na zmniejszenie liczebności grup. Na pracownię przeznaczono dotychczasowe pomieszczenie archiwum. W związku z otwarciem nowej pracowni została zatrudniona kolejna terapeutka zajęciowa.

 
 

24.12.2013

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE I NOWOROCZNE

 
       
 
 

19.12.2013

SPOTKANIE OPŁATKOWE W SOSW

 
       

Dyrekcja, pracownicy i uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. E. Gierat przy ulicy Romanowicza 9 w Tarnowie zaprosili wspólnotę Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundację REPI na Spotkanie Opłatkowe.

Pomysłodawczyniami i organizatorkami wydarzenia były Panie Nauczycielki SOSW – Aldona Fudali-Rzepka i Katarzyna Niemiec. One też przygotowały całe wydarzenie, a pracy miały sporo. Uczniowie Ośrodka pod opieką ks. Rafała Łukasika przygotowali Jasełka. Drugą, bardzo miło zaskakującą inscenizacją było wystawienie tekstu z okresu międzywojnia opowiadającego o świętach Piłsudczyków. Uczniowie przygotowywali się do niego pod opieką pana Ryszarda Nowaka. Mieszkańcy i nauczyciele Bursy Międzyszkolnej wraz postanowili włączyć się w to niecodzienne wydarzenie i wystawili „Królową Śniegu” H. C. Andersena.

Wrażeń było co nie miara, ponieważ Mikołaj postanowił także odwiedzić uczestników Spotkania. A Mikołaj jak zwykle nie przychodzi z pustymi rękami. Każdy z przybyłych gości zarówno uczniów Ośrodka jak i uczestników Warsztatu otrzymał prezent od miłego gościa.

Nie zabrakło śpiewania kolęd, rozmów, życzeń, pysznego poczęstunku i prezentów. Atmosfera podczas spotkania była ciepła i serdeczna. Można było oderwać się od tempa życia, od przygotowań świątecznych i skupić na tym co naprawdę najważniejsze – na zgłębianiu tajemnicy narodzenia Pana. Wszystko było proste, ciepłe i serdeczne, pełne pasji i zaangażowania. Można było odczuć, że rodzi się Dziecię Boże.

Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i emocje, którymi podzielili się Państwo z nami.

 
 

16.12.2013

WIZYTA STUDENTÓW UNIWERSYTETU PEDAGOGICZNEGO

 
       

W ramach praktyki nieciągłej studenci Instytutu Pracy Socjalnej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie zapoznawali się z działalnością Fundacji Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji.

Do Tarnowa przyjechało 86-ciu studentów pierwszego roku kierunku praca socjalna prowadzonego przez Instytut Pracy Socjalnej Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Ze adeptami tej trudnej i wymagającej dziedziny naukowej i aktywności zawodowej przyjechali ich wykładowcy mgr Elżbieta Mirewska i dr Marek Banach.

Prezes Zarządu Fundacji posiłkując się prezentacją multimedialną umożliwił studentom wieloaspektowe poznanie instytucji. Wyjaśnij cele jakie przyświecały fundatorowi fundacji przy jej powoływaniu, funkcje jakie spełnia teraz jednostka, jej podstawowe zadania i obszary działalności, stosowane metody pracy, procedury organizacyjne, podział kompetencji, planowanie pracy i systemy kontroli.

Uczestnicy Warsztatu przygotowali dla gości skromny poczęstunek i napoje.

Studenci w tym dniu zapoznawali się także z działalnością Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych, Środowiskowego Domu Samopomocy im. św. Kingi oraz Pałacu Młodzieży.

 
 

30.11.2013

ZAPRASZAMY NA ŚWIĄTECZNE ZAKUPY

 
       

Święta Bożego Narodzenia kojarzą się z choinką, wigilią, karpiem, barszczem, ciepłą i serdeczną atmosferą. Uczestnicy wraz z terapeutami Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundację REPI zadbali o elementy pomagające stworzyć i utrzymać ciepły klimat świąt. Przygotowali niezwykłe ozdoby świąteczne.

Starając się odchodzić od komercyjnego postrzegania świąt Bożego Narodzenia twórcy prac nie skupiali się głównie na amerykańskich mikołajach i cukierkowych sopelkach. Przykładają oni wagę do tradycji polskiej włączając w to elementy nowoczesności. Dlatego powstały przeróżne bombki z typowymi dla tego okresu wzorami, ale też w kształcie Pingwinów z Madagaskaru. Przygotowano także bombki wykonane z płatków szyszek. Oprócz tego cała gama stroików. Można powiedzieć, że na te święta będzie desant aniołów - z koralików i drewnianych.

W naszej ofercie znajduje się również sianko na stół wigilijny oraz opłatki z gospodarstwa Wyższego Seminarium Duchownego w Błoniu.

Wzory prac mogą Państwo zobaczyć w zakładce SPRZEDAJEMY NASZE PRACE oraz w grupie Warsztatu na Facebooku.

Na zakupy zapraszamy do naszej siedziby przy ulicy Hodowlanej 6 codziennie od poniedziałku do piątku od 7:00 do 14:30.

Warsztat proponuje swoje prace bardzo atrakcyjnych cenach. Przychód ze sprzedaży prac zostanie przeznaczony na rehabilitację społeczną podopiecznych Warsztatu.

 
 

29.11.2013

JUSTYNA MA TALENT

 
       

Pierwsze miejsce w konkursie na kartkę bożonarodzeniową zajęła Justyna Pałka uczestniczka Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II ex aequo z Barbarą Tatarczuch z DPS przy ul. Czarna Droga.

Zwycięska kartka Justyny przedstawia szopkę ze Świętą Rodziną. Została wykonana techniką kolażu.  Na wykonanie pracy Justyna poświęciła około niemal trzy dni. 

Pani Małgorzata Chomentowska terapeutka zajęciowa Warsztatu mówi, że przede wszystkim cieszy ją to, że Justyna sama zaprojektowała kompozycję całej kartki i poprosiła jedynie o drobną pomoc przy dwóch elementach. Zwycięzca – Justyna Pałka mówi, że prawdopodobnie sukces tkwi w tym, że włożyła całe swoje serce w wykonanie pracy, ale nie nastawiała się na wygraną. Chciałam jedynie dobrze wykonać swoją pracę – dodaje Justyna.

Konkurs zorganizowała Galeria Twórczości Artystów Niepełnosprawnych Aniołowo.

 
 

28.11.2013

MEGAANDRZEJKI Z INTEGRACJĄ W TLE

 
       

Niemal 350 osób bawiło się w 139 Multi Clubie w Śmignie na Dyskotece Andrzejkowej. Organizatorami byli telewizja imav.pl, 139 Multi Club oraz Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzony przez Fundację REPI.

Wśród atrakcji znalazły się konkursy, zabawy i oczywiście taniec przy dobrej muzyce. Był dwa poczęstunki, także z ciepłym daniem, a w konkursach można było wygrać cenne nagrody, m. in. wejściówki do tarnowskiego teatru i kupony na zabiegi rehabilitacyjne w CenterMedzie. Zwycięzcy konkursów otrzymywali też płyty Cd, podkoszulki, kaski do jazdy na rowerze, notatniki, termofory, korale i książki.

Do organizacji dyskoteki ochoczo i z pełnym zaangażowaniem przyłączyli się Starostwo Powiatowe w Tarnowie, Urząd Miasta Tarnowa - Wydział Marki Miasta, Restauracja Kasyno w Mościcach, Pizzernia Rotunda, Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie, Ks. Władysław Pachota, Piekarnia Anka, Gazeta Miasto i Ludzie, Centermed, Dyrektor Bartłomiej Czechowicz z DFB Okna, Dj Poaa Krzysztof Kapusta oraz Portal informacyjny TimeTo.pl.

Tomasz Eliasz Wardzała Prezes Zarządu Fundacji REPI prowadzącej Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II mówi, że - samochody, busy i autokary wszystkich gości pokonały łączny dystans 680 km. Kawał drogi, ale jeśli tę odległość pokona się wspólnie, to nie jest ona taka straszna. Zasadę tę można przenieść na codzienne życie osób z niepełną sprawnością. Ta grupa osób ma bardziej skomplikowane, trudne i wymagające życie niż inni. Jednak integracja, łączenie się, wspólne rozwiązywanie problemów i wspieranie się powoduje, że te kłopoty i problemy są łatwiejsze do pokonania i rozwiązania. Dlatego organizowane są wydarzenia takie jak to dzisiejsze.

Do Śmigna przyjechali przedstawiciele dziesięciu placówek zajmujących się osobami z niepełną sprawnością. Wśród przybyłych gości znaleźli się uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej z Tarnowa z ulicy Hodowlanej i Klikowskiej, z Nowego Sącza, Kazimierzy Wielkiej, Biecza i Dąbrowy Tarnowskiej. Przyjechali też uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy z Ryglic. Na zaproszenie odpowiedzieli również uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych z Jadownik Mokrych, uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tarnowie oraz uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi w Tarnowie.

Oprócz walorów integracyjnych takie zabawy to świetne lekarstwo. Psycholog Małgorzata Mośny dowodzi, że -wbrew pozorom, to taniec a nie błogie lenistwo jest najlepszym sposobem na choroby, zmęczenie i stres. Taniec niemal w każdej postaci i odmianie dodaje nam energii, motywuje do pracy, sprawia przyjemność, a nasz organizm zdrowo pracuje. Psycholog dodaje, że - taniec wpływa na bardziej satysfakcjonujące radzenie sobie z emocjami, bardziej świadome kształtowanie relacji ze sobą i innymi ludźmi oraz pozwala na pełniejsze wykorzystanie swojego potencjału.

Oligofrenopedagog i terapeuta zajęciowy Karolina Setlak wymienia szereg korzyści z organizowania integracyjnych zabaw tanecznych. - Taniec to nie tylko umiejętność ruchu ciała w rytmie muzyki, to również nauczanie form towarzyskich, takich jak przywitanie, przedstawianie się, proszenie do tańca i dziękowanie za towarzystwo. W trakcie zabaw wdraża się także szereg innych zasad savoir vivre'u takich jak np. zachowanie się przy stole czy w towarzystwie starszych osób. Jest to także przygotowanie do życia. Innym pożądanym efektem nauki tańca jest nabywanie wiadomości o muzyce, rozwijanie poczucia rytmu i co jest również istotne ośmielenie osób biernych. Nie można zapomnieć też o walorach zdrowotnych i estetycznych.

Organizację takich imprez, zawodów sportowych, wydarzeń kulturalnych czy edukacyjnych oraz wszechstronną działalność Fundacji REPI i Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II można wesprzeć na kilka sposobów, np. przekazują swój 1% podatku wpisując w zeznaniu podatkowym nr KRS 0000340823, przekazując darowizny pieniężne, rzeczowe, fundując nagrody czy przez pracę na zasadach wolontariatu w placówce czy przy organizowaniu imprez.

 
 

27.11.2013

PROF. ADAM SOLAK W SEJMIE

 
       

W Sejmie RP odbyła się konferencja „Wolność i odpowiedzialność”. Konferencję zorganizowała sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Współorganizatorem Konferencji był Marek Michalak Rzecznik Praw Dziecka.

Okazją do zorganizowania konferencji była 65. rocznica uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka oraz 24-lecie uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka.

Przewodniczącym jednej z sekcji był prof. Adam Solak Członek Zarządu Fundacji REPI. Wśród uczestników znaleźli się m.in. zastępca rzecznika praw obywatelskich Ryszard Czerniawski oraz Remigiusz Henczel - Stały Przedstawiciel RP przy  Biurze Narodów Zjednoczonych - przewodniczący Rady Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych. Zaproszeni goście rozmawiali m.in. o możliwych w XXI wieku zagrożeniach dla praw człowieka oraz roli wartości w życiu człowieka. 

Zwracając się do uczestników spotkania marszałek Ewa Kopacz zaznaczyła, że zostało ono poświęcone jednym z najbardziej istotnych dokumentów XX wieku. - Rozmawiacie państwo o rzeczach najważniejszych dla nas wszystkich. O wolności i o prawach. O prawach, które jak wszyscy wiemy - nie są nam dane na zawszetymi słowami marszałek Sejmu zwróciła się do zgromadzonych gości. - Trzeba ich przestrzegać, pielęgnować i dyskutować o nich - dodała. Zauważyła również, że w Polsce zarówno prawa dzieci jak i dorosłych są w dobrych rękach - Chciałam podziękować pani minister Irenie Lipowicz za jej zaangażowanie i szczególną staranność zwłaszcza w kontroli tworzonego w tym budynku prawa.Marszałek Sejmu zwróciła się również do rzecznika praw dziecka: - Kocham dzieci i wiem jak bezbronny potrafi być mój mały wnuk, który ma rok i pięć miesięcy. Nasi najmłodsi najbardziej potrzebują naszego wsparcia. Marszałek Ewa Kopacz wyraziła też nadzieję, że konferencja przyczyni się do powstania projektów jeszcze lepiej służących obywatelom.

Fot. Rafał Zambrzycki

 
 

17-19.11.2013

I i II MIEJSCE W „ŚPIEWAJ Z NAMI”

 
       

Na zaproszenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tarnowie podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundację REPI wzięli udział w XVIII Ogólnopolskim Festiwalu Artystycznym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Śpiewaj z nami”. W tym roku mogliśmy uczestniczyć w tym przedsięwzięciu pierwszy raz.

Nasi uczestnicy zaprezentowali się w dwóch kategoriach: zespół wokalny oraz solista. Zespół „Aniołki Lolka” wykonał piosenkę Ryszarda Rynkowskiego „Jedzie pociąg z daleka”, natomiast Kamil Cedrowski wykonał solowo piosenkę „Bal wszystkich świętych” z repertuaru Budki Suflera.

Naszym podopiecznym udało się wywalczyć I miejsce w kategorii zespół wokalny. W kategorii soliści Kamil wyśpiewał II miejsce. Za zajęcie miejsc na podium uczestnicy otrzymali puchar oraz dyplom. Dodatkowo każda placówka została obdarowana nagrodą rzeczową w postaci odtwarzacza DVD oraz gadżetów miasta Tarnowa.

Organizatorkom festiwalu serdecznie dziękujemy za zaproszenie. Atmosfera, która towarzyszyła podczas dwóch dla nas owocnych dni na długo pozostanie w naszej pamięci. Jednocześnie wyrażamy nadzieję, iż będziemy mogli „śpiewać z wami” również za rok.

Całości imprezy towarzyszyła wspaniała atmosfera, pełna radości, swobody i dobrego humoru. W festiwalu wzięło udział ponad 180 osób z niepełnosprawnością, które zmierzyły się w 4 kategoriach. Każdy artysta mógł zaprezentować swoje umiejętności wokalne lub taneczne.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy oraz gratulujemy wszystkim laureatom tegorocznej edycji konkursu.

Zdjęcie pochodzi ze strony www.tarnow.pl

 
 

04.11.2013

KAMIL PONOWNIE ZWYCIĘZCĄ

 
       

Na basenie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie odbyły się zawody pływackie Olimpiad Specjalnych - Polska Małopolskie, w których uczestnik Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundację REPI Kamil Cedrowski zajął pierwsze i czwarte miejsce.

Były to eliminacje do Olimpiady Ogólnopolskiej, która będzie miała miejsce w Bydgoszczy w 2014 r. Nasz podopieczny Kamil Cedrowski po raz kolejny nie miał sobie równych w wyścigu na 25 m stylem grzbietowym. W konkurencji na 25 m stylem dowolnym, był czwarty, przegrywając zaledwie 19 setnymi częściami sekundy walkę o brąz.

W zawodach wzięli udział zawodnicy z 11 klubów małopolski.

 
 

04.11.2013

OFERTA PRACY

 
       

Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II przy ulicy Hodowlanej 6 w Tarnowie otwiera kolejną pracownię dla niepełnosprawnych mieszkańców Tarnowa i regionu. Będzie to pracownia upominków artystycznych.

Powołanie do życia nowej pracowni będzie wiązało się z zatrudnieniem nowego pracownika. Warsztat czeka na oferty od osób, które ukończyły terapię zajęciową lub pedagogikę specjalną. Warunkiem koniecznym jest posiadanie zdolności plastycznych, duża kreatywność oraz przedstawienie na rozmowie kwalifikacyjnej pomysłów i wzorów konkretnych prac. Bardzo ważne jest, aby pracownik umiał też obserwować podopiecznych i sporządzać wymagane dokumenty.

Podania o przyjęcie do pracy można wysyłać na adres praca.wtzjp2@interia.pl.

 
 

26.10.2013

MISTRZOWIE W TARNOWIE

 
       

Dużym powodzeniem cieszył się III Ogólnopolski mityng pływacki osób z niepełną sprawnością. Do Tarnowa na zaproszenie Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II oraz Fundacji REPI przyjechali przedstawiciele szesnastu placówek zaproszonych z ośmiu województw Polski.

Przedstawiciel organizatora zawodów Tomasz Eliasz Wardzała Prezes Zarządu zwraca uwagę na rosnące zainteresowanie zawodami: - W tym roku przyjechała największa liczba zawodników. Mieliśmy okazję podziwiać aż 127 zawodników, w tym 12 w biegu dla terapeutów. Niektórzy przyjechali po raz trzeci, niektórzy po raz pierwszy i zapowiadają, że za rok na pewno wrócą. Zapewne do sukcesu imprezy przyczyniła się bardzo dobra organizacja zawodów, która trwała kilka miesięcy, zaangażowanie pracowników Fundacji REPI i ich entuzjazm przy wykonywaniu pracy - dodaje Tomasz E. Wardzała.

Mityng odbył się w komfortowych warunkach, które chwalili wszyscy, zarówno organizatorzy jak i goście. Nowo otwarty basen Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie to wspaniale przygotowane miejsce nie tylko pod kątem dydaktyki, ale także imprez masowych, takich jak ta. Duże przestrzenie, optymalne rozłożenie pomieszczeń, warunki dla osób z ograniczoną sprawnością oraz dobra współpraca z pracownikami obiektu przyczyniły się do sukcesu imprezy.

Zawodnicy zmierzyli się w 24 biegach przygotowanych oddzielnie dla kobiet i mężczyzn na dystansach 25 i 50 metrów stylem grzbietowym, klasycznym i dowolnym. Przewidziano także konkurencję dla osób mniej sprawnych ruchowo - sztafetę w poprzek basenu. Zwycięzcy tej konkurencji, uczestnicy WTZ MADA z Nowego Sącza, otrzymali pierwszą nagrodę główną - drukarkę laserową z tonerem. Druga nagroda główna, dwie gofrownice, została w Tarnowie. Przyznano ją placówce, której podopieczna zdobyła najlepszy czas na zawodach. Była nią Klaudia Rolewicz uczennica SOSW przy ul. Romanowicza w Tarnowie. Zwycięzcy byli dekorowi przez Wiesława Izworskiego kierownika Biura ds. Zdrowia Centrum Spraw Społecznych Urzędu Miasta Tarnowa.

Mariusz Panek fizjoterapeuta Warsztatu uzasadnia potrzebę promowania tej formy aktywności fizycznej wyliczając zalety pływania: - Ruch w wodzie wpływa korzystnie na ogólny rozwój psychofizyczny. Pływanie poprawia ogólny stan zdrowia, kondycję, wzmacnia mięśnie, zwiększa ruchomość aparatu stawowo-kostnego. Ruch w wodzie połączony z pokonywaniem znacznego jej oporu kształtuje prawidłową postawę ciała oraz wzmacnia siłę mięśni - przekonuje M. Panek i dodaje, że aktywność ta poprawia krążenie, pracę serca i płuc. Lepsze ukrwienie przyśpiesza natomiast przemianę materii.

Poza licznymi korzyściami fizycznymi pływanie pozytywnie wpływa również na psychikę - dodaje psycholog Małgorzata Mośny. Wysiłek fizyczny w wodzie to doskonały sposób na poprawę samopoczucia, radzenie sobie ze stresem, relaks. Systematyczne ćwiczenia wyrabiają odwagę, wzmacniają wiarę we własne siły, pozwalają na przełamywanie własnych słabości. Obserwuje się także istotne korzyści społeczne, tj. integrację ze społeczeństwem oraz satysfakcję z właściwego wykorzystania czasu wolnego - zapewnia psycholog.

Wykładowca na kierunku fizjoterapia PWSZ Jolanta Jasińska przekonuje, że - pływanie jest formą aktywności ruchowej, która wszechstronnie oddziałuje na organizm człowieka, hartuje i uodparnia organizm, daje uczucie odprężenia i radości. Jest wspaniałą formą rehabilitacji, co widać na dzisiejszych zawodach, spędzania czasu wolnego lub sposobem na życie, czego dowodem są zawodowi pływacy, także ci z niepełną sprawnością.

Zawody wspierały Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A., Bruk-Bet sp. z o.o., Miasto Tarnów, Salon Sony Centre oraz Piekarnia Anka i Piekarnia Strusinianka. Opiekę medyczną zapewniły studentki pielęgniarstwa, a sprawne przeprowadzenie imprezy zapewnili studenci fizjoterapii Instytutu Ochrony Zdrowia PWSZ w Tarnowie. Wszystkim dobroczyńcom zawodów jesteśmy bardzo wdzięczni - mówi Tomasz Eliasz Wardzała Prezes Zarządu Fundacji REPI. Bez ich pomocy nie bylibyśmy w stanie zorganizować tak dużej imprezy na tak wysokim poziomie. Wszystko wymaga nakładów pracy i nakładów finansowych, a nasza działalność nie opiera się na osiąganiu zysków tylko na bezpłatnym ułatwianiu i urozmaicaniu życia osobom z niepełną sprawnością. Cieszymy się, że są osoby i instytucje, które potrafią dzielić się tym co mają z innymi.

Patronat honorowy nad zawodami objęli Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego oraz Prezydent Miasta Tarnowa.

Patronat medialny nad zawodami objęli TVP Kraków, Gazeta Krakowska, www.sportowytarnow.pl, Radio RDN Małopolska, www.niepelnosprawni.pl.

Organizację tych i innych zawodów sportowych oraz wszechstronną działalność Fundacji REPI i Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II można wesprzeć na kilka sposobów, np. przekazują swój 1% podatku wpisując w zeznaniu podatkowym nr KRS 0000340823, przekazując darowizny pieniężne, rzeczowe, fundując nagrody czy przez pracę na zasadach wolontariatu w placówce czy przy organizowaniu imprez.

Zdjęcia z imprezy mogą obejrzeć tutaj.

WYNIKI KOŃCOWE ZMAGAŃ SPORTOWYCH PRZEDSTAWIAŁY SIĘ NASTĘPUJĄCO:

Styl dowolny kobiet na dystansie 25 m

 1. Klaudia Rolewicz - 0:22:94
 2. Agnieszka Kociołek - 0:27:22
 3. Karolina Gumowska - 0:33:40

Styl dowolny kobiet na dystansie 25 m

 1. Ewelina Burda - 0:23:56
 2. Małgorzata Hachaj - 0:36:81

Styl dowolny kobiet na dystansie 25 m

 1. Anita Gadecka - 0:36:59
 2. Barbara Słupek - 0:38:06
 3. Anna Wygrzywalska - 0:40:00

Styl dowolny kobiet na dystansie 25 m

 1. Edyta Niemiec - 0:45:72
 2. Agnieszka Stelmach - 0:46:81
 3. Magdalena Sorodnik - 0:56:19

Styl grzbietowy kobiet na dystansie 25 m

 1. Klaudia Rolewicz - 0:26:84
 2. Jadwiga Halik - 0:32:47
 3. Katarzyna Mikoś - 0:33:06

Styl grzbietowy kobiet na dystansie 25 m

 1. Jadwiga Gunia - 0:33:63
 2. Agnieszka Kociołek - 0:37:78
 3. Barbara Słupek - 0:38:22

Styl dowolny mężczyzn na dystansie 25 m

 1. Kamil Cedrowski - 0:18:47
 2. Patryk Tomczyk - 0:19:12
 3. Tomasz Młynarczyk - 0:19:72

Styl dowolny mężczyzn na dystansie 25 m

 1. Mateusz Kuliś - 0:18:68
 2. Rafał Konys - 0:24:40
 3. Rafał Ogórek - 0:25:06

Styl dowolny mężczyzn na dystansie 25 m

 1. Wojciech Grodkowski - 0:23:09
 2. Krzysztof Kwiatkowski - 0:26:71
 3. Karol kadłubek - 0:32:97

Styl dowolny mężczyzn na dystansie 25 m

 1. Adrian Kaleta - 0:23:37
 2. Paweł Grzanka - 0:25:28
 3. Dominik Walczak - 0:28:56

Styl dowolny mężczyzn na dystansie 25 m

 1. Dawid Skórski - 0:15:91
 2. Patryk Górgól - 0:26:06
 3. Wacław Gawie - 0:29:88

Styl dowolny mężczyzn na dystansie 25 m

 1. Adrian Buchacz - 0:32:53
 2. Maciej Ciach - 0:33:63
 3. Tomasz Cisło - 0:39:66

Styl grzbietowy mężczyzn na dystansie 25 m

 1. Kamil Cedrowski - 0:23:21
 2. Mikołaj Fitowski - 0:23:94
 3. Patryk Tomczyk - 0:25:03

Styl grzbietowy mężczyzn na dystansie 25 m

 1. Mateusz Kuliś - 0:26:44
 2. Mikołaj Kęskiewicz - 0:27:25
 3. Rafał Ogórek - 0:37:78

Styl grzbietowy mężczyzn na dystansie 25 m

 1. Grzegorz Lawrens - 0:30:69
 2. Karol Kadłubek - 0:38:47
 3. Michał Nanke - 0:44:13

Styl dowolny mężczyzn na dystansie 50 m

 1. Dawid Skórski - 0:37:81
 2. Mikołaj Fitowski - 0:41:09
 3. Andrzej Lelek - 0:42:53

Styl dowolny terapeutek na dystansie 25 m

 1. Katarzyna Bartkowska - 0:19:25
 2. Małgorzata Ciężadło - 0:21:56
 3. Jolanta Jasińska - 0:23:43

Styl dowolny terapeutów na dystansie 25 m

 1. Tomasz Gwiazda - 0:13:72
 2. Łukasz Józkowicz - 0:15:75
 3. Marcin Wygnał - 0:15:94

Sztafeta

 1. Warsztat Terapii Zajęciowej MADA, Nowy Sącz
 2. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 4, Kraków
 3. Warsztat Terapii Zajęciowej, Połaniec

Zapraszamy za rok ;-)

 
 

16.10.2013

SPOTKAŁY SIĘ DWA ŚWIATY - WYSTAWA W GALERII ANIOŁOWO

 
       

Wernisaż niezwykłej, integracyjnej wystawy twórczości uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II oraz prof. dra hab. Janusza Kirenki miał miejsce w minioną środę w Galerii Aniołowo.

Fundacja REPI organizator wystawy zdecydowała się pokazać pracę wszystkich uczestników Warsztatu oraz wskazać prace czterech spośród swoich podopiecznych: pań Teresy Gałek, Bernadetty Solak, Kingi Długosz i Moniki Rasińskiej.

Wystawę otworzył prof. dr hab. Ryszard Pęczkowski dziekan Wydziału Pedagogicznego UR. Natomiast kurator wystawy prof. dr hab. Stanisław Górecki zwrócił uwagę na pogodne, optymistyczne w nastroju, czasem z odrobiną melancholii, czy tajemniczości prace prof. Kirenki. Dodał, że profesor wyraża w sposób komunikatywny stosunek twórcy do natury, pochwałę urody życia i polskiego krajobrazu. Jego dzieła przynoszą ukojenie umysłu, stan odpoczynku, wyciszenia.

Pytany o to skąd czerpie natchnienie prof. Janusz Kirenko odpowiada, że nie wie co to jest. Mam tylko sześć tygodniu urlopu i wtedy mam czas na tworzenie - dodaje.

Zapytana o swoją twórczość uczestniczka Warsztatu pani Kinga Długosz mówi, że malowanie to jej wielka pasja, sprawia jej prawdziwą radość i daje wiele satysfakcji. Artystka dodaje bardzo zależy mi, aby każdy mój obraz pięknie wyglądał i miał precyzyjne wykończenie. Zawsze staram się dbać o wszystkie szczegóły i stosować różnorodne kolory. Pani Teresa Gałek mówi, że przez sztukę pragnie przede wszystkim wyrazić siebie, swoje emocje i to co kryje się w jej sercu. Czuję, że malowanie wzbogaca moje życie i daje mi prawdziwą siłę.

Tomasz E. Wardzałą Prezes Zarządu Fundacji REPI wyjaśnia cel organizowania wystawy integracyjnej: Takie spotkania świata niepełnosprawnych, zwieńczonych wernisażem stwarzają dla obu stron możliwość niepowtarzalnego zbliżenia na granicy między istniejącym światem zewnętrznym (konkretnym), a wewnętrznym (abstrakcyjnym) tj. w punkcie, w którym rodzi się idea aktu twórczego. Fizyczne obcowanie z gotowym dziełem, jak również z jego autorem stanowi dla każdej ze stron źródło inspiracji.

Drugą częścią wydarzenia był wieczór autorski prof. dra hab. Janusza Kirenki, który miał miejsce w gościnnych progach tarnowskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. Spotkanie w tym miejscu było możliwe dzięki uprzejmości państwa Elżbiety i Antoniemu Ziębów. W czasie wydarzenia przedstawiono ostatnią książkę profesora "Chwila", autor czytał także swoje haiku. Licznie przybyli goście mogli otrzymać od artysty obraz z dedykacją.

Pomysłodawcą wieczoru jest Krzysztof Kudrański, terapeuta pracujący w Warsztacie.

Do Tarnowa na to wydarzenie przyjechali m. in. prof. dr hab. Marta Uberman i prof. dr hab. Janusz Miąso - prodziekani Wydziału Pedagogicznego UR, prof. Maria Siuta-Górecka - artysta rzeźbiarz, prof. Adam Solak - Prorektor Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi, Kierownik Katedry Wychowania do Pracy Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Doradca Rzecznika Praw Dziecka.

Wystawa czynna jest codziennie w dni robocze od poniedziałku do piątku od godz. 10:00 do 15:00 w Galerii Aniołowo przy ulicy Żydowskiej 2 do 17 listopada 2013 r.

Organizację wszechstronnej działalność Fundacji REPI i Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II można wesprzeć na kilka sposobów, np. przekazują swój 1% podatku wpisując w zeznaniu podatkowym nr KRS 0000340823, przekazując darowizny pieniężne, rzeczowe, fundując nagrody czy przez pracę na zasadach wolontariatu w placówce czy przy organizowaniu imprez.

Fot. Małgorzata Chomentowska

Zdjęcia z wernisażu i wieczoru autorskiego mogą Państwo obejrzeć tutaj.

 

12.10.2013

II OGÓLNOPOLSKIE ZAWODY WSPINACZKOWE ROZEGRANE

 
       

II Ogólnopolskie zawody wspinaczkowe osób z niepełną sprawnością zostały rozegrane. Wzięło w nich udział 13 drużyn z ośmiu województw. Większość pucharów i medali zostanie w Małopolsce, część została zdobyta przed przedstawicieli Podkarpacia.

Zmagania sportowców zorganizowała Fundacja Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji oraz Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie. Zawody odbyły się w gościnnej Hali Sportowej TOSiR w Tarnowie.

Jesteśmy pod wrażeniem zaangażowania zawodników i ich woli walki - mówi Mariusz Panek fizjoterapeuta Warsztatu odpowiedzialny za organizację Zawodów. Bardzo często sprawna część społeczeństwa nie byłaby w stanie zdobyć się na odwagę taką jaką wykazali się zawodnicy. Cześć publiczności dostawała zawrotów głowy patrząc na wysoką ściankę wspinaczkową, nie wyobrażała sobie wyjść na szczyt. Jednak dla zawodników nie było to ograniczeniem. Wytrwale i dzielnie zdobywali ściankę przełamując własne ograniczenia.

Zawody odbyły się na profesjonalnej ściance z użyciem sprzętu, który używany jest przez profesjonalistów. Organizatorzy nie stosowali taryfy ulgowej, tak jak nie stosuje jej życie w stosunku do osób mniej sprawnych. Psycholog  Małgorzata Mośny dodaje, że takie zawody sportowe rozwijają w podopiecznych nie tylko sprawność fizyczną i zręczność, mają także pozytywny wpływ na ich psychikę. Kształtują ich wolę walki i konsekwencję, uczą cierpliwości i pomagają znosić porażki, na które ta grupa osób jest szczególnie narażona.

Zawody wspierały Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A., Bruk-Bet sp. z o.o., Miasto Tarnów, Hurtownia Napojów ABAR oraz Piekarnia Malinka z Żabna. Opiekę medyczną zapewniło Centrum Zdrowia Tuchów. Wszystkim dobroczyńcom zawodów jesteśmy bardzo wdzięczni - mówi Tomasz Eliasz Wardzała Prezes Zarządu Fundacji REPI. Bez ich pomocy nie bylibyśmy w stanie zorganizować tak dużej imprezy na tak wysokim poziomie. Wszystko kosztuje, a nasza działalność nie opiera się na osiąganiu zysków tylko na bezpłatnym ułatwianiu i urozmaicaniu życia osobom z niepełną sprawnością. Cieszymy się, że są osoby i instytucje, które potrafią dzielić się tym co mają z innymi.

Patronat honorowy nad zawodami objęli Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego oraz Prezydent Miasta Tarnowa.

Patronat medialny nad zawodami objęli TVP Kraków, Gazeta Krakowska, www.sportowytarnow.pl, Radio RDN Małopolska, www.niepelnosprawni.pl.

Przedstawiciele placówek, które biorą udział w zawodach po raz drugi mówią, że Fundacja REPI zaszczepiła w nich wolę wali i ukazała, że osoby z niepełną sprawnością mogą się świetnie bawić w tej trudnej dyscyplinie sportowej, dlatego organizują w swoich placówkach regionalne zawody wspinaczkowe powołując się na nasz przykład.

WYNIKI ZMAGAŃ W GRUPIE KOBIET PRZEDSTAWIAŁY SIĘ NASTĘPUJĄCO:

Kategoria wiekowa do 18 lat

 1. Klaudia Rolewicz - SOSW Tarnów - 26,59 s.
 2. Kinga Franczyk - SOSW Tarnów - 47,94 s.
 3. Małgorzata Golemo - SOSW Tarnów - 49,36 s.

Kategoria wiekowa 19-22 lat

 1. Jolanta Kawalerska - SOSW Tarnó - 35,09 s.
 2. Ewelin Burda WTZ Tarnó Klikowska - 58,44 s.
 3. Kinga Rachmaciej - WTZ Wola Rzędzińska - 64,90 s.

Kategoria Wiekowa powyżej 22 lat

 1. Alberta Korta - WTZ Łapanów - 36,03 s.
 2. Małgorzata Burkowicz - WTZ Łapanów - 39,20 s.
 3. Agnieszka Boksa - ŚDS Wjazdowa Kraków - 46,46 s.

Wyniki zmagań w grupie mężczyzn sportowych przedstawiały się następująco:

Kategoria wiekowa do 18 l.

 1. Kamil Popek - SOSW Tarnów - 43,42 s.
 2. Maksymilian Kurpa - SOSW Tarnów - 47,84 s.
 3. Hubert Plis - ZSS Kolbuszowa Dolna - 64,53 s.

Kategoria wiekowa 19-24 lat

 1. Adrian kaleta - WTZ MADA Nowy Sącz - 17,17 s.
 2. Krystian Baczyński - WTZ Łapanów - 18,65 s.
 3. Krzysztof Golemo - SOSW Romanowicz - 18,69 s.

Kategoria wiekowa 25-29 lat

 1. Andrzej Piskorz - WTZ Łapanów - 18,18 s.
 2. Mateusz Rączka - WTZ Kolbuszowa - 21,40 s.
 3. Artur Jaroszek - WTZ Łapanów - 43,99 s.

Kategoria Wiekowa 30-35 lat

 1. Kamil Cedrowski - WTZ Jana Pawła II Tarnów - 13,28 s.
 2. Paweł Gołąb - WTZ Zawada Uszewska - 28,72 s.
 3. Grzegorz Lawrens - WTZ Klikowska Tarnów - 30,50 s.

Kategoria wiekowa powyżej 35 lat

 1. Janusz Widlak - WTZ Zawda Uszewska - 19,19 s.
 2. Grzegorz Łyduch - WTZ Łapanów - 23,56 s.
 3. Edward Lusztyn - WTZ Jana Pawła II Tarnów - 27,26 s.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY ZA ROK.

Organizację tych i innych zawodów sportowych oraz wszechstronną działalność Fundacji REPI i Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II można wesprzeć na kilka sposobów, np. przekazują swój 1% podatku wpisując w zeznaniu podatkowym nr KRS 0000340823, przekazując darowizny pieniężne, rzeczowe, fundując nagrody czy przez pracę na zasadach wolontariatu w placówce czy przy organizowaniu imprez.

Galerię zdjęć z zawodów można oglądnąć tutaj.

 
 

10.10.2013

WYRÓŻNIONE PRZEZ PREZYDENTA RP

 
       

Dwie pracownice Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundację Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji zostały wyróżnione przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Medalami za Długoletnią Służbę. Pani Krystyna Wójcik Złotym, natomiast pani Małgorzata Mośny Srebrnym.

W uzasadnieniu przyznania Medalu Złotego za Długoletnią Służbę Pani Krystynie Wójcik podano, że cechuje ją troska o podopiecznych, zarówno o ich stan emocjonalno-psychiczny jak i materialny. Jest osobą empatyczną, ogromnie zaangażowaną w wykonywaną pracą. Cechuje ją kreatywność i umiejętność pracy w grupie. Jej praca terapeutyczna jest ukierunkowana humanistycznie i interdyscyplinarnie, dzięki czemu staje się owocną w kształtowaniu osobowości i postaw prospołecznych podopiecznych. Jej etos pracy przekłada się na uspołecznienie podopiecznych, także Warsztatu Terapii Zajęciowej Jana Pawła II. Wyrazem tego uspołecznienia jest uczestnictwo Pani K. Wójcik i jej podopiecznych w kulturze regionalnej i nadawaniu jej nowego „oblicza”. Stworzyła nowy wymiar kultury w ujęciu praktycznym, tj. kulturę integracyjną, która przyczynia się do ładu społecznego i poszanowania wytworów pracy innych ludzi.

Pani Krystyna Wójcik nieprzerwanie od 32 lat pracuje z dziećmi i osobami dorosłymi z ograniczoną sprawnością w sferze intelektu i osobami z zaburzeniami psychicznymi. Najpierw na Oddziale Neuropsychiatrii w Dębicy, następnie w Ośrodku Rehabilitacji i Neuropsychiatrii Dziecięcej w Tarnowie, w Przedszkolu Specjalnym w Tarnowie i od 7 lat w Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie.

W uzasadnieniu przyznania Medalu Srebrnego za Długoletnią Służbę Pani Małgorzacie Mośny czytamy, że jest nie tylko wzorowym pracownikiem, lecz także autorytetem psychologa dla osób, którym bezinteresownie udziela porad. To nie tylko uczestnicy Warsztatu, ale ich rodziny i mieszkańcy Tarnowa oraz ościennych miejscowości. Jej bezinteresowna troska o biednych i będących w trudnych sytuacjach losowych jest wzorem obywatela, który doskonale zna i praktykuje. Zasadę pomocniczości w społeczeństwie demokratycznym stosuje każdego dnia, przez to współtworząc społeczeństwo lokalne bez barier, otwarte dla każdego człowieka. W pracy zawodowej jest kompetentnym pracownikiem, współtworzącym poprzez doskonałą jakość swej pracy, dobrą jakość życia swoich podopiecznych.

Pani Małgorzata Mośny w 1987 r. uzyskała tytuł magistra psychologii na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Swoje kwalifikacje nieustannie podnosi biorąc udział w kursach i szkoleniach z zakresu neuropsychologii klinicznej, różnych przyczyn niepełnosprawności, metod stymulacji i rozwoju osób oraz socjoterapii. Pracę zawodową, pełną oddania i zaangażowania na rzecz pacjentów i ich rodzin rozpoczęła 26 lat temu w Ośrodku Rehabilitacyjno-Neurologicznym dla Dzieci Niepełnosprawnych w Tarnowie, kontynuowała ją w Samodzielnym Ośrodku Rehabilitacyjno-Oświatowym dla Dzieci Niepełnosprawnych w Katowicach, Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym – Koło w Tarnowie, Pogotowiu Opiekuńczym w Tarnowie oraz Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II Fundacji REPI w Tarnowie.

Wręczenie Medali będzie miało miejsce podczas obchodów Dnia Pracownika Socjalnego w dniu 18 listopada 2013 r.

Paniom Małgorzacie Mośny i Krystynie Wójcik serdecznie gratulujemy. W pełni zgadzamy się z uzasadnieniem przyznania Medali. Wyrażamy radość, że są Panie naszymi pracownikami, a nasi podopieczni mogą na co dzień  doświadczać zalet, o których mowa w uzasadnieniu.

 
 

08.10.2013

NOWA PRACOWNIA OD STYCZNIA

 
       

Jest nam miło podzielić się z Państwem bardzo dobrą wiadomością. Od 2 stycznia 2014 r., za zgodą Dyrekcji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz władz miasta Tarnowa, nasz Warsztat powiększy się o kolejną pracownię. Będzie to pracownia upominków artystycznych.

Zmiana oznacza, że uczestnicy Warsztatu będą poddawani terapii i rehabilitacji nie w siedmiu, a w ośmiu pracowniach terapii zajęciowej oraz w trzech pracowniach specjalistycznych: psychologicznej, logopedycznej, ruchowej. Jednocześnie wpłynie to na mniejszą liczebność grup – uczestnicy i pracownicy będą mieli bardziej komfortowe warunki pracy.

W związku z uruchomieniem nowej pracowni planujemy zatrudnić nowego pracownika do Warsztatu.

 
 

02.10.2013

1% ZNACZY 11 646,70 zł - DZIĘKUJEMY!!!

 
       

Z całego serca dziękujemy Państwu za przekazanie 1% swojego podatku na rzecz Fundacji Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji. Fundacja otrzymała pisemną informację o kwocie uzyskanych wpłat oraz, w niektórych przypadkach, o tych z Państwa, którzy zechcieli nas wesprzeć.

Na konto Fundacji REPI wpłynęła kwota 11 646,70 zł od 235 osób z 15 miast Polski. Najniższa wpłata wynosiła 0,40 zł, najwyższa natomiast 2264,90 zł. Najserdeczniej jak tylko potrafimy dziękujemy za każdą wpłatę! Każde 10 groszy znaczy dla nas bardzo dużo. Jest nam bardzo miło, że obdarzyli nas Państwo swoim zaufaniem i w pierwszym roku możliwości przekazania środków na rzecz podopiecznych Fundacji REPI przekazali Państwo tak dużą kwotę.

Mieszkańcy następujących miast wsparli nasz Warsztat: Namysłowa, Dąbrowy Tarnowskiej, Jaworzna, Tarnowa, Mielca, Tych, Leżajska, Dębicy, Warszawy-Woli, Wieliczki, Chełma, Krakowa-Nowej Huty, Bochni, Ropczyc oraz Chrzanowa.

W ogromnej większości przypadków system wpłat Urzędu Skarbowego rejestruje wyłącznie nazwę miasta i nr oddziału Urzędu Skarbowego, nie znamy więc imion i nazwisk darczyńców. Wiemy też, że wśród tej grupy osób są podatnicy, którzy przekazali na rzecz Fundacji REPI swój 1% podatku i poprosili o ujawnienie danych osobowych, jednak w zestawieniu otrzymanym z Urzędu nie znalazły się one, nad czym ubolewamy, gdyż nie będziemy mogli przekazać Państwu podziękowania. Dlatego czynimy to w tym miejscu za pomocą naszych stron internetowych.

Spieszymy poinformować, że dla przejrzystości postępowania z pieniędzmi podatników Zarząd Fundacji REPI w dniu 16 stycznia 2013 r. przyjął Uchwałę nr 1/2013 o przyjęciu Regulaminu wydawania środków uzyskanych z 1% podatku dochodowego od osób fizycznych. W Regulaminie znalazły się zapisy o sposobie i celu przeznaczenia tych środków.

Na mocy ww. Regulaminu środki z 1% będą wydawane kolegialnie - powołana została trzyosobowa Komisja ds. wydatkowania środków 1% podatku. Komisję tworzą Pani Małgorzata Mośny, Pani Krystyna Wójcik oraz Pan Krzysztof Kudrański. Z postanowień Regulaminu wynika, że Komisja, ze względu na przeważającą część działalności Fundacji polegającą na rehabilitacji społecznej, zawodowej oraz ruchowej osób z niepełną sprawnością, środki z 1% podatku będzie przekazywała głównie do wspierania tej działalności, co w rzeczywistości oznacza wspieranie bogatej działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II. Wspólnie rozważamy dofinansowanie zakupu samochodu do przewozu osób niepełnosprawnych. Na pewno nie chcemy ich wydawać na cele czysto konsumpcyjne.

O postanowieniach Komisji będziemy Państwa informowali na bieżąco na naszych stronach internetowych.

W Regulaminie znalazł się też zapis, że Fundacja może gromadzić środki na rzecz konkretnych osób na ich wniosek. Warunkiem takich działań jest udokumentowanie przez te osoby spełniania ustawowych kryteriów, na które zezwala się przeznaczać środki z 1%. Fundacja na mocy porozumienia z wnioskującym może przekazać na cele rehabilitacji tej osoby środki pod warunkiem, że darczyńcy wskażą tę osobę w swoim zeznaniu podatkowym.

W tym roku opiekunowie prawni (rodzice) pani Anny Stańczyk z Tarnowa poprosili o możliwość skorzystania z tej formy pomocy. Podatnicy przekazali na rzecz pani Anny kwotę 2 113,20 zł. Środki te mogą zostać wydane tylko i wyłącznie na turnusy rehabilitacyjne, rehabilitację, pieluchy jednorazowe, środki pielęgnacji ciała oraz obuwie ortopedyczne.

W związku z powyższym do dyspozycji Fundacji zostaje kwota 9 533,50 zł.

Tutaj znajdą Państwo Regulamin wydawania środków uzyskanych z 1% podatku dochodowego od osób fizycznych.

Dziękujemy Państwu za zaufanie - nie zawiedziemy go.

 
 

30.09.2013

ZAPROSZENIE NA DUCHOWĄ UCZTĘ - MALRSTWO I POEZJĘ

 
       

 

 

 

Serdecznie zapraszamy na integracyjny wernisaż wystawy twórczości uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundację REPI oraz prof. dr hab. Janusza Kirenki do Galerii Aniołowo w dniu 16 października 2013 r. na godz. 16:00. Bezpośrednio po wernisażu zapraszamy na autorski wieczór poetycki prof. Janusza Kirencki do Klubu Inteligencji Katolickiej.

Na wystawie w Galerii Twórczości Artystów Niepełnosprawnych Aniołowo będzie można obejrzeć i kupić prace wykonane przez uczestników w poszczególnych pracowniach Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II. Zaprezentowane zostaną prace rękodzieła artystycznego, formy użytkowe, biżuteria, kartki okolicznościowe oraz przykładowe ozdoby wielkanocne i bożonarodzeniowe. Ponad to, a może przede wszystkim będzie można obejrzeć bardzo ciekawe obrazy niepełnosprawnych artystów. Prace Kingi Długosz, której twórczość charakteryzuje wrażliwość na barwy i pieczołowita praca nad detalami. Prace Teresy Gałek przekształcającej w ciekawy sposób barwne plany w zgeometryzowane formy. Obie panie wykonały szereg malarskich interpretacji ikon i innych religijnych obrazów. Prace Bernadetty Solak są niezwykle pogodne i ciepłe, w których autorka kieruje się własnym wewnętrznym kryterium doboru kolorów. Wszystkie prace zachwycają swoją kolorystyką i zmysłem artystycznym oraz są bardzo dekoracyjne. Z pewnością mogą być ozdobą wielu wnętrz; mieszkań, biur, sal konferencyjnych, gabinetów.

Prof. dr hab. Janusz Kirenko poza pracą naukowo-dydaktyczną i działalnością społeczną zajmuje się malarstwem. Tworzy ikony, a ostatnio coraz częściej pejzaże. Brał udział w kilku wystawach zbiorowych i indywidualnych. Pisał o nim w jednym z katalogów wystaw prof. dr hab. Stanisław Popek (psycholog, malarz, poeta): "Siłą życia naukowego i artystycznego okazały się zdolności intelektualne, uzdolnienia plastyczne i autentyczna pasja twórcza. W sytuacji braku pełnej sprawności, a równocześnie dążenia do wnętrza, niemal żywej, zniewalającej substancji, Janusz Kirenko nie popada w stan kontemplacji. Jest on twórcą świadomym upadków i wzlotów człowieka. Tworząc ikony daje nam siebie w najdoskonalszej postaci. W desce zaklęte są uczucia i marzenia tego głęboko czującego i myślącego człowieka". Natomiast Krystyna Marat, historyk sztuki, tak scharakteryzowała malarstwo pejzażowe Janusza Kirenki (Wernisaż malarstwa Janusza Kirenki, Chełm 2003): ".pogodne, optymistyczne w nastroju, czasem z odrobiną melancholii, czy tajemniczości. Wyraża w sposób komunikatywny stosunek twórcy do natury, pochwałę urody życia i polskiego krajobrazu. Jego dzieła przynoszą ukojenie umysłu, stan odpoczynku, wyciszenia".

W 2007 roku debiutował tomikiem wierszy w konwencji haiku, pt. Nieodgadnione snu udręki, by w kolejnych latach opublikować: W drażliwości swej (2008), Takie tam, portrety, refleksje, impresje (2009), Pejzaż. W poszukiwaniu harmonii (2012) oraz Chwile (2012).

Oddana do rąk czytelników "Chwila" nie jest, w opinii autora, klasyczną książką autobiograficzną, stanowi ona raczej refleksyjny zbiór faktów, tworzący rodzaj dramatycznej przestrzeni, w której czytelnik będzie mógł odnaleźć swoje miejsce, tak jak stało się to moim udziałem. Określone przez autora ramy czasowe akcji, ważne w aspekcie historycznym, tracą na znaczeniu w zetknięciu z zawartym w książce ładunkiem emocjonalnym, pozwalając w rezultacie na stwierdzenie, że czas nie ma tu większego znaczenia dla rozgrywającej się historii. W prowadzonej narracji istotny jest przede wszystkim punkt zwrotny, owa tytułowa "Chwila", która wydaje się nie mieć końca.

Sam o sobie mówi: "Starałem się nie zmarnować swojego życia, chociaż uczyniłem w nim wiele by je skomplikować. Jeszcze długo po wypadku zadawałem sobie pytanie o sens tego wszystkiego. Dlaczego dotknął mnie taki los. Nie stworzyłem ku temu szczególnych warunków. Ani nie byłem birbantem, ani kimś, kto chciałby nadto widocznie imponować innym, ani tym bardziej w chwili zdarzenia pijany lub nawet po przysłowiowym piwie, co w wielu przypadkach dyskredytuje takiego człowieka w opinii publicznej. Nic z tych rzeczy. Jeszcze jeden skok przed obiadem. Tyle przecież ich już wykonałem. Niestety. Zaciągnąłem u Pana Boga kredyt na życie. Starałem się więc go spłacić, i nieustannie to czynię, najlepiej jak potrafię".

Umiejętność przenikania istoty rzeczy tyczy nie tylko aktywności pisarskiej i poetyckiej prof. Janusza Kirenki, jest również widoczna w jego malarstwie, które przybrało zupełnie odmienną od dotychczasowej formę, będącą próbą bajkowego przenikania wnętrza. Niełatwe to zadanie dla twórcy, nie tylko pod względem warsztatowym. Niełatwe to zadanie również dla odbiorcy, który idąc śladem twórcy, jego myśli, powinien podążać w tym samym kierunku, akceptując wizję artysty, znajdując sobie miejsce w kreowanym przezeń świecie artystycznego wyrazu, traktując go w rezultacie jako własny. Nie jest to sztuka dla wszystkich, bo nie wszyscy są w stanie podołać temu zadaniu i uczynić świat Profesora własnym. Wszyscy możemy być jednak gośćmi w tej przestrzeni, która dopiero w pełni akceptowana staję się naszą własną. Czy można mówić w tym przypadku o elitarności dzieła, czy nie zawężamy w ten sposób grupy odbiorców? W myśleniu powinniśmy być arystokratami i Janusz Kirenko pozwala wszystkim, którzy tego pragną, poszerzyć grono tej specyficznej, kulturowej arystokracji i jest to chyba jedyny sposób, by współcześnie móc stać się arystokratą.

Prof. dr hab. Janusz Kirenko odbył studia w latach 1978-1982 na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Stopień doktora nauk humanistycznych uzyskał w 1988 roku, a stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w roku 1999. W czerwcu 2009 roku otrzymał tytuł naukowy profesora.

Pracę na UMCS rozpoczął od stanowiska asystenta-stażysty w Zakładzie Psychopedagogiki Specjalnej, by kontynuować ją na stanowiskach: asystenta, starszego asystenta, adiunkta, a od 2002 roku profesora nadzwyczajnego UMCS. Od 2005 roku jest kierownikiem Zakładu Pedeutologii i Edukacji Zdrowotnej. Trzecią kadencję (od 2003 roku) pełni również funkcję dyrektora Instytutu Pedagogiki UMCS.

W dorobku naukowym posiada 16 monografii, ponad 100 rozpraw i artykułów naukowych, raportów z badań, prac redakcyjnych, opracowań dydaktycznych w formie koncepcji kształcenia, planów i programów studiów oraz projektów praktycznych do wykorzystania w edukacji specjalnej i zdrowotnej oraz rehabilitacji. Odegrały one znaczącą rolę w wyodrębnianiu, rozwoju i umacnianiu się pedagogiki specjalnej ogólnej i rehabilitacji, szczególnie teorii i praktyki rehabilitacji i edukacji osób z niepełnosprawnością ruchową i z upośledzeniem umysłowym.

Za swoją działalność naukową, dydaktyczną i społeczną wielokrotnie wyróżniany i nagradzany. W 2008 roku otrzymał prestiżowy medal "Twórcy polskiej rehabilitacji", przyznany przez kapitułę Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem za wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie rehabilitacji.

 
 

26.09.2013

MISTRZOWIE W PŁYWANIU

 
       

Po raz kolejny sięgnęliśmy po zwycięstwo. Tym razem podczas zawodów pływackich, które odbyły się w ramach IV Krakowskiego Mityngu Pływackiego zorganizowanego przez Zespół Szkół Specjalnych nr 4 w Krakowie, Stowarzyszenie "Uśmiech Losu" oraz Olimpiady Specjalne - Polska Województwo Małopolskie.

W zawodach wzięło udział około osiemdziesięciu zawodników w tym dwóch uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundację REPI.

W wyścigu na 25 m nasz podopieczny Kamil Cedrowski nie miał sobie równych. Osiągnął najlepszy czas i tym samym wywalczył sobie złoty medal. Kamil wziął również udział w wyścigu na 50 m, w którym zajął 3 miejsce - zdobył medal brązowy.

Adrian Buchacz podczas mityngu próbował swoich sił w biegu na 25 m stylem dowolnym i również zajął miejsce na podium. Dzięki swojej determinacji, jaką wykazuje podczas treningów, prowadzonych w ramach zajęć w WTZ, zdobył - srebrny medal.

W Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II każdy podopieczny ma możliwość uczestniczyć w zajęciach prowadzonych w basenie pływackim tarnowskiego Parku Wodnego. Dzięki treningom, które odbywają się pod okiem fizjoterapeuty pana Mariusza Panka, podopieczni nie tylko doskonalą technikę pływania ale także są tacy, którzy uczą się pływać, lub opanowują nowe style pływackie.

Zachęcamy do oglądnięcia zdjęć. Znajdą je Państwo tutaj.

 
 

25.09.2013

ŚLADAMI HISTORII - WIERZCHOSŁAWICE

 
       

Społeczność Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundację REPI wyjechali na wycieczkę śladami znanych synów ziemi tarnowskiej. Wybrano Wincentego Witosa, trzykrotnego premiera, posła, wójta, chłopa, dobrego, mądrego, prostego człowieka.

W muzeum Wincentego Witosa w jego rodzinnej miejscowości Wierzchosławice wysłuchali informacji od pani przewodnik, oglądnęli film oraz zwiedzali zagrodę premiera. Wnętrze domu mieszkalnego zachowało autentyczny charakter z okresu życia Witosa, z meblami, dokumentami. Izba pamięci umieszczona w budynku dawnej stajni przedstawia dokładną biografię W. Witosa poprzez ikonografię, przedwojenne kroniki filmowe itp. W spichlerzu znajduje się wystawa sztandarów organizacji ludowych z różnych okresów. Najcenniejszy jest sztandar Zarządu Powiatowego Tarnów PSL Piast z 1928 r. Uczestnicy wycieczki w oglądali eksponaty etnograficzne, pochodzące z chłopskich gospodarstw w Wierzchosławicach i ukazujące warunki życia na wsi w XIX w. Oryginalne wnętrze stodoły wyposażono w narzędzia rolnicze, jakich używał Witos.

Jesteśmy zdumieni osobą Wincentego Witosa, chęcią zdobywania wiedzy, uczciwością, prostotą, szlachetnością i bezinteresowną troską o współbraci chłopów i obywateli kraju.

Połączyliśmy przyjemne z pożytecznym - pojechaliśmy na ognisko na Dwudniaki. Piękna pogoda nam sprzyjała. Słońce świeciło, wesoły nastrój nie opuszczał, mieliśmy siłę na smażenie kiełbasek, jabłek, chleba z masłem czosnkowym i wspaniałych potraw przygotowanych przez niektórych rodziców uczestników, którzy dołączyli do naszej wycieczki. Czas szybko minął na śpiewie, zabawie, rozmowach i wygrzewaniu się w ostatnich promieniach słońca.

Zostawiliśmy po sobie miejsce w idealnym porządku, aby następni goście tego cudownie uroczego miejsca nie mieli o nas tak złego zdania jakie my mieliśmy o naszych poprzednikach.

Zachęcamy do oglądnięcia zdjęć. Znajdą je Państwo tutaj.

 
 

22.09.2013

MISTRZOWIE WE WSPINACZCE

 
       

W minioną niedzielę podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II wzięli udział z zawodach dla amatorów we wspinaczce zorganizowanych przez La Roca Team, Tarnów Speed Cup 2013. Zawody przebiegły pod okiem profesjonalistów, na najwyższym poziomie. Organizatorzy zapewnili wspaniałą atmosferę i pełne bezpieczeństwo.

W zmaganiach wzięło udział łącznie 18 zawodników, w tym 4 uczestników naszego Warsztatu - Kamil Cedrowski, Sławomir Kantor, Edward Lusztyn, Ernest Zbylut. Pomimo dużej konkurencji udało się zdobyć najwyższe miejsce na podium. Kamil Cedrowski pokonał wszystkich rywali uzyskując najlepszy czas i tym samym zdobył złoty medal.  Pozostali uczestnicy również zajęli wysokie miejsca. Ernest Zbylut ulokował się na 4 miejscu, Sławomir Kantor na 7 pozycji, natomiast Edward Lusztyn, który startował po raz pierwszy  w takich zawodach, zdobył 8 miejsce.

Uczestnicy z ogromnym zaangażowaniem i chęcią biorą udział w zawodach, które przynoszą im wiele satysfakcji i pozwalają sprawdzić swoje możliwości, a wszystko to odbywa się w duchu zdrowej rywalizacji sportowej. Zawody te były dobrym sprawdzianem, przed zbliżającymi się Zawodami we Wspinaczce Osób z Niepełną Sprawnością organizowanych przez Fundację REPI prowadzącą nasz Warsztat.

Już dziś serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcą spróbować swoich sił we wspinaczce 12 października w hali sportowej przy ul. Krupniczej 8 w Tarnowie o godz. 11:00 Gwarantujemy wspaniałą zabawę i niezapomniane emocje.

 
 

18.09.2013

W PODZIEMIACH I W PAŁACACH

 
       

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundację REPI wraz ze swoimi terapeutami wyjechali na przedostatnią w tym roku wycieczkę. Po raz pierwszy w 7-letniej historii udaliśmy się na ziemię świętokrzyską.

Najpierw zwiedzaliśmy "Mały Wawel" - nad środkową Wisłą, pełnym blaskiem lśniącą perłę polskiej architektury - XVI-wieczny Zamek w Baranowie Sandomierskim. Ciekawe pomieszczenia, efektowne zdobienia, niezwykłe portale i coś co łączącego ziemię tarnowską z sandomierską. W kaplicy zamku znajduje się kopia tryptyku do ołtarza pędzla Jacka Malczewskiego, którego oryginał znajduje się w Rzepienniku Strzyżewskim.

Przyszedł czas na miasto o X wiekowej historii malowniczo położone na krawędzi Wyżyny Kielecko-Sandomierskiej opadającej kilkudziesięciometrowymi skarpami do doliny Wisły  - Sandomierz. Na parkingu czekała już na nas pani przewodnik z PTTK. Pod kościół dominikanów pw. Św. Jakuba przeszliśmy najpiękniejszym spośród lessowych wąwozów sandomierskich - Wąwozem Królowej Jadwigi. Jest to wąwóz lessowy o długości około 500 metrów, o stromych ścianach dochodzących do 10 m. wysokości. Powstał w wyniku erozji skały lessowej, odsłaniającej korzenie rosnących na zboczach drzew. Pomnik przyrody. Wąwóz rozdziela wzgórza Świętojakubskie i Świętopawelskie.

Zwiedzaliśmy rynek z jego uroczymi kamienicami i ratuszem, który rzekomo ma najpiękniejsza attykę w Polsce oraz dzwonnicę.  Z naszą wagą nie jest tak, o czym powtarza nasz fizjoterapeuta, gdyż byliśmy w stanie przejść przez Ucho igielne - jedyną zachowaną furtę w murach miejskich. Jej nazwa pochodzi od charakterystycznego kształtu otworu w odsłoniętej części muru, z fragmentem krenelażu i ganku dawniej służącego dla ułatwienia obrony miasta. Nazywana też Furtą Dominikańską, gdyż umożliwiała schronienie za murami miasta dominikanom ze Wzgórza Świętojakubskiego.

Wycieczka byłą zaplanowana na dużą ilość chodzenia, więc weszliśmy do trasy podziemnej liczącej ponad trzysta schodów. Piwnice, które spełniały role magazynów, powstały w okresie XIII-XVI wieku. Drążone w warstwach lessu, pod budynkami, jezdniami ulic, placami, podwórkami, czasami na dużych głębokościach, do 15 m od powierzchni. Piwnice wykorzystywano do czasu, kiedy trwał intensywny handel. W momencie upadku handlu piwnice - magazyny stały się niepotrzebne. W zdecydowanej większości zasypane gruzem, śmieciami, a tylko nieliczne użytkowane. Podziemną Trasę Turystyczną. Jej długość wynosi około 450m, najniżej położona komora ma głębokość prawie 12m. Zachowane piwnice zabezpieczono przez tzw. wtórne obudowy, a tam, gdzie było to możliwe, zachowano pierwotne wątki obmurowań. Trasa obejmuje 34 komory na różnych poziomach. Współczesne nazwy komór nawiązują do historii, legend, architektury, itp.

Nieliczni mieli jeszcze siłę na wejście na wzniesioną w XIV w. Bramę Opatowską, z której roztacza się widok na piękną panoramę Sandomierza i okolic z urzekającym zakolem Wisły w kształcie litery "s". Brama o wysokości 30 metrów jest zwieńczona renesansową attyką o charakterystycznym motywie "jaskółczych ogonów". Pięć kondygnacji prowadzi na szczyt, gdzie mieści się taras widokowy pozwalający na obserwację na przestrzeni 50 km.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wycieczki, wystarczy kliknąć tutaj.

 
 

16.09.2013

ZAPRASZAMY NA MITYNG PŁYWACKI

 
       

Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II oraz Fundacja Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji serdecznie zapraszają na III Ogólnopolski Mityng Pływacki Osób z Niepełną Sprawnością.

Zapraszamy wszystkich chętnych, zarówno tych, którzy czują się w wodzie jak ryby, będzie nam także miło gościć osoby, które potrafią przepłynąć dystans basenu oraz tych, którzy wezmą udział w biegu w poprzek niecki - oni też otrzymają swoją nagrodę.

Mityng odbędzie się 26 października 2013 r. (sobota) w godz. od 11:00 do 15:00

W tym roku, zapraszamy na nowo otwarty basen pływacki znajdujący się na terenie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie przy ul. Mickiewicza 8.

Oferujemy wszystkim przybyłym zawodnikom jak i ich opiekunom komfortowy, nowoczesny basen w pełni dostosowany do potrzeb osób z ograniczoną sprawnością, obiekt w centrum miasta, komfortowe szatnie, dogodnie usytuowaną widownię, punkt medyczny, węzły sanitarne, bezpłatny parking przy samym budynku oraz poczęstunek.

Prosimy o wypełnienie załączonego formularza zgłoszeniowego i wysłanie na adres e-mail: mityng.plywacki.wtzjp2@interia.pl.

Wszystkie Państwa wątpliwości rozwieje i na pytania odpowie pan Mariusz Panek pod numerem telefonu 14 627 35 03 i drogą elektroniczną pod adresem mityng.plywacki.wtzjp2@interia.pl.

Patronatem Honorowym Mityng objęli: Jarosław Duda Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Ryszard Ścigała Prezydent Miasta Tarnowa, Roman Ciepiela Wicemarszałek Województwa Małopolskiego

Patronatem medialnym Mityng objęli:

Mityng wspierają:

 • Państwowe Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A.,
 • Miasto Tarnów,
 • Bruk-Bet sp. z o.o.
 • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie.


Liczymy na niezawodne Państwa przybycie.

Mityng plywacki 2013 - Formularz zgłoszenia
Mityng plywacki 2013 - Regulamin zawodów
Mityng plywacki 2013 - Zaproszenie

 
 

13.09.2013

ZAPRASZAMY NA ZAWODY WE WSPINACZCE

 
       

Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II oraz Fundacja Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji serdecznie zapraszają na II Ogólnopolskie zawody we wspinaczce osób z niepełną sprawnością.

Zapraszamy wszystkich chętnych, zarówno miłośników wspinaczki jak i osoby, które mają niewielkie lub żadne doświadczenie w tej dziedzinie sportu. Przygotowaliśmy wystarczająco łatwe drogi wspinaczkowe, aby wszyscy mogli dojść na szczyt ściany.

Zawody odbędą się 12 października 2013 r. (sobota) w godz. od 11:00 do 13:30.

W tym roku rywalizacja będzie miała miejsce w innym niż ostatnio obiekcie sportowym. Będzie bardziej komfortowy i dostosowany do potrzeb osób z niepełną sprawnością. Zawodnicy i ich opiekunowie będą mieli do dyspozycji nowy budynek w centrum miasta, komfortowe szatnie, punkt medyczny, miejsce na spożycie poczęstunku, dogodnie usytuowaną widownię, węzły sanitarne i bezpłatny parking przy obiekcie. Zawody będą miały miejsce w Hali Sportowej TOSiR przy ul. Krupniczej 8a w Tarnowie.

Prosimy o wypełnienie załączonego formularza zgłoszeniowego i wysłanie na zamieszczony adres e-mail: wspinaczka.wtzjp2@interia.pl.

Wszystkie Państwa wątpliwości rozwieje i na pytania odpowie pan Mariusz Panek pod numerem telefonu 14 627 35 03 i drogą elektroniczną pod adresem wspinaczka.wtzjp2@interia.pl.

Patronatem Honorowym Zawody objęli: Jarosław Duda Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Ryszard Ścigała Prezydent Miasta Tarnowa, Roman Ciepiela Wicemarszałek Województwa Małopolskiego

Patronatem medialnym Zawody objęli:

Zawody wspierają:

 • Państwowe Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A.,
 • Miasto Tarnów,
 • Bruk-Bet sp. z o.o.
 • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie.

 

Liczymy na niezawodne Państwa przybycie - nagrody czekają.

Zawody wspinaczkowe 2013 - Formularz zgłoszenia
Zawody wspinaczkowe 2013 - Regulamin zawodów
Zawody wspinaczkowe 2013 - Zaproszenie

 
 

19.07.2013

KONTROLA PFRON: NIEPRAWIDŁOWOŚCI NIE STWIERDZONO

 
       

Dobiegła końca kompleksowa kontrola działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundację REPI. Zakres kontroli obejmował zatrudnienie i kwalifikację kadry, działalność rehabilitacyjną, a także  prawidłowość wydatkowania środków PFRON oraz Gminy Miasta Tarnowa w roku 2012.

W czasie kontroli stwierdzono, że struktura zatrudnienia oraz ilość zatrudnionych osób jest zgodna z umową. W wyniku kontroli akt osobowych pracowników zatrudnionych w Warsztacie nie stwierdzono nieprawidłowości. Kadra Warsztatu podnosi swoje kwalifikacje poprzez uczestnictwo w specjalistycznych szkolenia.

Stwierdzono zgodność organizacji pracy i zajęć w Warsztacie z ustawą, rozporządzeniem, umową na prowadzenie Warsztatu i regulaminem Warsztatu. Realizacja planu działalności Warsztatu była realizowana zgodnie z założeniami poprzez prowadzoną w poszczególnych pracowniach terapię zajęciową oraz udział uczestników w imprezach sportowych, festiwalach, konkursach, wycieczki, wyjścia na basen, do kina, teatru, barów, organizację zawodów sportowych. Stwierdzono, że Warsztat prawidłowo prowadzi dokumentację dotyczącą realizacji indywidualnych programów rehabilitacji oraz dokumentację dotyczącą oceny realizacji tych planów. Rada Programowa Warsztatu dokonała kompleksowej oceny realizacji planów i zajęła stanowisko w kwestii osiągniętych przez nich postępów rehabilitacji.

Stwierdzono prawidłowość kwalifikowania kandydatów na uczestników Warsztatu. Dla każdego uczestnika Warsztatu prowadzona jest prawidłowa dokumentacja. Stwierdzono, że dokumentacja dotycząca działalności merytorycznej Warsztatu, współpracy z rodzicami oraz Rady Programowej jest prowadzona prawidłowo.

W wyniku kontroli stwierdzono, że poszczególne wydatki były przypisywane do właściwego rodzaju kosztów i wszystkie wydatki wykazane w kwartalnych sprawozdaniach znalazły odzwierciedlenie w rachunkach i fakturach. Podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne odprowadzane były zgodnie z ustalonymi terminami, zapłata za rachunki i faktury realizowana była terminowo. Nie stwierdzono nieprawidłowości w zakresie sporządzania raportów kasowych środków PFRON, Gminy Miasta Tarnowa i w zakresie sprzedaży prac uczestników. Wymiana i zakupy niezbędnego wyposażenia Warsztatu nie budzi zastrzeżeń.

Kontroli poddano również prawidłowość wypłaty uczestnikom środków finansowych w ramach treningu ekonomicznego. Wysokość wypłacanych środków była zgodna z przepisami rozporządzenia.

Kontrolujący pozytywnie ocenili działania Warsztatu w zakresie gospodarowania dochodem ze sprzedaży produktów wykonanych przez uczestników.

 
 

18.07.2013

NOWY SPRZĘT REHABILITACYJNY  
       

Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzony przez Fundację REPI wzbogacił się o nowy, profesjonalny sprzęt do rehabilitacji swoich podopiecznych. Rower treningowy Basic Mag, rower rehabilitacyjny Power4, magnetyczny materac do rehabilitacji oraz poduszka rehabilitacyjna My Well Plus powiększyły park maszynowy pracowni rehabilitacji układu ruchu.

Dzięki darowiźnie pani Julii Majorek i pana Łukasza Majorka uczestnicy Warsztatu będą mieli jeszcze więcej możliwości rozwoju swojego organizmu. Sprzęt będzie służył do zwiększania sprawności uczestników, do masażu mięśni oraz do relaksacji.

Pan Mariusz Panek, fizjoterapeuta Warsztatu mówi, że jazda na rowerze treningowym jest formą ćwiczeń niezwykle korzystną dla zdrowia. Zakres wykonywanych ćwiczeń jest bardzo duży, dzięki czemu z treningu na rowerze może korzystać niemal każdy, niezależnie od kondycji czy wieku. Innymi zaletami treningu na rowerku są: większa siła i elastyczność mięśni, poprawa krążenia i pracy serca, obniżenie tętna spoczynkowego, zwiększenie objętości płuc i wydolności tlenowej, wzmocnienie systemu immunologicznego, poprawa ruchomości stawów, wzmocnienie kości, znaczna redukcja tkanki tuszowej, lepsze samopoczucie, redukcja stresu, wzmocnienie chrząstki stawowej.

Natomiast używanie materaca magnetycznego zmniejsza napięcie nerwowe, uczucie zmęczenia i lęku, usuwa dolegliwości reumatyczne oraz wszelkie stany zapalne i korzystnie wpływa na leczenie migreny, reguluje ciśnienie krwi oraz pozytywnie działa przy chorobach sercowo-naczyniowych, wspomaga leczenie alergii, artretyzmu, miażdżycy, cukrzycy, osteoporozy i astmy, przyspiesza gojenie ran, złamań i urazów kości oraz stawów, szybko regeneruje organizm, odtruwa go i zwiększa jego odporność na choroby, a także wspomaga odchudzanie.

Darczyńcom serdecznie dziękujemy!

 
 

15.07.2013

KONTROLA ZUS – WYNIK POZYTYWNY  
       

Warsztat terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II i prowadząca go Fundacja REPI zostali skontrolowania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Nieprawidłowości nie wykazano.

Zakresem kontroli objęto lata 2009-2012. Wśród zainteresowań inspektora kontroli znalazły się: prawidłowość i rzetelność obliczania składek na ubezpieczenia społeczne oraz innych składek, do który pobierania zobowiązana jest Fundacja oraz zgłaszanie do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego; ustalanie uprawnień do świadczeń z ubezpieczeń społecznych i wypłacanie tych świadczeń oraz dokonywanie rozliczeń tego tytułu; prawidłowość i terminowość opracowywania wniosków o świadczenia emerytalne i rentowe, a także wystawianie zaświadczeń lub zgłaszanie danych dla celów ubezpieczeń społecznych.

W czasie czynności kontrolnych wykazano, że: wszystkie osoby podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu zostały do tych ubezpieczeń zgłoszone, Fundacja zgodnie z obowiązującymi przepisami naliczał składki na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne i Fundusz Pracy. W protokole znalazł się również zapis, że Fundacja REPI zgodnie z obowiązującymi przepisami wystawiała zaświadczenia dla celów ubezpieczeń społecznych.

Fundacja REPI w okresie 2009-2012 przelała na ubezpieczenia społeczne, FP, FGŚP ponad 461 400 zł.

 
 

26.06.2013

TRZECI DZIEŃ WYCIECZKI: WROCŁAW - ŚWIETNIE ZACHOWANA HISTORIA  
       

Czujemy się wyjątkowo, ponieważ przewodnik PTTK przychodzi po nas do miejsca noclegu. Od samego początku spotkania, które zdaje się jest najpiękniej opowiedzianą bajką, uświadamiamy sobie jakimi jesteśmy szczęściarzami mieszkając w tym konkretnym miejscu - na Ostrowie Tumskim.

Przewodnik zwrócił naszą uwagę na wiele ciekawych miejsc, które wcześniej, nawet jeśli zauważyliśmy, nie byliśmy świadomi z jakimi zdarzeniami z przeszłości się wiążą. Mieliśmy przyjemność zwiedzać m. in. Wrocławski Rynek i Ratusz, Uniwersytet Wrocławski, Ostrów Tumski, Katedra św. Jana Chrzciciela, Park Szczytnicki z Ogrodem Japońskim, wizyta w Piwnicy Świdnickiej, wejście na Mostek Pokutnic w kościele św. Marii Magdaleny, Zatoka Gondoli, fontanna multimedialna "Na Pergoli", wrocławskie krasnale oraz Most Tumski z kłódkami miłości.

Wszędzie jest tak blisko, że spacerkiem udajemy się do Muzeum Narodowego we Wrocławiu - Oddziału Panorama Racławicka. To jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie podziwiać można relikt dziewiętnastowiecznej kultury masowej. Wielkie malowidło (15x114m), dzięki zespoleniu szczególnych zabiegów malarskich (specjalna perspektywa) i technicznych (oświetlenie, sztuczny teren, zaciemnione, kręte podejście), "przenosi" widza w inną rzeczywistość i inny czas. Panorama Racławicka to pierwsze i jedyne zachowane do dziś polskie dzieło tego rodzaju. Autorom pomysłu zależało głównie na upamiętnieniu tradycji narodowych w setną rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej i zwycięskiej bitwy stoczonej 4 kwietnia 1794 r. pod Racławicami przez wojska powstańcze - z udziałem słynnych kosynierów - pod wodzą generała Tadeusza Kościuszki - z wojskami rosyjskimi dowodzonymi przez generała Tormasowa. Uczestniczyliśmy w niecodziennym spektaklu złudzeń. Znaleźliśmy się wśród licznych gości zwiedzających Panoramę Racławicką, odwiedzili ją m. in. papież Jan Paweł II, królowa Holandii Beatrix, król Belgów Albert II i Czesław Miłosz.

Wszyscy wiemy, że wszystko co bardzo dobre bardzo szybko się kończy. Nie inaczej było z tą wycieczką. Wierzymy, że znajdzie się wiele nabywców naszych prac, dzięki którym będziemy mogli zwiedzać kolejne miejsca naszego kraju. Wycieczkę sfinansowano także ze środków PFRON przeznaczonych na działalność Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundację REPI.

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam zaplanować wycieczkę, zorganizować oraz przeprowadzić: terapeutom, uczestnikom obsłudze we Wrocławiu. Wykonali Państwo kawał bardzo dobrej pracy!!!

Wesprzeć rehabilitację naszych podopiecznych można przekazując 1% podatku KRS 0000340823, darowizny finansowe i rzeczowe.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z trzeciego dnia wycieczki. Wystarczy kliknąć tutaj.

 
 

25.06.2013

DRUGI DZIEŃ WYCIECZKI: DZIKI I BARDZO KULTURALNY WROCŁAW  
       

Całe szczęście, że nie musieliśmy się uśmiechać do słów piosenki "Jak dobrze wstać skoro świt.". Mogliśmy się wyspać do woli. W końcu wczorajszy dzień był bardzo bogaty, tym samym męczący. Zapach śniadania postawił nas na nogi, a wyobrażenie o zapowiadanych atrakcjach miasteczka westernowego w stylu Django zwiększało chęci wstania.

Miasteczko "Jack's City" faktycznie robi wrażenie, a czasu było za mało na wszystkie atrakcje wykupione przez Warsztat. Wśród nich znalazły się: wioska indiańska z oryginalnymi tipi, plansze do zdjęć, saloon, strzelanie z łuku, rzut lassem, rzut podkową, płukanie złota, dojenie krowy oraz mechaniczny symulator byka na rodeo. Na szczęście nikt nie doznał uszkodzeń ciała.

Przeprowadziliśmy nawet zawody. W ujeżdżaniu byka najlepsza okazała się Klementyna, natomiast w tytuł Dojarza otrzymał Edward.

W Rynku obiad smaczny i zaskakujący, czas wolny, szukanie krasnoludków. Podobno jest ich ponad 300, niestety nie udało nam się znaleźć wszystkich.

Natomiast wieczorem wybraliśmy się Teatru Polskiego na sztukę Raya Cooneya "Mayday" w reżyserii Wojciecha Pokory. Pomimo później pory nikt nie zasnął, za to wszyscy świetnie się bawili. "Mayday" jest jedną z najlepszych na świecie komedii. To historia londyńskiego taksówkarza bigamisty, któremu przez lata udaje się bezkolizyjnie lawirować między dwiema kochającymi go żonami. Na skutek wypadku ulicznego jego tajemnica wychodzi na jaw, wywołując lawinę komplikacji. Bohater miota się, usiłując ukryć podwójne życie przed małżonkami, mediami i policją. Znakomity komizm sytuacji fabularnych i języka sprawia, że "Mayday" od 21 lat rozśmiesza do łez nie tylko wrocławską publiczność.

Spacer w ciepły wieczór do domu. Pięknie iluminowany wrocławski Rynek. Tylko brać.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z drugiego dnia wycieczki tutaj.

 
 

24.06.2013

PIERWSZY DZIEŃ WYCIECZKI: KRASIEJÓW NA OPOLSZCZYŹNIE  
       

Długo planowana i oczekiwana wycieczka rozpoczęła się. Wszyscy zastanawiają się jak to możliwe, że w tym samym czasie, bez porozumienia dyskutowano nad wycieczką kulturowo-krajoznawczą na Dolny Śląsk zarówno w czasie posiedzeń Rady Programowej Warsztatu jak i w czasie giełdy pomysłów uczestników. Czy jesteśmy aż tak zżyci.?

Bezpieczeństwo autokaru potwierdzili policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Tarnowie. Udaliśmy się od razu, dla sporej części z nas po raz pierwszy w życiu, na autostradę A4 - niektórzy podziwiali szczyt myśli konstruktorów, inni krytykowali remontowaną w tylu miejscach dopiero co oddaną do użytku autostradę.

Jeżeli ktoś planował przespać się w autokarze to spotkała go miła niespodzianka. Grupa z pracowni podtrzymywania umiejętności edukacyjnych przygotowała tyle atrakcji, że zmrużenie oka choćby na chwilę byłoby wielką stratą. Nie tylko śpiewy, gry i zabawy, ale także mogliśmy poznać ciekawe informacje o miejscach, przez które przejeżdżaliśmy i do których zmierzaliśmy.

Po kilku godzinach jazdy wesołym autobusem dojechaliśmy do Krasiejowa na Opolszczyźnie. Naszym oczom ukazał się otwarty w 2010 roku JuraPark Krasiejów będący najmłodszą z trzech placówek znanych w Polsce, zajmujący obszar ok. 40 ha. Jest to obecnie jeden z największych tego typu parków tematycznych w Europie, w którym wiele atrakcji rozrywkowych i edukacyjnych wypełniło nam czas aż do jego zamknięcia.

Multimedialny Tunel Czasu to miejsce magiczne, gwarantujące niezapomnianą przygodę. Na pokładzie Kapsuły Czasu przemierzającej 300 metrowy tunel udaliśmy się w podróż przez miliardy lat istnienia wszechświata. Mogliśmy podziwiać w 3D sceny przedstawiające tworzenie się galaktyk, Układu Słonecznego, powstanie życia na Ziemi, rozwój i wymieranie wielu gatunków zwierząt. Wędrówki kontynentów, zmiany klimatyczne, kataklizmy - cały ten "teatr świata" wyczarowany został przy użyciu najnowszej techniki operowania obrazem i dźwiękiem.

Pawilon Muzealny, Pawilon Paleontologiczny i wykopaliska.Odkryte w Krasiejowie złoża skamieniałości triasowych płazów i gadów należą do najbogatszych w Europie, a może i na świecie. Licznie i w doskonałym stanie zachowane szkielety żyjących tu blisko 230 milionów lat temu, a odkrytych na przełomie XX i XXI wieku, dinozaurokształtnych silezaurów ("śląskich jaszczurów") ciągle jeszcze rozpalają emocje nie tylko wśród badaczy dyskutujących na temat pierwszych dinozaurów, ale i nasze. Nad miejscem wykopalisk wznosi się Pawilon Paleontologiczny będący już sam w sobie ciekawostką architektoniczną i naukową. Jest to jedyne muzeum w Europie, gdzie spoglądając przez balustradę lub patrząc przez grubą szybę znajdującą się pod stopami mogliśmy zobaczyć setki kości leżących "in situ" czyli w miejscu ich odkrycia. Wiele doskonale zachowanych elementów szkieletowych znajdowało się w gablotach.

Na ścieżce dydaktycznejmogliśmy w sposób interesujący, przystępny a jednocześnie gwarantujący uzyskanie rzetelnych informacji zdobyć wiedzę o erze mezozoicznej czyli "erze dinozaurów" stanowiącej już od wielu pokoleń obiekt niesłabnącego zainteresowania zarówno naukowców jak i amatorów. Ponad półtorakilometrowa trasa wiodła przez teren dawnego wyrobiska. Wzdłuż niej ustawiono modele 250 różnorodnych mezozoicznych płazów i gadów (głównie dinozaurów), wśród których dominowała postać najdłuższego znanego dinozaura - około sześćdziesięciometrowego amficeliasa. Modele te uzmysławiające rzeczywiste rozmiary prezentowanych zwierząt wykonane zostały z niezwykłą dbałością o szczegóły. Każdy z "żyjących obecnie" w Krasiejowie 70 gatunków prehistorycznych zwierząt został fachowo opisany. Rozmieszczone wzdłuż ścieżki liczne foto-realistyczne plansze prezentujące charakterystyczne dla ery dinozaurów środowisko roślinne, zdjęcia z miejsc, w których odkryto skamieniałości dinozaurów oraz tablice podające informacje o modelach stanowiły dopełnienie opowieści snutych przez kompetentnych przewodników.

Prehistoryczne Oceanarium toprawdziwa gratka dla wszystkich, którzy chcieli zobaczyć z bliska jak podwodne życie wyglądało miliony lat temu. Dzięki osiągnięciom współczesnej techniki jedyne w swoim rodzaju widowisko rozgrywa się przed oczyma widzów. Obserwując kolejne, nie występujące już dziś, morskie zwierzęta ulegamy iluzji spotkania z żywymi stworzeniami, spotkania, które niekiedy potrafi naprawdę zmrozić krew w żyłach... Archelon - gigantyczny żółw morski, Megalodon - blisko 20 metrowy rekin, Dunkleosteus - "pancerny superdrapieżca", Liopleurodon - gad morski wyposażony w czterdziestocentymetrowe zęby, to tylko niektóre z "potworów", na jakie można natknąć się w Oceanarium.

Nocowaliśmy w absolutnie komfortowych warunkach, w najstarszej części miasta, w magicznym miejscu Wrocławia - na Ostrowie Tumskim, w Domu Zakonnym Sióstr Szkolnych De Notre Dame.

Ciekawe co będzie jutro.

Zdjęcia z pierwszego dnia wycieczki mogą Państwo obejrzeć tutaj.

 
 

07.06.2013

ZWYCIĘZCY KONKURSU „TARNOWSKIE ANIOŁY”  
       

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II zdobyli najważniejsze nagrody konkursy „Tarnowskie Anioły – I i II miejsce oraz I wyróżnienie.

Jury w składzie dr Anna Śliwińska-Kukla, Jacek Adamczyk oraz Mariusz Szumlański ogłosiło werdykt konkursu „Tarnowskie Anioły”. Pierwsze miejsce zdobył Łukasz Majorek, drugie Aneta Gębala, natomiast pierwsze wyróżnienie Agnieszka Kopeć – wszyscy są uczestnikami Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundację Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji.

Warsztat zgłosił pięć prac uczestników, które powstawały pod opieką terapeutów z pracowni kartek okolicznościowych Stefanii Mazur oraz drewna i metalu Krzysztofa Kudrańskiego. Autorzy pokazali charakterystyczne elementy Tarnowa, czyli m. in. Banię, Starówkę – mówi Stefania Mazur – oraz wyobrażenie kto się opiekuje Tarnowem oraz, że anioły są pośród nas, ludzi. Były też inne koncepcje, które nie zdążyły być wykonane. Zwycięzcy wykonali prace technikami farby akrylowej, pasteli oraz temperą. Krzysztof Kudrański dodaje, że twórcy nie chcieli podążać schematami i tworzyć aniołów zdobionych herbem Tarnowa, temat konkursu był dla nich bardzo ważny. Prace były jak najbardziej charakterystyczne dla autorów, czyli samodzielne i te właśnie te zostały docenione przez profesjonalne Jury.

Celem konkursu zorganizowano przez Stowarzyszenie "Bądźmy Razem" na rzecz Integracji Społecznej Osób Niepełnosprawnych oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej przy SOSW w Tarnowie było propagowanie twórczości plastycznej w środowisku osób niepełnosprawnych, rozwijanie talentu plastycznego niepełnosprawnych osób uzdolnionych artystycznie oraz prezentacja dokonań plastycznych w formie wystawy.

Galerię zdjęć z wernisażu wystawy mogą Państwo obejrzeć tutaj.

 
 

29.05.2013

W EUROPIE BEZ BARIER  
       

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundację REPI brali udział w IX Międzynarodowej Spartakiadzie Młodzieży Niepełnosprawnej pod hasłem "Europa bez barier". Razem w imprezie wzięło udział ponad 170 uczestników, były to grupy ze Słowacji, Ukrainy, Białorusi, Węgier i Polski.

W pierwszym dniu młodzież uczestniczyła w rozgrywkach sportowych. W kolejnych dniach odbył się pokaz Bractwa Rycerskiego "Gladii Amici", zwiedzanie miasta Tarnowa w grupach, wyjazd autokarowy do Muzeum Drogownictwa w Szczucinie, udział w występach artystycznych i uroczyste zakończenie.

Uroczyste zakończenie IX Międzynarodowej Spartakiady Młodzieży Niepełnosprawnej w Tarnowie miało miejsce 29 maja 2013 roku w Auli Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie. Honorowymi gośćmi ostatniego dnia imprezy byli: Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie pan Vitalij Maksymenko, Zastępca Prezydenta Miasta Tarnowa pani Dorota Skrzyniarz, którzy skierowali wiele ciepłych słów pod adresem młodzieży niepełnosprawnej. Młodzież i opiekunowie otrzymali gratulacje za zaangażowanie i wytrwałość w czasie kilkodniowej imprezy. Dyrektor Centrum wraz z Zastępcą Prezydenta Miasta Tarnowa życzyli uczestnikom dalszych sukcesów w pokonywaniu barier tego świata oraz zaprosili wszystkich na jubileuszową X Spartakiadę, która odbędzie się w przyszłym roku.

Wszystkie grupy niepełnosprawnych zostały wyróżnione i uhonorowane pucharami, dyplomami okolicznościowymi oraz upominkami. Całość imprezy zwieńczyły występy artystyczne grup tanecznych: VISION, SOKOLIKI, VOCE, które współpracują z tarnowskim CKiW OHP, grupa taneczna ze studia tańca HONORATA. Zaproszony zespół taneczno - muzyczny "Giewont" z Zakopanego tańcami i śpiewem góralskim uświetnił finałową galę imprezy. Na zakończenie Spartakiady, młodzież wraz z opiekunami i zaproszonymi gośćmi poderwali się do tańca i w radosnych krokach i ze śpiewem na ustach zakończono kilkudniowe spotkanie młodzieży ze Słowacji, Ukrainy, Białorusi, Węgier i Polski.

Ostatnim kulturalnym akcentem Spartakiady było wystawienie sztuki „Kopciuszek – nieco inaczej” przygotowanej w naszym Warsztacie pod opieką pań Karoliny Setlak oraz Klaudii Padoł i Justyny Bociek.

 
 

23.05.2013

SZCZĘŚLIWY JUBILEUSZOWY MITYNG  
       

Dwa złote, dwa srebrne i brązowy medal przywieźli do Tarnowa Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonego przez Fundację Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji z XV Mityngu Lekkoatletycznego Olimpiad Specjalnych.

Zawodnicy Klubu OS Kometa działającego w Warsztacie pod opieką rehabilitanta Mariusza Panka brali udział w czterech dyscyplinach sportowych: pchnięciu kulą, skoku w dal, bieg na 100 i 800 metrów. W każdej z nich zdobyli medal przynosząc Warsztatowi i Tarnowowi wiele radości i dumy.

Zmagania sportowe miały miejsce na stadionie Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie – mówi Mariusz Panek. To co wyróżniało je od innych aren sportowych to niesamowicie miła i przyjazna atmosfera. Nadrzędnym celem było zwycięstwo, ale zawodnicy pamiętali o swoich słabszych kolegach. Nie ważne było osiągnięcie celu po trupach, bardziej liczyła się pomoc komuś kto np. upadł w czasie biegu. Zawody te w całości odbywają się w myśl zasad fair play i mało jest miejsc i zawodników, którzy to rozumieją i przestrzegają jak ta grupa osób. 

W zawodach brało udział 120 uczestników z małopolski reprezentujący 20 klubów sportowych, wszyscy starali się zwyciężyć w 20 konkurencjach. Marek Śledź zapewnia, że dużym komfortem w czasie treningów jest świetnie wyposażona pracownia rehabilitacji układu ruchu Warsztatu. Posiadamy profesjonalną bieżnię, orbitrek, wiosłówkę, steppery, chodziarza, bierzemy też udział w zajęciach aerobiku i stepu.  Tomasz E. Wardzała, kierownik Warsztatu dodaje, że nieocenione są także zajęcia w hali sportowej, na basenie, na boisku trawiastym. Przekonuj, że ciągła mobilizacja uczestników do zajęć nornic walking, spacerów i przeprowadzania zawodów wewnętrznych pomaga osiągać tak dobre rezultaty jak te w Krakowie. A nad wszystkim czuwa lekarz rehabilitacji pani dr Lidia Leśniak.

Zestawienie zajętych miejsc:

 • Marek Śledź – pchnięcie kulą – złoto, bieg na 800 m – srebro.
 • Sławek Kantor – skok w dal – złoto, bieg na 100 – 8. miejsce.
 • Kamil Cedrowski – pchnięcie kulą – srebro, bieg na 100 – 5. miejsce.
 • Edward Lusztyn – bieg na 800 – brąz, skok w dal 6. miejsce.

Sędziami byli Olimpijczycy-zwycięzcy byli dekorowani przez chodziarz, mistrzów olimpijskich Grzegorza Sudoła (Ateny, Pekin, Londyn) oraz Łukasza Nowaka (Londyn).

Galerię zdjęć mogą Państwo obejrzeć tutaj.
 
 

11.05.2013

FESTYN INTEGRACYJNY  
       

Zwieńczeniem Tygodnia Godności Osób z Niepełnosprawnością był Festyn Integracyjny w Parku Strzeleckim. Celem organizatorów było kształtowanie opinii społecznej w kierunku akceptacji osób z niepełną sprawnością, prezentacji ich osiągnięć, integracja, a także zwrócenie uwagi na bariery edukacyjne, zawodowe, w komunikacji, a przede wszystkim mentalne, które uniemożliwiają osobom z ograniczoną sprawnością prowadzenie życia jak najbardziej zbliżonego do normy.

W programie Festynu znalazły się występy, koncerty i pokaz talentów osób z ograniczoną sprawnością, a także gry i zabawy ruchowo-sportowe, kiermasz prac wykonanych przez osoby z niepełną sprawnością, fotografia „w lustrze”, punkt malowania twarzy, stoisko z psem wyszkolonym do dogoterapii, punkt diagnozy logopedycznej, stoisko z warsztatami plastycznymi, pokazy i konkursy przygotowane przez tarnowską Policję, pokazy Straży Pożarnej z prysznicem na koniec dnia.

Skierowano słowa podziękowania na ręce Pani Doroty Skrzyniarz Zastępcy Prezydenta Miasta Tarnowa za codzienną, żmudną pracę na rzecz naszego środowiska. Dodano, że za każdym razem odczuwalne jest życzliwe wsparcie naszych działań i troska o dobre rozwiązania problemów osób z niepełną sprawnością. Świadomi tego, że zgłaszane przez nas potrzeby nie są łatwą materią, wymagającą szczególnej uwagi i zaangażowania zawsze możemy liczyć na przychylność Pani Prezydent Doroty Skrzyniarz.

Zwrócono się także z prośbą do Najwyższego Kierownictwa miasta o dalszą pomoc w rozwiązywaniu problemów, pomimo niesprzyjających okoliczności, tej grupy osób, która powinna być otoczona naszą szczególną troską. Dodano, że do zrobienia jest jeszcze wiele. Wyrażono nadzieję, że wspólnie uda się pokonać trudności i sprzyjać rozwojowi edukacji, pracy, integracji.

Tydzień Godności Osób z Niepełnosprawnością był zorganizowany z inicjatywy Pani Doroty Krakowskiej Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tarnowie, która skupiła w owocnej współpracy dziesięć jednostek działających na rzecz tej grupy społecznej. Bardzo wszystkim dziękujemy za zaangażowanie i ogromny wkład pracy w organizację obchodów tego święta.

Zachęcamy do oglądnięcia zdjęć tutaj.

 
 

07.05.2013

GODNOŚĆ OSÓB Z NIEPEŁNĄ SPRAWNOŚCIĄ  
       

Plener, uroczysta Msza święta, Marsz Godności, spotkanie z Prezydentem Miasta Tarnowa oraz happening na płycie tarnowskiego rynku – tak wyglądał drugi dzień obchodów Tygodnia Godności Osób z Niepełnosprawnością.

Drugi i ostatni dzień pleneru „Pod niebem Tarnowa” zorganizowanego przez Warsztat Terapii Zajęciowej z ulicy Klikowskiej pozwolił na dokończenie prac uczestników, którzy przybyli na to wydarzenie z terenu miasta i powiatu. Postało kilkadziesiąt prac, które będzie można oglądać na wystawie w Galerii Aniołowo od 17 maja br.

Podczas Mszy św. pod przewodnictwem ks. Tadeusza Bańkowskiego COr, diecezjalnego duszpasterza osób niewidomych osoby z ograniczoną sprawnością, ich rodzice, opiekunowie i przyjaciele modlili się wyrażając wdzięczność za dar osób niepełnosprawnych. Kaznodzieja podkreślił, że te osoby są niezmiernie potrzebne po to, aby świat dzięki nim stawał się lepszym. Za Janem Pawłem II dodał, że „osoba niepełnosprawna – mimo wszelkich ograniczeń i cierpień, jakie są jej udziałem – każe nam pochylić się z szacunkiem i mądrością nad tajemnicą człowieka. Im bardziej bowiem zagłębiamy się w mroczne i nieznane obszary ludzkiej rzeczywistości, tym lepiej rozumiemy, że właśnie w sytuacjach najtrudniejszych i najbardziej niepokojących ujawnia się godność i wielkość ludzkiej istoty. Zranione człowieczeństwo osoby niepełnosprawnej jest dla nas wyzwaniem, aby dostrzec, zaakceptować i ukazywać w każdym z tych naszych braci i sióstr niezrównaną wartość ludzkiej istoty,
którą Bóg stworzył po to, aby była synem w Synu”.

Spod kościoła księży filipinów wyruszył w stronę rynku Marsz Godności, w którym wzięły udział władze miasta oraz osoby niepełnosprawne z rodzicami i opiekunami. Niesiono transparenty z różnymi napisami, np. godność to rozwój, edukacja, praca, integracja. Celem marszu było uświadomienie, że osoby niepełnosprawne mają swoje prawa, potrzeby, pragną szacunku oraz tak samo myślą, czują i kochają jak osoby pełnosprawne.

Kulminacyjnym punktem tego dnia był happening Wojtka Klicha oraz spotkanie z Prezydentem Miasta Tarnowa panem Ryszardem Ścigałą.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego dni tutaj.

 
 

02.05.2013

OJCIEC SUPERBOHATERA  
       

Zakończyła się kampania pozyskiwania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych na rzecz organizacji pożytku publicznego, w tym na rzecz Fundacji Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji. W tym roku główną postacią kampanii informacyjnej Fundacji REPI był Superprocent – postać stworzona przez pana Krzysztofa Kudrańskiego.

Krzysztof Kudrański, plastyk, grafik, pedagog mówi, że zastanawiał się z koleżankami i kolegami w pracy oraz znajomymi profesjonalnie zajmującymi się reklamą nad formą kampanii. Wszyscy byli zgodni, że spoty reklamowe które znamy są do siebie bardzo podobne. Operują podobnymi schematami, są smutne, ponure, często bazują na epatowaniu ludzkim nieszczęściem. Oczywiście takich trudnych czy wręcz tragicznych sytuacji nie brakuje, to są fakty. Jednak gdy zebrać wszystkie te problemy to powstaje jedna wielka ściana płaczu. Gdy człowiek staje przed taką ścianą, nagle opadają mu ręce i nie wie jak się zachować co zrobić aby poprawić los i sytuację tych wszystkich potrzebujących? Zadaje sobie pytanie co ja sam mogę zrobić w tym morzu potrzeb? Krzysztof Kudrański pomyślał, aby odwrócić nieco rolę i ukazać każdego człowieka dobrej woli jako głównego bohatera który ma jednak coś dobrego do zaoferowania. „Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi" - powiedział Jan Paweł II i tutaj przyszedł mi pomysł na superbohatera. Fikcyjnego bohatera filmów, książek i komiksów zwalczającego szeroko pojęte zło. Superbohaterami mogą być wszyscy ludzie. Superbohaterowie ukrywają swoją tożsamość, gdy są w cywilu. Stąd ten kostium. Przy dyskusji na nazwę superbohatera pamiętam że pomysł poddał mi prof. Adam Solak. I tak narodził się SUPERPROCENT który sam decyduje kiedy i komu może pomóc. Zresztą kapitalnie oddali tę sytuację autorzy nagrodzonych prac na komiks o Superprocencie.

Tworzenie postaci i plakatów zajęło dosyć sporo czasu – przekonuje Krzysztof Kudrański. Nie będę mówił dokładnie ile godzin czy dni. Bardzo dużo w ostatecznej realizacji projektu pomógł mi mój syn Mateusz który jest wielkim sympatykiem WTZJP2 i to jemu również zawdzięczamy ostateczny wygląd Superprocenta i kampanii 1%.

Na pytanie kto może świecić przykładem i czy Superprocent jest w każdym z nas, autor projektu odpowiada twierdząco dodając, że każdy kto zdecyduje się na podjęcie decyzji i przekazanie 1% na rzecz organizacji pożytku publicznego. Liczę na to że Superprocenci wybiorą nasz Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II, bo warto!!! A dlaczego warto? Niech zapoznają się z naszą oficjalną stroną a także niech zostaną naszymi przyjaciółmi na stronie Facebook, będą na bieżąco informowani co i kiedy ciekawego dzieje się u nas oraz jak przebiega rehabilitacja naszych podopiecznych.

W naszym konkretnym przypadku czyli WTZJP2 1% przede wszystkim umożliwi i wzbogaci formy rehabilitacji naszych podopiecznych z niepełnosprawnością intelektualną, planujemy zakup samochodu. Nasz Warsztat jest postrzegany jako jeden z najlepszy w regionie i kraju, a to wymaga ogromnych nakładów finansowych. Chociażby wydatki związane z udziałem podopiecznych w zawodach, konkursach, przeglądach. Na razie z części musimy rezygnować ze względu na brak wystarczającej ilości pieniędzy.

Gdy przyjrzymy się plakatowi może nas zastanowić tło. Krzysztof Kudrański wyraża nadzieję, że przekaz jest czytelny, pokazuje że każdy Superprocent może przychylić nieba będącym w potrzebie, konstelacje gwiazd układają się w piktogramy przykładowych grup będących w potrzebie, a kometa? Wraz z początkiem naszej kampanii w stronę Słońca zmierza kometa C/2012 S1. Jesienią będzie ona widoczna gołym okiem - osiągnie wtedy jasność porównywalną z Księżycem i będzie można ją obserwować nawet w dzień. Mam nadzieję że będzie przyświecać idei naszej kampanii i Superprocentom – dodaje Kudrański.

Trwają aktualnie prace nad projektami spotów reklamowych do radia i telewizji. Szczegółów nie mogę zdradzić ale są już konkretne pomysły. Chętnych zapraszamy do twórczej współpracy.

 
 

24.04.2013

TYDZIEŃ GODNOŚCI OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ – ZAPOWIEDŹ  
       

W dniach od 6 do 11 maja 2013 roku w Tarnowie obchodzony będzie Tydzień Godności Osób z Niepełnosprawnością.

Celem przedsięwzięcia jest integracja środowiska osób niepełnosprawnych, w szczególności osób z niepełnosprawnością intelektualną z osobami w pełni sprawnymi, uwrażliwienie społeczeństwa na potrzeby drugiego człowieka oraz przeprowadzenie kampanii promocyjno-informacyjnej na rzecz równości szans i przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu tej grupy mieszkańców Tarnowa. Celem obchodów Tygodnia Godności Osób z Niepełnosprawnością jest także kształtowanie opinii społecznej w kierunku akceptacji osób z niepełnosprawnością, prezentacja ich osiągnięć w różnych dziedzinach artystycznych, a także zwrócenie uwagi na bariery – edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne, kulturalne a przede wszystkim mentalne, które uniemożliwiają im prowadzenie życia zbliżonego do normalności. 

Inspiracją do uroczystych obchodów Tygodnia Godności Osób z Niepełnosprawnością jest Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną obchodzony w Polsce oficjalnie 5 maja. Data ta wiąże się również z obchodzonym w tym dniu Europejskim Dniem Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Podwójne święto jest okazją do dyskusji o sytuacji osób niepełnosprawnych w Polsce i pokazania barier, z którymi wciąż się borykają.

Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II oraz Fundacja REPI zapraszają do udziału w całości odchodów święta, a w szczególności na Dni Otwartych Drzwi Warsztatu 8-9 maja w godz. 9-13 oraz na występ Zespołu integracyjnego „Albatros” 11 maja w Parku Strzeleckim.

Pełny program obchodów Tygodnia Godności Osób z Niepełnosprawnością znajdą państwo tutaj.
 
 

31.03.2013

ŻYCZENIA WIELKANOCNE

 
       
 
 

23.03.2013

ZNÓW ZWYCIĘŻYLIŚMY  
       

Miło nam poinformować, że po raz kolejny w wigilię Niedzieli Palmowej Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II zdobył III miejsce podczas XXIV Regionalnego Konkursu na pisankę ludową i plastykę obrzędową związaną z okresem Wielkanocy w kategorii stół wielkanocny - dorośli twórcy ludowi.

Nagroda pieniężna za zajęcie III miejsca w wysokości 100 zł zostanie przeznaczona na rehabilitację społeczną uczestników.

Warsztat wystawił dzieła wykonane przez uczestników w pracowni biżuterii artystycznej i pracowni kartek okolicznościowych przy pomocy terapeutek Marty Łąk i Stefanii Mazur. Gratulujemy i dziękujemy uczestnikom i terapeutkom za przygotowanie prac. Warsztat startował w konkursie już po raz szósty i zawsze zajmował miejsce na podium.

Organizatorem konkursu jest Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączy - Biuro Organizacyjne w Tarnowie.

 

25.02.2013

SUPERKONKURS ROZSTRZYGNIĘTY  
       

Otrzymaliśmy dużo ciekawych komiksów, jeden scenariusz na komiks, jeden wiersz i kilkanaście opowiadań. Jury stanęło przed naprawdę trudnym wyborem. Uznanie jury wzbudził wysoki poziom techniczno-artystyczny prac oraz duża pomysłowość i kreatywność twórców. Liczył się jednak efekt merytoryczny zgodny z celem konkursu i jego przesłaniem, jakość wykonania, pomysłowość, kreatywność i oryginalność prac.

Nad poziomem artystycznym i merytorycznym czuwali graficy, plastycy, poloniści oraz sam SUPERPROCENT!
Chylimy czoła przed najlepszymi!

A oto wyniki konkursu:

Nagrody dla kategorii uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów
i dorosłych

I. miejsce: Sylwester Solak - nagroda 500 zł

II. miejsce: Szczepan Atroszko - nagroda 300 zł

 

III. miejsce: Krzysztof Brynecki - nagroda 200 zł

 

Wyróżnienie: Jakub Grochola i Michał Chojnacki - nagroda 200 zł

 

Nagrody dla kategorii uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów
i dorosłych

I. miejsce:
Aleksandra Pochroń
- nagroda 300 zł

Wyróżnienia:
Aleksandra Chrupek - nagroda 100 zł
Magdalena Matłaszek - nagroda 100 zł

Patronami konkursu są Władysław Kosiniak-Kamysz Minister Pracy i Polityki Społecznej, prof. zw. dr hab. Bożena Muchacka Kierownik Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Roman Ciepiela Wicemarszałek Województwa Małopolskiego.

Konkurs skierowany był do miłośników komiksu, sztuk plastycznych, literatury oraz wszystkich, którym umiejętność zrozumienia innych ludzi i zwierząt oraz zdolność współodczuwania z nimi ich uczuć i emocji nie jest obca i obojętna. Celem Konkursu jest popularyzacja w społeczeństwie przekazywania równowartości 1% kwoty podatku dochodowego od osób fizycznych z rocznego rozliczenia podatkowego na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz wyróżnionym. Dziękujemy wszystkim pozostałym za zaangażowanie oraz udział w naszym konkursie.

Zapraszamy do udziału w kolejnym wydaniu konkursu, które zostanie ogłoszone jesienią 2013 r.

 
 

18.02.2013

WIELKANOCNE OZDOBY  
       

W Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II trwają intensywne przygotowania do kiermaszy wielkanocnych. Uczestnicy z pięciu pracowni „produkcyjnych” w pocie czoła i z uśmiechem na ustach przygotowują dla Państwa ozdoby na ten czas.

Będą mogli Państwo zakupić drewniane, papierowe oraz metalowe kurki, jajka, zajączki, stroiki. Wszystkie elementy będą jedyne i niepowtarzalne, każda praca będzie wykonana ręcznie. Większość prac to prawdziwe arcydzieła, których wartość jest znacznie wyższa niż cena ich sprzedaży. Uczestnicy stosują różne techniki pracy, aby każdy klient mógł znaleźć dla siebie coś atrakcyjnego oraz zakupić coś dla przyjaciół.

Prace będzie można kupić przy ulicy Hodowlanej w siedzibie Warsztatu i w Hali bazar, w ZUSie oraz Delikatesach Alma.

Tutaj mogą Państwo obejrzeć przykładowe prace. Więcej znajdą Państwo na naszym profilu na Facebooku.

 
 

15.01.2013

WIĘCEJ CZASU NA NADESŁANIE PRAC  
       

"Fundacja REPI przedłużyła do 08 lutego 2013 r. termin składania prac w konkursie na komiks lub opowiadanie pt. „Zaświeć przykładem i użyj swojej super-empatii”.

Powodem zmiany terminu jest duże zainteresowanie udziałem w Konkursie oraz prośby o zmianę terminu ze względu na wyjazdy w czasie ferii zimowych.

Zatem do 8 lutego :)

 
 

24.12.2012

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE I NOWOROCZNE

 
       
 
 

29.11.2012

ANDRZEJKI Z UDZIAŁEM GOŚCI Z ZNSS TARNOSPIN  
       

Andrzejkowe wróżby przetrwały do dziś i cieszą się niesłabnącą popularnością. Można się było o tym przekonać pod koniec listopada w Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II prowadzonym przez nasze Fundację REPI.

W tym roku cieszyliśmy się obecnością gości - uczniów i nauczycieli Zespołu Niepublicznych Szkół Specjalnych przy ulicy Okrężnej 4a w Tarnowie, którzy przynieśli upieczone przez siebie przepyszne ciasteczka.

Gości przywitaliśmy sztuką „Dotyk dobroci”. Spektakl został przyjęty brawami.

W czasie zabawy andrzejkowej odbyły się wróżby. Nie obyło się bez lania wosku na zimną wodę przez klucz. Inną znaną wróżbą andrzejkową było ustawianie butów gęsiego jeden za drugim. Nie zabrakło wspaniałych tańców i słodkiego poczęstunku.

 

20.11.2012

KONKURS – DO WYGRANIA 3000 zł  
       

"Zaświeć przykładem i użyj swojej super-empatii!!!" to temat konkursu na komiks lub opowiadanie, który ogłasza Fundacja REPI. Jest skierowany do miłośników komiksu, sztuk plastycznych, literatury oraz wszystkich, którym umiejętność zrozumienia innych ludzi i zwierząt oraz zdolność współodczuwania z nimi ich uczuć i emocji nie jest obca i obojętna.

Celem Konkursu jest popularyzacja w społeczeństwie przekazywania równowartości 1% kwoty podatku dochodowego od osób fizycznych z rocznego rozliczenia podatkowego na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Warunkiem dopuszczenia pracy do oceny przez Jury jest uwzględnienie w komiksie, scenariuszu czy opowiadaniu bohatera - Superprocenta.

Czekamy na Państwa prace do 20 stycznia 2013 r.

Regulamin Konkursu można pobrać TUTAJ.

 
 

15.11.2012

UDANY MITYNG – SZEŚĆ MEDALI DLA NAS  
       

Łzy szczęścia i smutku lały się z oczu uczestników, opiekunów i kibiców II Ogólnopolskiego Mityngu Pływackiego Osób z Niepełną Sprawnością. W czwartek, 15 listopada 2012 r. Fundacja REPI oraz Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie zorganizowały po raz drugi zawody pływackie. Sportowcy naszego Warsztatu zdobyli sześć medali – niestety żaden z nich nie był z najbardziej pożądanego kruszcu.

Celem Mityngu było propagowanie aktywnego stylu życia, w tym pływania jako doskonałej formy terapii i rekreacji oraz prezentacja umiejętności osób z niepełną sprawnością intelektualną wśród ogółu społeczeństwa.

Imprezę sportową rozpoczęto uroczyście i dostojnie. Wprowadzono i powieszono flagę Mityngu oraz wysłuchano hymn. Rywalizacja byłą zacięta i nader ekscytująca. Niektórzy przegrywali wyścigi o zaledwie sekundę, inni znacznie dystansowali konkurentów. Wszyscy walczyli zgodnie z duchem fair play.

W Mityngu udział wzięło 76-ciu zawodników z 14 ośrodków zajmujących się terapią i rehabilitacją osób z ograniczoną sprawnością. Rozegrano 15 biegów stylem grzbietowym i dowolnym na dystansach 25 i 50 metrów oraz sztafetę 3x25 m. Nie zabrakło konkurencji dla terapeutów, która wzbudziła ogromne emocje.

Za udział w Mityngu, w zależności od osiągniętych wyników, wręczane były: puchar, statuetka, medal, dyplom i upominek. Nagrody ufundowali Fundacja REPI oraz Pan Ryszard Ścigała Prezydent Miasta Tarnowa. Zwycięzców dekorowali Pan Ryszard Kacer Prezes Olimpiad Specjalnych Małopolska, Pani Anna Czarnik reprezentująca Prezydenta Miasta Tarnowa oraz Pani Jolanta Jasińska z PWSZ.

Nie udałoby się tak sprawnie przeprowadzić Mityngu, bez pomocy i współpracy 18-tu studentek i studentów Zakładu Fizjoterapii Instytutu Zdrowia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie oraz ich opiekunki Pani mgr Jolanty Jasińskiej. Dziękujemy za doskonałą wspólną zabawę i za pomoc w przywiezieniu sportowców. Dziękujemy także Panu doc. dr hab. Januszowi Orzechowi za życzliwość.

Nie obyło się bez niespodzianek. Trzy drużyny jadące koleją z Krakowa utknęły zaledwie 13 km od miejsca zawodów. Pech chciał, że zerwaniu uległa sieć trakcyjna. Jednak ta nieduża odległość spowodowała konieczność opóźnienia otwarcia Mityngu.

Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II z ul. Hodowlanej 6 w Tarnowie zajmuje się terapią i rehabilitacją społeczną i zawodową osób z ograniczoną sprawnością intelektualną oraz sprzężoną. Wesprzeć jego działania można przekazując 1% podatku KRS 0000340823.

Ostateczne wyniki rywalizacji w poszczególnych kategoriach z podaniem uzyskanego czasu przedstawiają się następująco:

Styl grzbietowy – 25 m – mężczyźni

 1. Dominik Lelek – 0:26:59 – SOSW nr 4 Kraków
 2. Grzegorz Lawrenz – 0:34:12 – WTZ SOSW Tarnów
 3. Szymon Szymendera – 0:37:78 – WTZ Emaus Kraków

Styl grzbietowy – 25 m – kobiety

 1. Katarzyna Szostek – 0:42:34 – WTZ Emaus Kraków
 2. Karolina Nowotarska – 0:47:50 – WTZ Emaus Kraków
 3. Karina Błaszczyk – 0:54:03 – ŚDS ul. Kolejowa Kraków

Styl grzbietowy – 50 m – kobiety

 1. Katarzyna Mikoś – 1:22:00 – DPS Sióstr Miłosierdzia Tarnów
 2. Jadwiga Halik – 1:22:56 – DPS Sióstr Miłosierdzia Tarnów
 3. Karolina Morys – 1:49:47 – DPS Sióstr Miłosierdzia Tarnów

Styl dowolny – 25 metrów – mężczyźni

 1. Patryk Tomczyk – 0:18:00 – SOSW nr 4 Kraków
 2. Kamil Cedrowski – 0:18:28 – WTZ JP2 Tarnów
 3. Mikołaj Kęskiewicz – 0:23:56 – WTZ Dobra Nadzieja Kraków

Styl dowolny – 25 m – mężczyźni

 1. Adrian Kaleta – 0:24:19 – WTZ MADA Nowy Sącz
 2. Dominik Walczak – 0:25:19 – WTZ Dobra Nadzieja Kraków
 3. Paweł Cholewa – 0:27:35 – WTZ PSOUU Tarnów

Styl dowolny – 25 m – mężczyźni

 1. Dariusz Plewa – 0:22:22 – WTZ Dobra Nadzieja Kraków
 2. Edward Lusztyn – 0:24:56 – WTZ JP2 Tarnów
 3. Kamil Linczowski – 0:24:88 – WTZ Dobra Nadzieja Kraków

Styl dowolny – 25 m – mężczyźni

 1. Michał Gacek – 0:32:94 – ŚDS W Krakowie
 2. Maciej Ciech – 0:33:02 – SOSW Tarnów
 3. Adrian Buchacz – 0:57:00 – WTZ JP2 Tarnów

Styl dowolny – 25 m – kobiety

 1. Magdalena Ciury – 0:28:75 – WTZ Emaus Kraków
 2. Karolina Gumowska – 0:32:19 – WTZ Dobra Nadzieja Kraków
 3. Magdalena Gardaś – 0:40:18 – WTZ PSOUU Tarnów

Styl dowolny – 25 m – kobiety

 1. Bernadeta Starzyk – 0:30:62 – DPS Sióstr Miłosierdzia Tarnów
 2. Marta Wiekiera – 0:43:97 – ŚDS Ognisko Kraków
 3. Monika Rasińska – 0:51:12 – WTZ JP2 Tarnów

Styl dowolny – 25 m – kobiety

 1. Stanisława Kozera – 0:36:47 – ŚDS Ognisko Kraków
 2. Anna Wygrzywalska – 0:44:34 – SOSW Tarnów
 3. Agnieszka Stelmach – 0:49:85 – WTZ Dębica

Styl dowolny – 50 m – mężczyźni

 1. Mikołaj Witkowski – 0:38:28 – ZSS nr 4 Kraków
 2. Andrzej Lelek – 0:46:25 – SOSW nr 4 Kraków
 3. Paweł Fedor – 1:26:50 – WTZ PSOUU Tarnów

Styl dowolny – 50 m – kobiety

 1. Joanna Kot – 0:37:88 – SOSW Tarnów
 2. Łarisa Myczkowska – 0:53:38 – ZSS nr 4 Kraków

Sztafeta – 3 x 12,5 m

 1. WTZ w Dębicy – 0:34:15
 2. WTZ JP2 Tarnów – 0:35:19
 3. WTZ PSOUU Tarnów – 0:37:94

Styl dowolny – 25 m – panie terapeutki

 1. Sylwia Jurkiewicz-Kosińska – 0:19:53 – ZSS nr 4 Kraków
 2. Jolanta Barańska – 0:27:69 – ŚDS Ognisko Kraków
 3. Marta Łąk – 0:59:15 – WTZ JP2 Tarnów

Styl dowolny – 25 m – panowie terapeuci

 1. Łukasz Józkowicz – 0:14:97 – ZSS nr 4 Kraków
 2. Andrzej Pacholarz – 0:18:03 – SOSW nr 4 Kraków
 3. Paweł Paduchowicz – 0:20:72 – WTZ Dębica

Serdecznie zapraszamy za rok!!!

Media o Mityngu:

 

 
 

06.11.2012

GOŚCIE WARSZTATU I FUNDACJI O KORCZAKU  
       Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II i Fundacja REPI z przyjaciółmi i współpracownikami organizując konferencje naukowe uzupełniają niszę rynkową, której nie może wypełnić ciągle nie powstająca Akademia Tarnowska. W Roku Korczaka „Staremu Doktorowi” została poświęcona debata naukowa.

 

Instytucje te zorganizowały już piątą tego typu ucztę intelektualną dla mieszkańców Tarnowa i nie tylko. „Lekarz-pedagog-obywatel. Janusz Korczak: wczoraj i dziś” to temat Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej, w której udział wzięło 14 profesorów, w tym trzech rektorów uczelni oraz 55 doktorów habilitowanych, doktorów, magistrów, licencjatów i zainteresowanych tematyką wychowania w duchu „Starego Doktora”. Na Konferencję przybyli goście z Rzeszowa, Krakowa, Lublina, Tarnobrzegu, Warszawy, Brzeska, Dębicy, Bochni, Nowego Sącza i innych miast.

Wychowawcze idee i metody działań Janusza Korczaka są wciąż aktualne i niosą ogromną wartość, trzeba je tylko na nowo odczytywać i interpretować – to konkluzja Konferencji. W programie spotkania były nie tylko specjalistyczne wykłady poświęcone wychowaniu przez sztukę, potrzebie współpracy czy wprost – inspiracjom korczakowskimi propozycjami budowania odpowiedzialnych postaw dzieci i młodzieży, ale także interdyscyplinarna dyskusja, podczas której uczestnicy konferencji mieli możliwość podzielenia się własnymi refleksjami na temat wartości przesłania „Starego Doktora”.

Przemiłym dodatkiem był koncert „Łączenie kultur” oraz sztuka „Kopciuszek – nieco inaczej” wystawiony przez „Teatr życie” uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II.

Organizację Konferencji korczakowskiej wsparli: Dziekan Wydziału Pedagogiczno-Artystyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego, Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, MCDN Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Tarnowie, Instytut Pedagogiki WZNoS Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II, Starosta Tarnowski, Prezydent Miasta Tarnowa oraz Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie.

Tematy poprzednich Konferencji to „Wychowanie w kształtowaniu etosu regionalnego”, „Nauczyciel w społecznej animacji osób z niepełną sprawnością”, „Edukacja – prawo – praca w życiu osób niepełnosprawnych”, „Praca w przestrzeni życia osób niepełnosprawnych”.

Galerię zdjęć z Konferencji znajdą Państwo tutaj

Media o Konferencji:

 
 

17.10.2012

PROGRAM KONFERENCJI KORCZAKOWSKIEJ  
       

 

Organizatorzy Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej serdecznie zapraszają do wzięcia w niej udziału wszystkich, którym wychowanie dzieci i młodzieży jest bliskie. W Roku Korczakowskim 5. Konferencja organizowana przez Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II będzie nosiła tytuł "Lekarz-pedagog-obywatel. Janusz Korczak: wczoraj i dziś".

PROGRAM KONFERENCJI

9:30Otwarcie Konferencji
Rafał BALAWEJDER Dyrektor Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie
Ryszard ŚCIGAŁA Prezydent Miasta Tarnowa

10:00 Prof. dr hab. Bożena MUCHACKA
Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
Wychowawcze inspiracje Janusza Korczaka

10:30Prof. dr hab. Janusz KIRENKO
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Prof. dr hab. Marta UBERMAN
Uniwersytet Rzeszowski
Sztuka w kreowaniu życia dziecka niepełnosprawnego

11:15Dyskusja przy kawie

11:45 Prof. dr hab. Kinga ŁAPOT-DZIERWA
Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
Dziecko w świecie sztuki = dziecko w świecie wartości

12:15mgr Anna CZECH
Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. św. Łukasza w Tarnowie
Lekarz-człowiek - w dzisiejszych czasach postawa w najtrudniejszych sytuacjach

12:30Chór Mieszany EDUCATUS oraz Smyczkowa Orkiestra Kameralna Uniwersytetu Pedagogicznego
im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
Koncert "Łączenie Kultur"
Prof. dr hab. Adam KORZENIOWSKI - dyrygent
Małgorzata TĘCZYŃSKA-KĘSKA - współpraca

13:45Dyskusja tematyczna - Wobec współczesnych ślepców
Moderator: prof. dr hab. Adam SOLAK
Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
W dyskusji udział biorą:
prof. dr hab. Iwona CZAJA-CHUDYBA
mgr Stanisław GAŁA
prof. dr hab. Edmund JUŚKO
prof. dr hab. Janusz MIĄSO
mgr Dorota SKRZYNIARZ
dr Barbara WOLNY

14:45mgr Tomasz E. WARDZAŁA
Doktorant Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
Henryk Goldszmit - Potrzeba współpracy

15:00Aniołki Lolka - Teatr Życie Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie
"Kopciuszek - nieco inaczej"

15:30Podsumowanie

IMPREZA TOWARZYSZĄCA

Kiermasz prac uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II

MIEJSCE
Aula ODN w Tarnowie
ul. Nowy Świat 30

ZGŁOSZENIA PROSIMY PRZYSŁAĆ DO DNIA 29 października 2012 r.
na adres e-mail: biuro@wtzjp2.pl
Każda osoba otrzyma e-maila zwrotnego z informacją o przyjęciu zgłoszenia lub jego odrzuceniu
ze względu na brak miejsc.

DANE TELEADRESOWE
tel. 14 627 35 03 .
www.repi.pl
www.wtzjp2.pl
biuro@wtzjp2.pl

 
 

11.10.2012

URODZINY NA JASNEJ GÓRZE  
       

Drugi dzień obchodów 6. urodzin Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie odbył się na Jasnej Górze. Wyjazd był połączony z XII Pielgrzymką Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.

Niemal w środku nocy, o piątej rano wyjechaliśmy spod Warsztatu w kierunku Jasnej Góry. O dziwo uczestnikom nie chciało się spać. W drodze odmówiliśmy litanię do bł. Jana Pawła II oraz modlitwę różańcową. Paciorki przesuwaliśmy na dwóch różańcach, które otrzymaliśmy od naszego patrona Jana Pawła II.

Uczestniczyliśmy we Mszy św. odprawionej przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. Złożyliśmy jej nasze wyrazy wdzięczności za opiekę podczas sześciu lat istnienia oraz poprosiliśmy o błogosławieństwo na następne lata działalności. Modliliśmy się za uczestników, rodziców i pracowników Warsztatu.

W drodze powrotnej odwiedziliśmy Sosnowieckie Centrum Sztuki – Zamek Sielicki, w którym oglądnęliśmy wystawę Sosnowieckie Sacrum – Judaizm. Nasz Patron był orędownikiem wzajemnego poznawania się i szukania tego co łączy, był zwolennikiem ekumenizmu. Dlatego idąc za jego przykładem poznawaliśmy kulturę i religię naszych starszych braci w wierze.

Koszty udziału w pielgrzymce w sfinansowano z przychodów uzyskanych ze sprzedaży prac uczestników.

Tutaj mogą zobaczyć Państwo zdjęcia z tego wydarzenia.

 
 

03.10.2012

WARSZTAT MA NOWE WYPOSAŻENIE  
       

Warsztat wzbogacił się o nowe, profesjonalne wyposażenie, które pomoże jego podopiecznym skuteczniej się rehabilitować.

Zakupiono tablicę multimedialną, bieżnię, urządzenie do wzmacniania mięśni i spalania tkanki tłuszczowej Orbipower, kije do nornic walking, steppery, wibratory logopedyczne, walizkę logopedyczną oraz program do stymulacji narządów artykulacyjnych.

Zakupy były możliwe dzięki Telewizji Polskiej S. A., która sfinansowała zakupy. Bardzo dziękujemy!

 
 

30.09.2012

WYSZLI WYSOKO PO MEDALE  
       

W dniu 30 września 2012 r. na na ściance wspinaczkowej LaRoca odbyły się zawody, które zorganizowali Fundacja REPI, Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II oraz La Roca Team.
Patronat Honorowy nad zawodami objął Pan Ryszard Ścigała Prezydent Miasta Tarnowa.
Do udziału w zawodach zostali zaproszeni uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów pomocy społecznej i domów pomocy społecznej z całej Polski. Zawody cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Rywalizacja odbyła się w 4 kategoriach wiekowych: do 24 roku życia, 25-27 lat, 28-30 lat oraz powyżej 30 roku życia. Wspaniała atmosfera jaka nam towarzyszyła pozostanie na długo w naszej pamięci.

Trzech uczestników naszego Warsztatu stanęło na podium. W kategorii do 24 r. ż. brązowy medal zdobył Ernest Zbylut. Złoty medal wywalczył dla nas Kamil Cedrowski, który okazał się najlepszy w kategorii 28-30 lat. Srebro dla naszego Warsztatu zdobył Sławomir Kantor w kategorii powyżej 30 r. ż. Gratulacje kierujemy także w stronę naszej uczestniczki Magdaleny Guzik, która odważyła się po raz pierwszy wystąpić w tych zawodach.

Terapeuci także zdecydowali się podjąć wyzwanie i wspiąć się na 8-metrową ściankę.

Zdobyte przez naszych uczestników trofea to duży sukces dla Warsztatu, gdyż konkurencja w zawodach była bardzo silna. Dzięki systematycznym treningom wysiłkowym jakie uczestnicy wykonują w pracowni rehabilitacji układu ruchu wyniki uzyskiwane przez nich są coraz lepsze.

Fundatorem nagród była Fundacja REPI oraz Urząd Miasta Tarnowa.

WYNIKI:

Kategoria do 24 r. ż.

 1. Adrian Kaleta
 2. Marek Cichoń
 3. Ernest Zbylut

Kategoria 25-27 lat

 1. Andrzej Piskorz
 2. Damian Kowalczyk
 3. Artur Jaroszek

Kategoria 28-30 lat

 1. Kamil Cedrowski
 2. Grzegorz Lawrens
 3. Dariusz Potoniec

Kategoria powyżej 30 r. ż

 1. Grzegorz Łyduch
 2. Sławomir Kantor
 3. Małgorzata Burkowicz

Kategoria terapeutów

 1. Jan Reszkiewicz
 2. Mirosław Szewczyk
 3. Józef Ostałowski

Gratulujemy wszystkim uczestnikom, którzy wywalczyli miejsca na podium. Pozostałym życzymy powodzenia na kolejnych zawodach.

Wszystkim przybyłym dziękujemy za wspaniały doping.

Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z Zawodów. Wystarczy kliknąć TUTAJ
 
 

26.09.2012

KONFERENCJA KORCZAKOWSKA – ZAPROSZENIE  
       

 

Piąta Ogólnopolska Konferencja Naukowa organizowana przez Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II będzie poświęcona Januszowi Korczakowi.

W siedemdziesiątą rocznicę śmierci pedagoga Sejm RP uchwałą z 16 września 2011 r. oddając hołd temu wybitnemu człowiekowi ustanowił rok 2012 Rokiem Janusz Korczaka. Fundacja REPI wraz z Warsztatem kontynuując zwyczaj organizowania Konferencji Naukowych w Tarnowie podjęła inspirację Sejmu proponując następujący temat debaty naukowej: „Lekarz-pedagog-obywatel. Janusz Korczak: wczoraj i dziś”.

Do współorganizacji Konferencji zaproszono następujące, wybitne jednostki naukowe z Polski:

 • Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie,
 • Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie,
 • Wydział Pedagogiczno-Artystyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego,
 • Wydział Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie,
 • Instytut Pedagogiki WZNoS KUL JPII.

W skład Komitetu Naukowego Konferencji weszli:

 • Prof. zw. dr hab. Jadwiga BIŃCZYCKA,
 • Prof. dr hab. Stanisław CHROBAK,
 • Prof. dr hab. Iwona CZAJA-CHUDYBA,
 • Prof. zw. dr hab. Danuta GIELAROWSKA,
 • Prof. dr hab. Edmund JUŚKO,
 • Prof. zw. dr hab. Bożena MUCHACKA,
 • Prof. dr hab. Ryszard PĘCZKOWSKI,
 • Prof. zw. dr hab. Barbara SMOLIŃSKA-THEISS,
 • Prof. dr hab. Adam SOLAK,
 • Prof. dr hab. Zofia SZAROTA.

Patronatem honorowym Konferencję objęli:

 • Prof. dr hab. Aleksander BOBKO Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego,
 • Roman CIEPIELA Wicemarszałek Województwa Małopolskiego,
 • Prof. dr hab. Stanisław DZIEKOŃSKI Rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie,
 • Bp Andrzej JEŻ Ordynariusz tarnowski,
 • Mieczysław KRAS Starosta tarnowski,
 • Marek MICHALAK Rzecznik Praw Dziecka,
 • Ryszard ŚCIGAŁA Prezydent Miasta Tarnowa ,
 • Prof. dr hab. Michał ŚLIWA Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie,
 • Bogdan ZDROJEWSKI Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W dniu 6 listopada 2012 r. miejscem obrad będzie Aula ODN w Tarnowie przy ul. Nowy Świat 30.

Prelegentami będą m. in.:

 • Prof. dr hab. Janusz KIRENKO,
 • Prof. dr hab. Bożena MUCHACKA,
 • Prof. dr hab. Zofia SZAROTA,
 • Prof. dr hab. Marta UBERMAN.

Imprezy towarzyszące to:

 • Kiermasz prac uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II,
 • Wystawa „Dekalog”.

ZGŁOSZENIE UDZIAŁU w Konferencji powinno zostać wysłane do 15 października 2012 r. drogą elektroniczną na adres e-mail biuro@wtzjp2.pl i powinno zawierać: imię, nazwisko, miejsce pracy i oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych: Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w zgłoszeniu udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej dla potrzeb organizacji ww. Konferencji zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.06.97 (Dz. U. z 1997 r. nr 133, poz. 883 ze zm.).

Każda osoba otrzyma potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia lub jego odrzucenia w zależności od ilości wolnych miejsc.

Zapraszamy osoby chętne do opublikowania swoich prac mieszczących się w obszarze tematycznym Konferencji do zapoznania się z normami wydawniczymi. Na teksty czekamy do 31 stycznia 2013 r. Normy wydawnicze znajdą Państwo TUTAJ.

Poprzednie Konferencje organizowane przez Warsztat dotyczyły następujących zagadnień:
2011 r. – „Wychowanie w kształtowaniu etosu regionalnego”,
2010 r. – „Nauczyciel w społecznej animacji osób z niepełną sprawnością”,
2008 r. – „Edukacja – prawo – praca w życiu osób niepełnosprawnych”,
2007 r. – „Praca w przestrzeni życia osób niepełnosprawnych”.

 
 

03.09.2012

ZAPRASZAMY NA II MITYNG PŁYWACKI  
       

Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II i Fundacja REPI zapraszają na II Mityng Pływacki Osób z Niepełną Sprawnością.

Celem Mityngu jest Propagowanie aktywnego stylu życia, w tym pływania jako doskonałej formy terapii i rekreacji oraz prezentacja umiejętności osób z niepełną sprawnością intelektualną wśród ogółu społeczeństwa.

Zawody rozpoczną będą miały miejsce w Miejskim Domu Sportu w Tarnowie przy ul. Traugutta 5a. Rozpoczną się o godz. 10:00 i potrwają do godz. 14:00.

Patronat Honorowy nad Mityngiem objął Pan Ryszard Ścigała Prezydent Miasta Tarnowa.

Wszelkich informacji udziela organizator pod adresem e-mail mityng.plywacki.wtzjp2@interia.pl i nr tel. 14 627 35 03.

Regulamin i kartę zgłoszeniową można pobrać tutaj:

Mityng Pływacki 2012 - Regulamin

Mityng Pływacki 2012 - Formularz zgłoszenia

 
 

02.09.2012

ZAPROSZENIE NA ZAWODY WSPINACZKOWE  
       

Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II, Fundacja REPI oraz La Roca Team zapraszają na I Ogólnopolskie Zawody Wspinaczkowe Osób z Niepełną Sprawnością.

Zawody rozpoczną będą miały miejsce w Tarnowie w Hali La Roca przy ul. Kochanowskiego 30. Rozpoczną się o godz. 9:30 i potrwają do godz. 12:00. Przewidziane są kategorie wiekowe: do 16 r.ż., 17-25 lat, 26-35 lat i powyżej 35 r. ż.

Patronat Honorowy nad Zawodami objął Pan Ryszard Ścigała Prezydent Miasta Tarnowa.

Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem e-mail biuro@wtzjp2.pl

 
 

30.08.2012

ZDOBĄDŹ KLIENTÓW, REKLAMUJ SIĘ W DOBRYM MIEJSCU  
       
 

Fundacja REPI i Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II dysponują powierzchnią reklamową przy jednej z najbardziej ruchliwych ulic w mieście – przy Hodowlanej 6.

Zapraszamy do umieszczania swoich reklam na naszych tablicach, na które tygodniowo patrzą dziesiątki tysięcy osób. Jeden moduł reklamowy to 65 x 112 cm.

Reklamując się na naszych tablicach wspierają Państwo działalność Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II. Istnieje także możliwość rozliczenia w barterze (usługa za usługę czy za towar).

Są już z nami: Auto Biedroń, Mado, MebloArt, Taxi VIVA, Zakład Stolarski WARDZAŁA, Pałac Janowice, PGNiG, Mlektar, MWSE, Pizzeria-Catering Bujani, Pol-Max, Roleski. Dołącz do najlepszych.

 
 
 

21.08.2012

SPRZEDAJESZ NIERUCHOMOŚĆ, PAPIERY WARTOŚCIOWE – PAMIĘTAJ O NAS  
       
 

Podatnicy, którzy osiągną dochody ze sprzedaży nieruchomości, mają prawo do przekazania części podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, takich jak Fundacja REPI prowadząca Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie.

Podatnik może przekazać na rzecz Fundacji REPI nie tylko 1 proc. swojego zobowiązania podatkowego obliczonego według skali podatkowej, zobowiązania podatkowego należnego od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanych liniowo czy też podatku należnego od uzyskanych przez podatnika dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych. Podatnicy będą mogli także przekazać na rzecz Fundacji REPI 1 proc. zobowiązania podatkowego obliczonego od dochodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości.

 
 
 

16.03.2012

ZAPRASZAMY NA UDANE ZAKUPY  
       
 

Zbliżają się Święta Wielkiej Nocy. To czas wysyłania życzeń, dekorowania domów, obdarowywania bibelotami bliskich i znajomych. Zapraszamy na udane zakupy do przedsiębiorstwa ekonomii społecznej – Fundacji REPI.

Zapraszamy do skorzystania z oferty Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II – podmiotu dbającego o osoby z niepełną sprawnością. Pod kierunkiem terapeutów podopieczni ręcznie i samodzielnie wykonują kartki świąteczne i okolicznościowe, obrazy, ozdoby, bibeloty.
Niepowtarzalne dzieła artystyczne mogą być wspaniałym upominkiem dla bliskich i znajomych.

Zamówienia można składać osobiście lub drogą elektroniczną biuro@wtzjp2.pl

Od marca 2012 roku nie można pokrywać kosztów rehabilitacji społecznej prowadzonej w warsztatach terapii zajęciowej ze środków PFRON. Dlatego cały ten nader ważny obszar terapii możemy realizować tylko z dochodu ze sprzedaży prac uczestników.

Rehabilitacja społeczna ma na celu umożliwianie osobom niepełnosprawnym uczestnictwo w życiu społecznym. Realizowana jest przede wszystkim przez:

 • wyrabianie zaradności osobistej i pobudzanie aktywności społecznej osoby niepełnosprawnej,
 • wyrabianie umiejętności samodzielnego wypełniania ról społecznych,
 • likwidację barier, w szczególności architektonicznych, urbanistycznych, transportowych, technicznych, w komunikowaniu się i dostępie do informacji,
 • kształtowanie w społeczeństwie właściwych postaw i zachowań sprzyjających integracji z osobami niepełnosprawnymi. 

Przedsiębiorstwo ekonomii społecznej (PES) jest instytucją, która nie jest nastawiona na zysk. Wszystkie przychody PES są reinwestowane w cele statutowe lub we wspólnotę, a nie w celu maksymalizacji zysku lub zwiększenia dochodu udziałowców czy też właścicieli.

Kryteria społeczne PES:

 • wyraźna orientacja na społecznie użyteczny cel przedsięwzięcia,
 • oddolny, obywatelski charakter inicjatywy,
 • specyficzny, możliwie demokratyczny system zarządzania,
 • możliwie wspólnotowy charakter działania,
 • ograniczona dystrybucja zysków.

Ten zestaw kryteriów jest definicją idealnego przedsiębiorstwa społecznego. Od przedsięwzięć zaliczanych do tego sektora nie wymaga się zatem spełnienia wszystkich kryteriów, lecz większości z nich.

Galerię prac znajdą Państwo TUTAJ

 
 
  07.12.2011 FUNDACJA REPI ORGANIZACJĄ POŻYTKU PUBLICZNEGO  
       
 

Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego na posiedzeniu w dniu 7 grudnia 2011 roku postanowił wpisać wzmiankę o posiadaniu statusu organizacji pożytku publicznego przez Fundację REPI.

Oznacza to, że podatnicy rozliczający się z fiskusem za rok 2011 i następne będą mogli przekazać Fundacji REPI swój 1% podatku. Gorąco do tego zachęcamy.

Fundacja REPI zamierza przekazać Państwa środki na działalność Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie. Placówka obejmuje profesjonalną terapią i rehabilitacją 45 osób z niepełną sprawnością intelektualną i sprzężoną z Tarnowa i regionu. Zapraszamy do zapoznania się ze stroną Warsztatu.

 
 
  29.11.2011 UDANA KONFERENCJA  
       
 

Zadaniem nauki i pracy jest promieniowanie mądrością na osoby, instytucje i konkretną społeczność. Doświadczyć tego fenomenu mogli nauczycieli z Tarnowa podczas konferencji naukowej zatytułowanej "Wychowanie w kształtowaniu etosu regionalnego". Konferencja została zorganizowana przez Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie, Urząd Miasta Tarnowa i Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Prelegenci z różnych ośrodków naukowych i samorządowych podzielili się z tarnowskimi nauczycielami obszarami, które kształtują piękno "małej ojczyzny". W naukowy klimat uczestników wprowadziła zastępca Prezydenta Miasta Tarnowa Dorota Skrzyniarz, mówiąc o wychowaniu w polityce samorządu Tarnowa. Polityka ta obliguje do potrzeby pasji wychowawczej i edukacyjnej, gdzie istotny jest "rozum i serce". Zwróciła uwagę, że Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II posiada dobrą jakość, która jest impulsem dla innych instytucji tego rodzaju.

Po świecie kultury regionalnej, jak wartości uniwersalnej wiodła wszystkich prof. zw. dr hab. Danuta Gielarowska z Warszawy, doceniając piękno Tarnowa. Prof. dr hab. Janusz Miąso z Uniwersytetu Rzeszowskiego dzielił się rolą mediów w kształtowaniu kultury regionalnej. Dominującym wątkiem była potrzeba mądrego dialogu w kreowaniu kultury regionalnej, który przedstawili ks. prof. dr hab. Stanisław Chrobak z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i ks. dr Jacek Siewiora z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie Wydziału Teologicznego w Tarnowie. Mgr Agnieszka Borzęcka omówiła potrzebę mądrości wychowawczej jako nośnika mądrość społeczeństwa. Tomasz E. Wardzała, kierownik Warsztatu i inicjator konferencji, ukazał obecność i zadania osób niepełnosprawnych w konkretnych społeczeństwach w tym w Tarnowie.

Uczestnicy konferencji poznali też działalność Warsztatu i jego dziesięć pracowni. Patronat naukowy nad konferencją sprawował Przewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk prof. zw. dr hab. Stefan Kwiatkowski. Spotkanie odbyło się przy wsparciu Gminy Miasta Tarnowa.

To już czwarta konferencja naukowa zorganizowana w ciągu pięciu lat działalności Warsztatu.

 
 
GŁÓWNA | AKTUALNOŚCI | O FUNDACJI | JEDEN PROCENT | WARSZTAT | JAK POMÓC | KONTAKT